OSMANELİ GÖK REGÜLATÖRÜ VE HES PROJESİ’NİN SONLANMASINA RAMAK KALDI

OSMANELİ GÖK REGÜLATÖRÜ VE HES PROJESİ’NİN SONLANMASINA RAMAK KALDI

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin, Osmaneli Paşalar mevkiinde yapılan “Gök Regülatörü ve Hes Projesi”ni ziyaret etti.

Agen Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından Osmaneli İlçesi Selimiye Mevkiinde yapımı tamamlanan ve kabul aşamasında olan “Gök Regülatörü ve Hidro Elektrik” Santrali (HES) Projesini ziyaret eden Başkan Şahin, projenin gidişatı ile ilgili yöneticilerden bilgi aldı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Başkan Şahin, Osmaneli ilçe sınırlarından sınırlarndan Gölpazarı, Bayırköy sınırarını da içine alarak uzanan Gök Regülatörü ve HES’in, Cumhuriyet tarihinin ilk dönemlerinde planlanmış çok eski proje olduğunu ifade ederek; “Sakarya üzerinde Sarıyar Barajı ile birlikte baraj için en müsait yer olarak tanımlanan Paşalar Boğazı ne yazıkki hep ihmal edilmiştir. Çocukluğumuzdan bu yana hep gündemde olan ve her iktidar döneminde yapılacağı vaadi verilen barajın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde projelendirilip süratle inşa edilmesinden ve tamamlanmış olunmasından son derece mutlu olduk. Cumhurbaşkanımıza, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez’e, önceki dönem Milletvekilimiz-Sağlık Bakan Yardımcımız Halil Eldemir ve Milletvekilimiz Selim Yağcı’ya çok teşekkür ediyoruz “dedi.

Başkan Şahin açıklamasının devamında projenin detaylarına ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Agen Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. tarafından Bilecik İli, Osmaneli İlçesi, Selimiye Mevkii’nde, Sakarya Nehri üzerinde 9,63 MWm/9,11 MWe kurulu gücünde Gök Regülatörü ve HES kurulup işletilmesi planlanlanarak yapılan tesis deneme üretimlerinide gercekleştirmiştir.

Proje sahası; H24-a4 nolu paftada, Bilecik İli’nin güneybatısında kuş uçuşu yaklaşık 16,5 km. mesafede; Osmaneli İlçesi’nin ise kuş uçuşu yaklaşık 8 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Proje alanının içerisinde bulunduğu Osmaneli, güney Marmara da Bilecik iline bağlı bir ilçedir. Doğuda Gölpazarı batıda Bursa’nın İznik ve Yenişehir ilçeleri, kuzeyde Sakarya ilinin Geyve ilçeleri ile çevrilidir. Osmaneli Sakarya nehrinin sol kıyısında yerleşime açıktır. Toprakları 500 ile 900 metre arasında değişen yüksekliklere sahip tepeler ve dağ sıraları devamı ile çevrilidir. Merkezi 526 km2 köy sayısı 27’ dir. Osmaneli Merkezin deniz seviyesinden yüksekliği 80-132 metre arasında değişmektedir.Yine Osmaneli sınırlarından Çiciler Köyümüzden başlıyarak Pamukova sınırlarına uzanan Sakarya Nehri bir barajımız daha bulunmaktadır.Yine ilçemiz sınırları içinde Göksu Nehri üzerinde Dereyörük Köyümüzde bir barajı proje aşaması geçilmiş kamulaştırma aşamasına gelinmiştir.Yine Osmaneli İlçemiz sınırları içinde Soğucakpınar Köyümüz sınırları içinde yapımı yakında başlıyacak Soğucakpınar Barajınıda bu barajlara ilave etmek gerekir.

Osmaneli Sakarya Nehrinin içersinden geçmesi ve Göksu, Göynüksuyu,Karasu nehirlerinin ilçemiz sınırları içinde Sakarya Nehrine birleşmesi nedeniyle çok verimli ve bereketli topraklara sahiptir.Şimdi bu topraklarda yapımı tamamlanan iki baraj ve yapılacak iki yeni barajla ve göletlerimizle neredeyse tüm arazimiz sulanabilir hale gelecektir.Osmaneli nin iklimini değiştren bu gelişmelerle Bilecik ilinin Antalyası Osmaneli tarımda çok değerli konuma geldi.Şimdi başlatmakta olduğumuz seracılık ve Tarım Kredİ Kooparatifleri Genel Müdürü Dr Fahrettin Poyraz’ın destekleriyle Osmaneli Tarımda Türkiyenin en önemli merekezlerinden biri olacaktır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam