ÖNCÜ VE LİDER BİR ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA TEMELLER ATILDI

ÖNCÜ VE LİDER BİR ÜNİVERSİTE OLMA YOLUNDA TEMELLER ATILDI

BİYOTOKNOLOJİ VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİNDE İHTİSASLAŞIYORUZ

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde BEBKA desteğiyle Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eko biyoloji Ar-Ge birimi kuruldu.

TEMEL1

Üniversitedeki farklı birimler arasında yapılan çalıştay sonucunda üniversitenin Biyotoknoloji ve enerji teknolojileri alanlarında ihtisaslaşmasına karar verildi. Açılışı yapılan Ar-Ge birimiyle üniversitemiz bitki Islahı, aşı üretimi ve biyomalzeme üretimi gibi alt alanlarda öncü bir merkez ve lider bir üniversite olma hedefinde.

TEMEL7

“Kalkınmanın şehri” olmamızı sağlayacak bir proje

Ar-Ge laboratuarının  açılış programında konuşan Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Cihan Darcan, Ar-Ge laboratuarının ilimize olacak katkıları hakkında “ Bu merkezler ile Bilecik ilini kuruluşun ve kurtuluşun şehri gibi sosyal ve tarihi tanımlamalarının yanında üretmenin, zenginleşmenin, güçlü devlet olmanın tanımlamasını içeren kalkınmanın da şehri olmasını sağlayacak adımları atacağız. Bu hedeflerin gerçekleşmesi oldukça ciddi alt yapıya sahip laboratuarlardan geçmektedir. AR-Ge laboratuarları olmazsa, bu laboratuarlarda çalışacak ekipler oluşturulmazsa bu hedeflerin gerçekleşmesi mümkün olmayacaktır.” Dedi.

Laboratuarda neler yapılacak?

Açılan laboratuar ile öncelikle bölgemiz ve ülkemiz adına bir çok yenilikçi projenin hayat bulması hedefleniyor. Projelerden en dikkat çekeni ise mühendislik fakültesi öğretim üyeleri ile  ülkemizi petrol bağımlılığından kurtaracak biyoyakıt üretiminin  gerçekleştirilmesi hedefi. Darcan laboratuarla beraber yapılması planlanan projelerden şu şekilde bahsetti:

“Ülkemizi petrol bağımlılığından kurtarmayı hedefliyoruz”

“ Bu laboratuarlar ile değişen iklim koşullarında yüksek verim verebilecek bahçe, tarla ve tıbbi aromatik bitkilerinin ıslahı, yeni bağ çeşitlerinin geliştirilmesi gibi bitkilerin moleküler Islah çalışmalarını, tohum bankası çalışmalarını ve değerli gen olan yerli tohumlarımızın koruma altına alınmasını sağlayacak çalışmaları  yapan bir merkez olacağız. Ayrıca Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyelerimiz  ile aşı üretimini, kanser ve metabolik hastalıkların tedavileri için yöntem ve ilaç geliştirilmesini sağlayacak, mühendislik fakültemiz öğretim üyeleri ile de ülkemizi petrol bağımlılığından kurtaracak biyoyakıt üretimini, sağlık alanında insan vücudunda çeşitli amaçlar için kullanılabilecek  biyomalzemelerin üretimi gibi belirlediğimiz alanlarda hem ilimize, hem bölgemize, hem de ülkemize ciddi katkılar sunmayı hedefliyoruz.”

Alt yapının temelleri atıldı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin Araştırma ve Geliştirme projelerini gerçekleştirebileceği alt yapısının temellerinin atıldığını belirten Darcan, “Bu günün üniversitemiz için hedeflediğimiz geleceğin alt yapısını başlatacağımız gün olacağını umut ediyoruz.”ifadelerinde bulundu.

TEMEL5

Üniversitemiz 2 temel alanda ihtisaslaşacak

Darcan şöyle konuştu:

“Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin üniversitemiz AR-GE çalışmalarının merkezi olması yolundaki adımlar bir bir atılmaktadır. 18-19 Mart 2016 tarihlerinde Fen, Mühendislik Ziraat ve Sağlık alanlarındaki öğretim üyelerimiz ile bir çalıştay düzenledik. Bu çalıştayda üniversitemizin bünyesinde yer alan tüm fen bilimci öğretim üyelerimiz ile biz kimiz, neredeyiz, ne yapabiliriz, nereye gidebiliriz? Ne olmalıyız ve yıllar sonra ne üreten bir üniversite olmalıyız sorularına cevaplar aradık. Bu çalıştay sonucunda üniversitemizin ilimizin sorunları, ürettikleri ve varlıklarını göz önüne alarak 2 temel alanda üniversitemizin ihtisaslaşmasını, fen bilimleri alanlarında ihtisaslaşmasına karar verdik.”

TEMEL2

 

Rektör Taş” Uzmanlaşmış bir üniversite olmayı hedefliyoruz”

Darcan’ın ardından konuşan ŞeyhEdebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ise ilerleyen yıllarda belli konularda uzmanlaşmış bir üniversite olmayı hedeflediklerini dile getirdi. Taş şöyle konuştu:

“Yüksek Öğretim Kurumu’nun taşradaki üniversitelerden, özellikle yeni kurulmuş olan üniversitelerden beklentileri de bu yönde olacaktır. Bununla ilgili gerekli adımlar Yüksek Öğretim Kurumu tarafından da atılmaktadır. Biz de bu çerçevede kalkınma bakanlığının ve başbakanlığın önerileri doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bugün açılışını gerçekleştireceğimi laboratuar ileride gelmek istediğimiz noktanın ilk adımlarını oluşturacak. Bu çerçevede bu laboratuarın açılmasında emeği geçen tüm meslektaşlarımıza, önceki rektör sayın Azmi Özcan hocamıza, özellikle moleküler biyoloji ve genetik bölümü öğretimi üyelerine ve yine bu laboratuarda çalışacak olan ziraat fakültesi hocalarına ve diğer hocalarımıza emekleri için çok teşekkür ediyorum.”

TEMEL3

Vali Nayir: “Üniversitemiz bizi hiç yanıltmadı”

Son olarak söz alan Vali Ahmet Hamdi Nayir şunları kaydetti:

“Bugün iş birliğiyle elde edilmiş güzel bir başarının zevkini birlikte burada tatmak üzere buluşmuş bulunuyoruz. Bilimsel faaliyetlerin kabul etmediği deyimdir “yeter, kafi” deyimleri. Mutlaka yeni alanlara açılmak, insnalığın mutluluğunu, refahını artıracak yeni gelişmeleri sağlamak üzere gayret etmek zorundadırlar bilimsel çalışmalar. Yeter ve kafi kelimelerini kabul etmeyen çalışmaların başvuracağı en önemli yerlerden biri de laboratuarlardır, Ar-Ge’lerdir. Üniversitemizin, kalkınma ajansımız iş birliğinde oluşturmuş olduğu bu faaliyet sonuçları itibariyle yeni gelişmelerin ortaya çıkmasına sebep olabileceği için bütün insanlığın mutluluğuna da sebep olacaktır.

Bizler üniversitelerimizden beklentilerimizi hep yüksek tuttuk. Bunu da her toplantıda ifade ettik. Üniversitemiz de sağolsun bu konuda bizi hiç yanıltmadı. Meydana gelen her gelişme bizim çıtayı dahda da yükseltmemiz konusunda bizi de yönlendirdi. Emeği geçenleri, bu faaliyette yer alanları ve destekleyenleri huzurunuzda tebrik etmek istiyorum.”

Açılış konuşmalarının ardından Biyotoknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezindeki EKO-Biyoteknoloji Ar-Ge biriminin açılışı gerçekleştirildi.

TEMEL4TEMEL6

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam