Osmanlı Devleti’nin kuruluş tartışmaları

Osmanlı Devleti’nin kuruluş tartışmaları

Durmuş, Yalova Belediye Başkanı Yakup Kocal'ın 4 yıldır Osmanlı'nın kuruluş başkentinin Yalova olarak tarihe mal etme özentisi olduğunu iddia etti.

Durmuş, şunları kaydetti:

"Yalova Belediye Başkanı Yakup Kocal Bey, çok güzel bir fırsat yakaladı. Bu fırsatı çok güzel bir şekilde değerlendirebilir. Önümüzde yerel seçimler var. Yalova Belediye Başkanı Sayın Kocal, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun başkentinde belediye başkanlığı yapmayı arzu ediyorsa buyursun Bilecik'e gelsin. Bilecik'ten adaylığını koysun. Kendisini Bilecik'te belediye başkanı olarak görmekten mutluluk duyarız. Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı olarak sizi kutluyorum, tarihi yoktan var etmek istiyorsunuz. Zaten bizler de Bilecikliler olarak, tarihi ve kültürel hazinemize sahip çıkamıyoruz. Dernek olarak Bilecik'in fethini 3 yıldır yeni yeni kutlamaya başlamışken, bu organizasyonumuza sahip çıkarak, daha çok zaman ayıran belediyemize de çok teşekkür ediyoruz. 700 küsür yıl dünyaya hakim olmuş Osmanlı ecdadının torunları olarak, toplam 2 saatlik bir fetih kutlaması ile geçiştirilmeye çalışılan fetih organizasyonları, tarihimize sahip çıkamadığımızın en büyük göstergesidir."

Önceki yıllarda Prof. Dr. Halil İnalcık'ın yaptığı tarihi araştırmalarına değer verdiğini ve saygı duyduğunu dile getiren Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalova Belediyesince gerçekleştirilen 'Osmanlı Sosyal ve Ekonomik Tarihi Sempozyumu' esnasında 'Halil İnalcık Tarih Ödülü' adı altında tarihçilere verilen 10'ar bin lira para ödülü, şahsımda şöyle bir deyimi hatırlattı. 'Dolu tenekeye vurunca ses çıkmaz, teneke boşalınca çok ses çıkar' derler. Tarihi bilgiler ve gerçekler para ile yanıltılmamalıdır. Acaba, Sayın İnalcık gençliğinde böyle bir şeyi neden ortaya atmamıştı, kendisine sormak lazım. Ayrıca sayın Yalova Belediye Başkanı Yakup Bey, Bilecik'in değerlerini Yalova'ya taşımamız mümkün değil. Başta Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu Şeyh Edebali Hazretleri'nin, Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih Türbeleri ve buna benzer daha nice değerlerimizi Yalova'ya taşıyamayız. İyisi mi siz, buyurun Bilecik'e gelin ve Belediye Başkanı olun. Böylece hayalleriniz gerçek olur." AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam