“OSMANELİ’NE PİST YAPILMASINI İSTİYORUZ”

“OSMANELİ’NE PİST YAPILMASINI İSTİYORUZ”

ERHAN TOKA – Daha önce Düzce-Kaynaşlı yarışmalarına da katıldığını kaydeden Kaya, Bodrum yarışlarında kendi kategorisinde birinci olmanın haklı gururunu yaşadığı vurguladı.

 

Sporcu hemşehrimiz Erkan Kaya yarışmadan sonra kendisine ve motor yarışlarına ilçede ilginin daha da arttığını söyleyerek yerel yöneticilerden Osmaneli’ne pist yapılması için çağrıda bulundu. İlçenin tanıtılmasında büyük önem taşıyacağını anlatan Kaya, Antalya’da yapılan yarışmalara yurt içinden ve yurt dışından 300’den fazla yarışmacının katıldığını aktardı.

 

Motor kullanıcılarına da önemli mesajlar veren Erkan Kaya mutlaka kask takmaları konusunda sürücüleri uyardı. Türkiye Motorsiklet(ENDURO) yarışlarında grubunda Birinci olan hemşehrimiz Erkan Kaya’nın açıklamaları:

 

 

“İlk motorumu araziye gitmek için aldım”

“Doğma büyüme Osmaneliliyim. İşyeri sahibiyim. Bu işi amatör olarak yapıyorum. İlk motorumu araziye gitmek için aldım. Çiftçilikte yapıyoruz bu arada. Devam ettik sağda solda arkadaşlarda da motor vardı. 6 yıldan beri bu işi amatör olarak yapıyorum ama profesyonel olarak çıkmaya karar verdim. Geçen sene Ankara yarışına girdim, lisans çıkarttım orada ikinci oldum. Bodrum’da Kaynaşlı yarışında 2B grubunda 1. oldum. Aynı zamanda da Türkiye Motorsiklet(ENDURO) yarışı vardı. Orada da 3. oldum. Bu tabi ki bana hırs oldu. Daha sonra Bodrum’a gittim. 6. Ayak son ayakta kendi grubum 2B grubunda 1. oldum. İnşallah devam edeceğiz.

 

 

“Hedefim şampiyonluk olarak devam etmek”

Hedefim zaten şu an profesyonelliğe çıkıyorum. Profesyonellik nasıldır? 2B grubunda yarıştıktan sonra 2A grubuna geçiyorsunuz. Artık Profesyonel olarak yarışıyorsunuz. Ondan sonra 1. 2.  3.  4. ve 6. ayakta Türkiye’nin değişik bölgelerinde yarışlar oluyor. Hedefim şampiyonluk olarak devam etmek. Kendi memleketimin ismini duyurmak istiyorum. Öncelikle eşim ve ailem bana çok destek oldu. Onlar destek olmasaydı bu iş olmazdı.

 

 

“Kask ve koruma şart”

Osmaneli’nde antrenman yapma imkanımız yok, pistimiz yok. Belediye Başkanıma ve Bilecik Valimize ilimize bir pist yapmalarını istiyoruz. Belediye Başkanımız destek vereceğini de söyledi. Zaten Osmaneli’nde ben şampiyonluk kupasını aldıktan sonra kendi grubumda çok merak saldı gençler. Bu şekilde gençlere vesile olduk bu da beni ayrıca mutlu etti. Biz 2,3 motorcuyken 15-20 motorcu olmuştur şu an. Sürekli de bana soran gençler de var. Ben öncelikle diyorum ki onlara. Benim grubuma gelmeniz için kaskınız ve korumanız olacak. Olmazsa kesinlikle gruba almıyorum diyorum. Hatta Osmaneli Belediyesi altında bir grup kuracağız inşallah. Kask ve koruma şart. Çünkü kask hayat kurtarır. Ben bir yerden bir yere gitsem bile kasksız kesinlikle motor kullanmıyorum. Gençlere de bunu kesinlikle tavsiye ediyorum.

 

 

“55-60 yaşında insanlar motor kullanıyor orada”

Ben Osmaneli’nde yaşadığımdan biliyorlar beni ama yarışmadan sonra tabi ki çevrem daha bir genişledi. Bu sporu daha benimsediler, Osmaneli’nden biri olduğum için daha farklı bakmaya başladılar. Hatta bazıları da yorum yazdılar motor konusunda. “Şeytan aracıdır, dili bozuk kullanır bunu” diye. Ben de onlara diyorum ki ileri gelmiş Avrupa ülkeleri bunu yıllardan beri yapıyorlar, spor olarak yapıyorlar. Ben de bunu kendi çocuğuma da tavsiye edeceğim. Bir sürü spor aktiviteleri var. Motor da bir spordur. Bunu görüyorum ki 40-50 yaşlarında bu spora merak saran, içinde genç kalmış insanlar da var. Onları da gruba aldık. Çekinerek geliyorlar ben yapabilir miyim, ben yaşlıyım diyerek ama ben onlara diyorum bizim yarışların referan grubu var. Yani 55-60 yaşında insanlar motor kullanıyor orada.

 

 

“Bu spor benim yaşam tarzım oldu”

Küçükken tekvando yapmıştım, avcılık yaptım. Osmaneli Avcılar klübüne üyeyiz. Atıcılığa çok meraklıydım ve derecelerim de var. Ondan sonra motorla bir buluştum artık bu spor benim yaşam tarzım oldu. Tabi avcılığı da, doğayı da seviyorum. Ben bu sporla ilgili destek istiyorum. Bir pistimiz olsun, gençlerin önünü açalım. Ben 45-50 yaşına kadar bu spora devam etmeyi düşünüyorum. Şu anda 34 yaşındayım. Son 3-4 yıldan bu yana bu spora çok artış oldu. Onun için bir sürü mağazalar açıldı. Mesela benim ilk motora başladığım zaman parçaları yoktu şimdi her motor parçası, malzemesi, ekibi var. Bu spor çok yayıldı. Bizim memleketimiz şartlarında doğa, orman mevcut. Bu sporu yapabilirler. Her mevsim yapılabilecek bir spor.

 

 

“Osmaneli’nde de neden olmasın?”

Bu sporla ilgili söyleyeceklerime şunu da eklemek istiyorum. Osmaneli’nde veya burada bir pist yapılırsa gençlerimizin bu spora daha çok merak salacağına inanıyorum ve bizim memleketimize bu yarışlardan birini alma imkanımız olur. Doğal olarak da Osmanelimizi, memleketimizi tanıtım açısından da iyi olur. Tabi ki Avrupa yarışları da var. Bu yarışları da alabiliriz diye düşünüyorum. Çünkü Antalya Kemer’de bir yarış olduğunda 300 sporcu geliyor. Bunun 300’ü Avrupalı ve 80 motor’da Türkiye’den. Avrupa’da bu sporun ne kadar önemli olduğu belli oluyor. Bizim Türkiye’mizden bile 80-90 motorcu geliyor. Osmaneli’nde de neden olmasın? TMF (Türkiye Motorcular Federasyonu)’nun düzenlediği bir yarışı alabiliriz. Ama ilk önce pist gerekiyor.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. İLGİLİLERE DUYURU – ÇOK GÜZEL YERİNDE BİR İSTEK İLGİLİLERİMİZ BUNU ELE ALIR TAHMİN EDİYORUM. İLERSİ İÇİN OSMANELİYE BÜYÜK ETKENLİKLERİ OLUR BAŞARILARINIZI KUTLARIM

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam