• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
OSMANELİ GASTRONOMİ TURİZMİNDE DEĞER OLACAK

OSMANELİ GASTRONOMİ TURİZMİNDE DEĞER OLACAK

Bilecik Valiliği, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik Ticaret Odası, BEBKA ve Osmaneli Belediyesi’nin destekleri ile başlatılan, “Bilecik’in yemek çeşitlerini ve Osmanlı mutfağını tespit etmek ve arşivleme Projesi” Osmaneli’den başladı.

Osmaneli Belediyesi’nin katkılarıyla ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Mesut Kaplan tarafından yürütülen projenin ilk çalışması, Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisinde yapıldı.

“Osmaneli Belediyesi, gastronomik özelliklere sahip yöresel ürünlerin tescil çalışmalarına başladı.”

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin konu ile alakalı yaptığı açıklamda, Osmaneli’de turizm ve buna bağlı gelişen çeşitli alanlarda çalışmaların hızlandığının altını çizerek; “Gastronomik önem taşıyan yöresel ürünler Coğrafi işaretli yöresel gastronomik ürünlerin tescile konu olan niteliklerine uygun olarak üretim sürecine ait standartların korunması, ciddi bir denetim, organizasyon ve en önemlisi sürdürülebilir bir sistem gerektirmektedir. Bu çabalar sonucunda Osmaneli yemek kültürüne ait olan ürünlerimizin incelenmesi ve tescil özelliği taşıyan ürünlerin dosyalarının hazırlanması için B.Ş.Edebali Üniversitesi, Gıda İşleme Bölümü öğretim görevlisi Mesut Kaplan ile beraber çalışmalar başlamış olup, mayıs ayı içerisinde sonuçlandırılması planlanmıştır.Bu çalışma ile İlimizin Yöresel ürünler hakkında yapılmış olduğumuz çalışmaların desteklenmesi, özelliklerinin tespit edilmesi, reçetelerinin çıkartılması, üretim şekillerinin standardize olması ve yaygınlaştırılmasına çalışılacaktır. Mesut Kaplan Hocamıza çok teşekkür ediyoruz,her konuda bize destek olan hocamızın hakkı ödenmez” ifadelerini kaydetti.

“Bilecik ilinin tüm ilçelerinin aynı şekilde yemek türlerini oluşturup arşivleyeceğiz.”

Proje yürütücüsü BŞEÜ Öğretim Üyesi Mesut Kaplan ise yaptığı açıklamada, projenin ilk çalışmasının Osmaneli’de başladığını belirterek; “İlk olarak Ovmaç Çorbası,Borani,Lor Peynirli Erişte yemekleri için Osmaneli Belediyesi Prof Dr Yunus Söylet İçmeler Tesislerinde kadınlarımızın sunumlarını test ettik ve bu yemekleri arşive aldık.Osmaneli de 50 ye yakın yemek çeşidini kitaba dönüştürüp,tariflerini oluşturarak arşivleyeceğiz. Sonrası Bilecik ilinin tüm ilçelerinin aynı şekilde yemek türlerini oluşturup arşivleyeceğiz. Her yemeğin reçetesi,yapım tekniği,tescil dosyası hazırlanarak tescil işlemini gerçekleştireceğiz.Böylelikle Gastronomi Turizmi açısından çok önemli olan ilçelerimizin,ilimizin ve Osmanlı mutfağının Arşivi,tarifi,kitabı oluşacak ve ölümsüzleşecek.Çalışmalarda bize destek olan ve projeye iştirak eden,tesislerini kullandıran Osmaneli Belediyesine ve Başkan Münür Şahin’e çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam