• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
’’Osmanlı, İstanbul’un fethiyle dünya devleti ve Anadolu’da transit ticaret bölgesi haline gelip, yeniden altın para basmaya başladı’’

’’Osmanlı, İstanbul’un fethiyle dünya devleti ve Anadolu’da transit ticaret bölgesi haline gelip, yeniden altın para basmaya başladı’’

 

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu, Osmanlı'nın İstanbul'un fethiyle dünya devleti ve Anadolu'da transit ticaret bölgesi haline gelip, yeniden altın para basmaya başladığını söyledi. 
Prof. Dr. Tabakoğlu, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen ''Tarih ve Kültür Sohbetleri'' etkinliğinde verdiği ''Bin Yıllık Türkiye İktisat Tarihi'' konulu konferansta, Türklerin Anadolu'ya gelmelerinin başlangıcının milattan önce 4. yüzyıl olduğunu kaydetti. 
Göçlerin tetikleyici gücünün nüfus artışı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Tabakoğlu, şöyle konuştu: 
''Orta Asya'daki nüfus artışı Anadolu'ya bir göç hareketi olarak yansıdı. Kavimler göçünün en önemli etkisi ilk çağların kapanması ve orta çağların açılmasına yol açan olaylardır. Roma'nın yıkılışını tetikleyen olayların başında Orta Asya'daki nüfus hareketleri gelir. Türkler, Roma'nın yıkılış döneminde Anadolu'ya geldi. 13. yüzyılın başlarından itibaren Anadolu'da yeni bir göç dalgası ortaya çıkıyor. Doğudan gelen yeni bir göç dalgası Anadolu'yu büyük bir sarsıntıya uğratıyor. Her sarsıntı bir süre sonra bir dengeye ulaşmıştır. Göçebelerin sayılarının artmasıyla Anadolu'da yeni bir iktidar mücadelesi başladı. Göçebelerle ve yerleşikler arasındaki mücadele Cumhuriyet dönemine kadar devam etmiştir. Günümüzde göçebeliğin ortadan kalkmasının temel sebebi hayat tarzındaki değişikliktir."
     
-''Altın para basmak ekonominin
geliştiğini gösterir''-
 
Prof. Dr. Tabakoğlu, 1326 yılında Bursa'yı alan Orhan Bey'in, kendi adında ilk Osmanlı parasını bastırdığını ve o dönemde para basmanın bir devletin, bir beyliğin bağımsız olduğu anlamına geldiğini bildirdi. 
Anadolu'nun Moğol baskısından veya egemenliğinden kurtulmasının 1326 yılında meydana geldiğini anlatan Prof. Dr. Tabakoğlu, şunları kaydetti: 
''İlk İslam paraları, Abdulmecit zamanında 7. yüzyılın sonlarında bastırıldı. Osmanlı'nın kurulduğu yüzyıl problemli bir yüzyıldır. Bu dönemde küresel soğuma bulunmakta ve bu da Osmanlıların önündeki en büyük handikaptır. Aynı zamanda Avrupa'da da küresel soğuma, fiyatlarda düşüş, nüfusta azalma ve dünyada ekonomik anlamda gerileme var. 15. yüzyılın ortalarındaki İstanbul'un fethi hem Osmanlı'yı hem de Avrupa'yı genişleten bir adım gibi düşünülebilir. Osmanlı, İstanbul'un fethiyle bir dünya devleti ve Anadolu'da transit ticaret bölgesi haline gelip, yeniden altın para basmaya başladı. Altın para basmak ekonominin geliştiğini göstermektedir. 18. yüzyılın sonları hem Osmanlılarda hem de dünyada önemli değişmelerin olduğu bir yüzyıldır.'' 
Konuşmanın ardından Vali Halil İbrahim Akpınar, üzerinde üniversite ambleminin bulunduğu tabağı Prof. Dr. Tabakoğlu'na hediye etti. 
Etkinliğe, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, Üniversite Genel Sekreteri Rüştü Mumcu, öğretim üyeleri, Polis Meslek Eğitim Merkezi ve üniversite öğrencileriyle vatandaşlar katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam