ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE 250 BİSİKLET DAĞITILDI

ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE 250 BİSİKLET DAĞITILDI

Balcı: “Bir Milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır”

“Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen bisiklet dağıtım töreninde açılış konuşmasını yapan Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Ömer Balcı obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade ederek “İnsanların var olan sağlıklarını korumak, toplum bilincini arttırarak aksaklıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek Halk Sağlığı çalışmalarının temel amaçlarından biridir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer almaktadır. Ülkemize de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık araştırması-2010” çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite sıklığı yetişkinler için erkeklerde %20, kadınlarda %41, toplamda ise %30,3 olarak bulunmuştur. Aynı sorun çocuklarımızda da görülmeye başlanmıştır. 0-5 yaş arası çocuklarımızda obezite sıklığı %8,5, 6-18 yaş arası yaş arası obezite sıklığı 8,2 olarak bulunmuştur.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” içeriğine uygun olarak fiziksel aktiveye teşvik projesi 2015-2018 kapsamında bir milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bütün bu yapılan çalışmaların sağlıklı bir nesil yetişmesine, sonuçlarının hayırlara vesile olmasını diler teşriflerinden dolayı başta Sayın Valimiz Ahmet Hamdi Nayir olmak üzere tüm katılımcılara şükranlarımı bildirir saygılarımı sunarım.”  dedi.

 

 Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise emanet edilen çocukların eğitim öğretim çalışmaları sırasında hem ruh sağlıklarını hem de beden sağlıklarını önemsediklerini söyledi. Ruh ve beden sağlığına ait yapılması gereken eğitim öğretim ve zararlı olan hususlarla ilgili olarak mücadele, bilgilendirme çalışmalarının görev alanları içerisinde olduğunu belirten Vali Nayir şunları ifade etti:

 

Nayir: “Çocuklarımız daha fazla hareketli olmanın dinamosu ve lokomotifi olsunlar”

"Çağımızda yeni teknolojilerin getirdiği hareket ortamımızı daraltan daha az yürüyüp, daha çok oturmaya teşvik eden durumlardan dolayı obezite fazla kiloluluk maalesef toplumumuzda her geçen gün yaygınlaşarak devam etmektedir. Bu da bir mücadeleyi gerektirmekte. Nasıl sigara ve alkolle mücadele gerekiyorsa hareketliliğin azlığını ortaya çıkardığı, beden sağlığımızı etkileyecek ve dolayısıyla ruh sağlığımıza da zararlı etkileri olacak olan aktivede eksikliğiyle de mücadele edilmesi gerekir. Bu konuda da kurumlara önemli görevler düşüyor. Bunların iki ana kurumu sağlık ve milli eğitim teşkilatımız olarak görülüyor. Bu iki teşkilatımızın güzel bir işbirliğiyle ilimizde de 250 tane bisikletimizi okullarımıza vererek, orada almış oldukları eğitimle boş zamanlarında sağlıklarına yönelik olarak aktivede eksikliklerini giderecek yeni bir fırsat ve yeni bir alan oluşturulmaya çalışılıyor.

 

Temennimiz, bisikletlerimizin fazlasıyla kullanılması. Çocuklarımız, kendi çevrelerinde ve ailelerinde daha fazla hareketli olmanın dinamosu ve lokomotifi olsunlar. Hedefimiz, çocuklarımızın, topluma yön vermesi ve göstermesidir. Bu gayret içerisinde yer alan başta Ankara’daki karar vericiler olmak üzere bu çalışmalarda buradan talebi meydana getiren bu işin takibini yapan bütün arkadaşlarımıza ve bu emanetleri alıp çocuklarımızın hizmetine verecek olan bütün okul idarecilerimize teşekkür ediyorum”

 

Konuşmaların ardından verilmesi planlanan 250 adet bisikletten 65 adeti öğrencilere dağıtıldı. Diğer bisikletlerin ise öğrencilere okullarında teslim edileceği belirtildi.

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam