ÖN SEÇİM SOSYAL DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR

ÖN SEÇİM SOSYAL DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZIDIR

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ankara’ya giderek parti üst yetkililerine ön seçim yapılmasıyla ilgili dosya sunan Bilecik İl Örgütü’nün merkez ilçe başkanı Gültekin Çalışkan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çalışkan partinin dinamiklerinin harekete geçmesi açısından ön seçiminin şart olduğunu düşündüğünü ifade ederek “sosyal demokrasinin olmazsa olmaz gereğidir” dedi. Merkez ilçe başkanı Gültekin Çalışkan şunları aktardı:

 “Ön seçim Cumhuriyet Halk Partisi’nde olmazsa olmazı bir kural olması gerekirdi. Daha önceki yıllarda da yapılması gereken ama bir süre yapılamayan bir aday belirleme yöntemi. Ön seçim olmadığı zamanlarda 2014 yılında yenilgiyi yaşadık. Adayımız ön seçimle belirlenseydi daha farklı olabilirdi. Partinin dinamiklerinin harekete geçmesi açısından ön seçiminin şart olduğunu düşünüyorum ben. Bunun itibariyle de ön seçim kararı verilmiş olması Bilecik’te sevindirici. Sandıktan hangi aday adayımız birinci olarak çıkarsa bizde merkez ilçe yönetimi olarak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak arkasından koşacağız, çalışacağız en iyi şekilde.

O şekilde bir aday belirleme yöntemi sosyal demokrasinin olmazsa olmaz gereğidir. Cumhuriyet Halk Partisine yakışan bir seçim sistemidir.

 

-Genel merkeze gitmenizde bu kararın etkisi oldu mu?

 

Biz genel merkezde genel başkan yardımcılarımıza ön seçim talebini ilettiğimizde bazı genel başkan yardımcılarımızın bize en organize şekilde giren ön seçim isteği diye söylemişti. Tabi bu imzaları atan arkadaşlar örgütleri adına karar verdiler ilçe başkanları arkadaşlarımız. En sonda İl Başkanımız yönetim kuruluna karar aldıktan sonra bizim merkez ilçenin müracaat ettiği bu karara destek verdi kendiside. Birleşmiş bir bütün olarak bu kararımızı götürdük. Tabi etkisi olmuştur. Sonuçta bize örgüt olarak karar verirken parti tabanının da sesini dinleyerek bu talebi ilettik, üyelerimizin de talebi bu doğrultudaydı. Onun için etkili olmuştur mutlaka.

 

-Ön seçim olursa aday olacağı kamuoyunda konuşulan Yaşar Tüzün var eski milletvekilimiz. Sanırım kendisi ön seçim kararından sonra aday olmayı düşünüyor. Bu konuda bir şey söylemek ister misiniz?

 

Sadece Yaşar Tüzün değil herkes aday adayı olabilir. Tabi Yaşar Tüzün var. Şu an mevcut aday adaylığını açıklamış Çağatay Karaahmet arkadaşımız var. Adaylarımızın ben çoğalacağını tahmin ediyorum. Ben bütün hepsine başarılar diliyorum ön seçim çalışmalarında. Bizim için sandıktan kim çıkarsa bu bizim adayımızdır. Bizde buradan milletvekili çıkarabilmek için, en az bir milletvekili çıkarabilmek için tüm gücümüzle çalışacağız.

 

– Üye bazında 29 Mart’ta hakim huzurunda ön seçim olacak. Üye aidatlarını yatıran üyelerle mi?

 

O konuda ben yorum yapmayayım. Genel başkanımızın daha öne bir açıklaması vardı ama nasıl olacak, sistem nasıl yürüyecek?  O konuda henüz bir şey bilmiyorum ben. Genel merkezimiz daha sonra bir görüş bildirecektir, bize bir yazı gönderecektir. Şu anda bilgim yok.

 

– Parti Meclisi hangi yöntemle aday belirleyeceğini açıkladı. Bu anlamda size örgütlerden, partililerden geri dönüşler nasıl oldu?

 

Benim telefonum kitlenmiş durumdaydı. Tebrik telefonları alıyoruz, herkes çok memnun. Şu ana kadar arayanlar arasında hiç kimse “ya keşke ön seçim olmasaydı” diyen bir arkadaşımız çıkmadı şu ana kadar. Zaten parti tabanının doğrultusunda biz hareket ettik, herkes istiyordu, herkes gayet memnun.  Tebrik ediyorlar, biz de seviniyoruz bu çalışmanın meyvesini aldığımız için. Şu ana kadar memnun olmayan kimse yok.

Ben başarılar diliyorum tüm aday arkadaşlarımıza. Cumhuriyet Halk Partisi’ni tekrar Bilecik’te birinci sırada göreceğiz inşallah.”

 

Diğer yandan CHP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan Tarsus’ta hunharca öldürülen Özgecan Aslan’a Allah’tan rahmet dileyerek katillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını istediğini söyledi.  

ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam