OSMANLI LEZZETİ KAMBER BİBERİ YENİDEN CANLANIYOR

OSMANLI LEZZETİ KAMBER BİBERİ YENİDEN CANLANIYOR

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Osmanlı Lezzeti Kamber Biberi Yeniden Canlanıyor” projesi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun tohumlarının atıldığı Kuruluş ve Kurtuluşun şehri Bilecik’te, Osmanlı mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan Kamber Biberi bu projeyle geçmişteki değerini yeniden kazanacak.

Kadın çiftçilerin eğitimler ile mesleki beceri kazanmaları sağlanarak tarımda kadın istihdam oranı ve girişimcilik kapasitelerinin artırılması amacı ile kadın çiftçilere yönelik olarak projeler hazırlandığına dikkat çeken Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş,Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesince yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında kadın çiftçilerin eğitimlerle mesleki beceri kazanmaları sağlanarak tarımda kadın istihdam oranı ve girişimcilik kapasitelerinin artırılması, bölgesel kalkınmaya katkı sağlanması amacıyla iller tarafından kadın çiftçilere yönelik projeler hazırlanmaktadır. Bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ”Osmanlı Lezzeti Kamber Biberi Yeniden Canlanıyor” Projesi yapılan değerlendirme sonucunda “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım İl Özel Projesi” 2020 Yılı Yatırım Programına alınmış olup İlimizde uygulanacaktır. Projemiz, Merkez ve İlçe köylerinden toplamda 50 kadın çiftçi ile uygulamaya geçecektir. Hazırlanan bu proje ile geçmişten günümüze kadar ilimizin elverişli iklim ve topraklarında yetiştirilen ancak zamanla unutulmaya yüz tutmuş kamber biberi yetiştiriciliğini yeniden canlandırılması ve tanıtılması amaçlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam