Osmaneli – İçmeler STK Toplantısı Gerçekleşti

Osmaneli – İçmeler STK Toplantısı Gerçekleşti

İçmeler artık eskisi gibi şifa dağıtamaz hale gelmiştir. Tesisi yine ilçeye faydalı hale getirmek adına İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, Osmaneli Kaymakamlığı ve Osmaneli Belediyesi arasında ortak bir çalışmayı yürütme arzusu doğmuştu. Bu kapsamda hazırlıklarına başlanılan Osmaneli İçmeleri Projesi (OSİP) hakkında Osmaneli’de faaliyetlerde bulunan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile 08 Temmuz 2013 tarihinde saat 14.00’te Belediye Sosyal Hizmetler Salonunda bir toplantı yapıldı. Toplantıya İlçe Kaymakamı Ali Ada, Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, Osmaneli ilçesinde hizmet veren çeşitli dernekler, oda başkanlıkları, kooperatifler, diğer sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurumlarının bazı idarecileri, BEBKA Kalkınma Ajansı Bilecik Yatırım Destek Ofisinden Uzman Adem Bölükbaşı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, OSİP Projesi ile atıl durumdaki İçmelerin sağlık turizmine kazandırılmasının Osmaneli için önemli bir gelişme olduğunu, sağlık, doğa ve günü birlik turizm adına büyük gelişmeler kaydedileceğini belirterek, Sivil Toplum Kuruluşlarının da bu projenin birer paydaşları olup, bu gelişime katkıda bulunmalarının kendilerinden beklendiğini söyledi.

Daha sonra söz alan Kaymakamlıkta görevli Proje Uzmanı Servet Çizmeci Osmaneli İçmeler ve OSİP Projesi hakkında katılımcılara kısa bir sunumda bulundu.

Soru-cevap kısmında bazı STK temsilcileri OSİP projesi hakkında soru ve görüş bildirdiler. İlçe Kaymakamı Ali Ada, OSİP Projesinin henüz hazırlık aşamasında olduğunu, böylesi büyük çaplı bir projenin yereldeki ayağında Sivil Toplum Kuruluşlarının sunacağı katkılarının yerelde önem arz ettiğini, bu tip bir çalışmayı tek başına ne Selçik Köyünün ne Belediyenin ne de Kaymakamlığın yapamayacağını, fon bulma amacıyla Avrupa Birliği’ne sunulacağını ve İstanbul Üniversitesi başkanlığında bu çalışmanın yürütüleceğini, bu tarz projelerin ortak paydada hazırlanıp sunulan bir sistematiğinin olduğunu söyledi.

Son olarak İlçe Kaymakamı Ada, Yenilenebilir Enerji konusunda Kaymakamlık olarak hazırlayıp Ulusal Ajans’a sunulan “Avrupa Birliğinde Yenilenebilir Enerji Modüllerinin İncelenmesi ve Bilecik İline Uyarlanması” adlı projenin Bilecik İli genelinde hibe alan 3 projeden biri olduğunu, bu proje kapsamında Avrupa Birliğinde çeşitli ülkelere yapılacak dış gezi kapsamında bu dalda yapılan çalışmaları yerinde görüp inceleyeceklerini, benzer çalışmaların yerelde uygulanabilirliğini araştıracaklarını vurguladı. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam