Osmanlı aydınları emperyalizme karşı olmuşlardır

Osmanlı aydınları emperyalizme karşı olmuşlardır

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine ait Sürekli Eğitim Merkezi’nde her çarşamba günü yapılan Tarih ve Kültür Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Refik Bürüngüz oldu. Bürüngüz, "Osmanlı Aydınlarının Gündemi" hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundu.

Son dönem Osmanlı aydınlarının sömürgecilik ve empeyalizm algısı hakkında açıklamalarda bulunan Bürüngüz, Osmanlı aydınlarının Avrupa medeniyetinin kirli siyasi düşünce ve değerlerine karşı olsalar da maddi kalkınmışlık düzeylerine hiçbir zaman karşı olmadıklarını belirtti.

Osmanlı Devleti’nin özellikle gerileme ve çöküş dönemlerinde medeniyetçi bir yaklaşım sergilendiğini belirten Gürünbüz, Osmanlı’nın ne kadar batılı kültüre yaklaştıysa da Avrupa devletlerinin gözünde hiç bir değerinin olmadığını belirtti. Batıcı aydınlardan özellikle Ahmet Rıza ve Şehbenderzade Filibeli Ahmet Hilmi’den örnekler veren Bürüngüz, bu aydınların batının uygar vahşetini hiç bir zaman kabul etmediklerini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam