Önal: “Osmanlı tarihinde isyan veya darbe hadiseleriyle hemen hemen yüzleşmeyen padişah yok”

Önal: “Osmanlı tarihinde isyan veya darbe hadiseleriyle hemen hemen yüzleşmeyen padişah yok”

Önal, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "Tarih ve Kültür Sohbetleri" etkinliğinde "Osmanlı Tarihinin Görünmeyen Yüzü: Askeri İsyanlar ve Darbeler" konulu konferansta, isyan kavramının son derece netameli bir kavram olduğunu söyledi.

36 Osmanlı padişahından 12'sinin isyan veya darbeyle görevinden uzaklaştırıldığını anlatan Önal, "Osmanlı tarihinin görünmeyen yüzü denilmesinin sebebi, kaynaklardır. Dolayısıyla her bir kaynak isyana farklı bir boyutuyla, kimilerini masumlaştırarak, kimilerini de suçlayarak ortaya çıkartıyor. İsyanların sağlam bir kronolojisini inşa edebilmiş değiliz. Osmanlı tarihinde isyan veya darbe hadiseleriyle hemen hemen yüzleşmeyen padişah yok'' diye konuştu.

 

Programa, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Refik Arıkan, öğretim üyeleri ve üniversite öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam