OSMANELİ AYA YORGİ KİLİSESİ RESTORE EDİLİP TURİZME KAZANDIRILACAK

OSMANELİ AYA YORGİ KİLİSESİ RESTORE EDİLİP TURİZME KAZANDIRILACAK

Osmaneli turizmde yükselen değer olurken ilçe sınırlarında bulunan ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Aya Yorgi(Hagios Georgios)Kilisesi, müze ve kültür merkezi olarak restore edilip turizme kazandırılacak.

Konu ile alakalı açıklamalrda bulunan Osmaneli Belediyesi Başkanı Münür Şahin, Osmaneli’nin 18 medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlerden geriye kalan birçok tarihi ve kültürel varlığa sahip olduğunun altını çizerek; “Bu kültürel varlıklardan Hagios Georgios(Aya Yorgi)Kilisesi, tarihi camilerimiz gibi Osmaneli için çokça ziyaretçi çeken turizm değerlerimizdir. Hristiyanlıktan önceki medeniyetler döneminde tapınaklar bölgesi olarak da kullanılan bu bölgede sonrası kilise inşa edilmiş, en son kilise 18,yy.da yangın sonucu büyük hasar görünce onun kalıntıları üzerine bugünkü kilise inşa edilmiştir” ifadelerinde bulundu.

“Mülkiyeti Osmaneli Belediyesi’ne ait”

Aya Yorgi(Hagios Georgios)Kilisesi’nin mülkiyetinin Osmaneli Belediyesi’ne ait olduğunu söyleyen Başkan Şahin; “ilk belediye başkanlığımız döneminde Hemşerimiz Prof. Dr. Nabi Avcı’nın Kültür ve Turizm Bakanı olarak verdiği desteklerle, kültür merkezi ve müze olacak şekilde projelendirilmiş ve İçişleri Bakanlığımızın onayı ile kilisenin bağlı olduğu Ortodoks Fener Patriğinin de katkılarıyla gerekli izinler alınmıştı. İki kez ihale edilmesine rağmen ihaleyi kazanan şirketlerin restorasyonu yapmamaları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilememişti. Milletvekilimiz Selim Yağcı ve İl Başkanımız Fikret Karabıyık ve de Prof. Dr. Nabi Avcı’nın destekleriyle tekrar restorasyon yatırımı hızlandırılmış ve inşallah 2021 yılında restorasyonun tamamlanması kararlaştırılmıştır. Kültür Merkezi ve Müze olarak kullanılacak Kilise ve çevresi Osmaneli’ye gelen özellikle yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmekte ve önemli bir tarih ve kültür varlığı olarak korunmaktadır” ifadelerinde bulundu.

“Osmaneli’de Ortodoks Hristiyanlar ile Müslüman Türkler kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde dostça yaşamışlardır”

Osmaneli’nin tarihte de birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Başkan Şahin; “Emeviler, Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Osmaneli’de Ortodoks Hristiyanlar ile Müslüman Türkler kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde dostça yaşamışlardır. O dönemde Osmaneli’de 5 cami, 6 mescid bir de 1 Kilise bulunduğu kaynaklarda görülmektedir. Geçmişten Osmaneli’de kalan Rüstem Paşa Camii(Ulu Camii),Yıldırım Beyazıt Camii(Kırgıllı Camii),Medrese Camii(Yeni Camii) bugün restorasyonları tamamlanmış şekilde hizmet etmektedir. Diğer iki camimizin yerleri bilinmekle birlikte artık restorasyonları için çalışmalar yapmaktayız. Osmaneli turizmde yükselen değer olurken Georgios(Aya Yorgi)Kilisesi ve sahip olduğu tarihi camileri, konakları, köprüleri, kaleleri vb. varlıkları ile dikkat çekmektedir. İnşallah Kültür ve Turizm Bakanlığının yapacağı restorasyonla kilisemizde, dikkat çeken ilçemizin önemli bir değeri olarak müze ve kültür merkezi olarak turizme hizmet edecektir” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam