“Osmanlı ve Cumhuriyetin Başkentini Birleştireceğiz”

“Osmanlı ve Cumhuriyetin Başkentini Birleştireceğiz”

 

 

Açılış öncesinde basın toplantısı düzenleyen Bakan Yıldırım, açılan tünel sayesinde zor bir işin tamamlanacağını söyledi.

 

“En uzun tüneli gün ışığıyla buluşturuyoruz”

 

Bakan Yıldırım açıklamasında şunları aktardı:

“Bazen iki ayda bir, bazen her ay yaptığımız Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray Projesiyle ilgili yerinde şantiyede incelemelerimiz çalışmalarla ilgili bilgi alma toplantılarımızın bu sefer burada yapıyoruz. Burada yapmamızın önemli bir nedeni var. Bu hat üzerinde bulunan 25 adet tünelden en uzun olanını bugün gün ışığıyla buluşturuyoruz. Bir tarafı açıktı diğer tarafını da biraz sonra beraber açacağız ve tünelin iki ucundan da ışığı göreceğiz. Tünel 4 bin 100 metre uzunluğunda, oldukça uzun bir tünel. Dolayısıyla bu tüneli de yaptığımız zaman bir dar boğazı zor bir işi de tamamlamış olacağız.

 

‘Yurdu demir ağlarla örme arzusu bugün de devam ediyor’

 

80 yıl önce Sivas-Erzincan hattını o günün imkanlarıyla kazmayla kürekle inşa eden işçiler, mühendisler ellerinde bu mühendislik aletleriyle bir poz vermişler. O küçücük açtıkları tünelin anını ‘Bu dağı da deldik. Ne mutlu Türk çocuğuna ‘ yazısını yazmışlar. Gördüğünüz gibi cumhuriyetin ilk yılları o heyecan, o azim, demir ağlarla yurdu 4 baştan örme arzusu gayreti hedefi bugün de devam ediyor.

 

‘Osmanlı’yla cumhuriyetin başkentini birleştireceğiz’

 

Şimdi bundan sonra süratle üst yapı işlerini tamamlayacağız. Zaten başladı ray döşeme işleri, elektrik direkleri dikiliyor, sinyal işleri bir yandan yapılıyor. Bir yandan da eksik alt yapı işleri tamamlanıyor. Bütün amacımız 29 Ekim’e kadar hattı Eskişehir’den İstanbul’a kadar tamamlamak. Böylece Ankara-Eskişehir-Bilecik-Sakarya-Kocaeli ve İstanbul nihayet Ankara’yla İstanbul’u bu şehirleri birleştirip 3 saatlik bir seyahatle Osmanlı’nın başkentiyle Ankara cumhuriyetin başkentini birleştirmiş olacağız.

 

‘Seyahat süresi 7-8 saatten 3 saate düşecek’

 

Çok önemli bir proje, heyecanımız gün yaklaştıkça stresimiz de artıyor. Bu tip büyük projelerde her zaman beklenmedik bir takım sürprizler yaşanabilir. O yüzden de arkadaşlarımız çok dikkatli bir o kadar da özverili çalışmalarını sürdürüyorlar. Ne yapıyoruz? Bir kere bu tüneller, viyadükler bütün bu yapılarla yol biraz kısalıyor. Seyahat süresi 7-8 saatten 3 saate düşüyor. Dolayısıyla bu çok ciddi bir iyileşme. Sinyal seviyesi, güvenlik seviyesi birinci düzeye çıkıyor. En üst düzeye çıkıyor. Tren yolu boyunca 250 km dahi gitse cep telefonu çekecek. Bunun da alt yapısı yapılıyor. Bütün bunların yanı sıra o hat bittiğinde Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresi 3 saate inmekle beraber demiryolunun bu güzergahta seyahat eden vatandaşlarımızın demiryollarıyla gittikleri oran çok yükselecek yani %78’e çıkacak. Diyoruz ki, Ankara-İstanbul arasındaki seyahat şu anda ne kadar oranı bilmiyorum %10’dan %78’e çıkıyor. Demek ki 7-8 kat artış var. Bu çok önemli bir şey. Daha konforlu, daha rahat daha görkemli seyahati vatandaşlarımıza sağlamış olacağız.

 

‘Demir ağlar adım adım devam ediyor’

 

Ankara-Eskişehir’i daha önce birbirine bağlamıştık. Geçtiğimiz ay da Eskişehir’den Konya’yı bağladık. Ankara-Konya’ya da bağladık. Adım adım demir ağlar doğudan batıdan kuzeyden güneyden devam ediyor. Burada Bilecik’ten Yenişehir’e ve Bursa’ya da bir bağlantımız olacak. Onunda yarısının ihalesini yaptık. Diğer yarısının ihalesi de yapılma aşamasında. Kısacası parça parça bilgi vermek gerekirse Eskişehir İnönü yani hemen hemen bulunduğumuz yer 30 km demiryolu trenle geldik. Bu güzergah tamamen bitti. Şu anda ufak tefek işleri kaldı. Onlar yapılıyor. Bu İnönü’den Vezirhan’a, Vezirhan’dan Köseköy’e yaklaşık 110 km. buralarında altyapısı %96 oranında bitti. Tünel inşaatları %99 bitti. Viyadük inşaatları %98, dolgu işleri %92, elektromekanik işleri de yani üst yapı, raylar, direkler, sinyaller onlar da %30 seviyesinde gerçekleştirildi.

 

‘Şu ana kadar 35 bin m tünel, 10 bin m viyadük bitti’

 

Bu hatta çok fazla tünel var. çok fazla viyadük var. hemen hemen şu Bozüyük’ten Bilecik deresine indiğimiz zaman ta Pamukova’ya kadar her taraf tünel viyadük. Hattın 110 km’nin yarıdan fazlası tünel ve viyadük olarak küçültüyor, yolu seyrek olarak görüyorsunuz. Bazı geçişlerde yolu görebiliyorsunuz. 35 bin metre tünel 10 bin metre viyadük şu ana kadar bitirildi. Türkiye’de Bolu Dağı Tüneli 30 senede tamamlandı. 3 km’lik. Bunun 10 katından fazla tüneli ve 3 katından fazla da viyadüğü birkaç sene içerisinde tamamlamış bulunuyoruz. 6 milyon m3 dolgu gerçekleştirildi. 150 tane menfez var, 42 tane alt geçit var. 13 tane üst geçit var. Dolayısıyla her taraf sanat yapılarıyla çok ciddi bir işçilik var. Bin 700 civarında elektrik direği dikiliyor hat boyunca. Şu anda hatta çalışan sayısı mühendis, işçi, nakliyeci hepsi 2 bin 550 kişi. Makine sayısı 815. 70 km’lik kısmın üst yapısı da tamamlanmış vaziyette. Vereceğimiz teknik bilgiler bunlar.

Görüldüğü gibi burası Türkiye’nin en büyük şantiyelerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Ben bu vesileyle Devlet Demir Yolları Genel Müdürü’ne ve arkadaşlarına bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Yüklenici firmalara çok teşekkür ediyorum. Onlarda aynı heyecanı muhafaza ediyor. Bir an önce hattın yapılması için gayret gösteriyorlar ve tabi Eskişehir, Bilecik, Sakarya, Kocaeli ve İstanbul özellikle her şantiye ziyaretimizde ve incelememizde valilerimiz bizlerle mutlaka beraber oluyor, milletvekillerimiz bizlerle beraber oluyor. Projeyi yakından takip ediyorlar. Hem Eskişehir milletvekillerimiz, hem Bilecik milletvekillerimiz Kocaeli milletvekillerimize de aynı şekilde. İşi biz olmadığımız zaman da sürekli takip ediyorlar.

 

‘Demiryollarını tekrar ülkemizin en prestijli kurumu haline getireceğiz’

 

Marmaray’a da baktık. Orada da ciddi bir sıkıntı yok. İşler yolunda gidiyor. Hayırlısı olsun bakalım. Bu proje cumhuriyet tarihinin iki büyük projesidir. Daha çok proje varda bu projeyi konuştuğumuz için söylüyorum. Bunlar milletimizin 70 yıllık özlemidir, Marmaray 150 yıllık özlemdir. Bu özlemleri artık gerçeğe dönüştürmek için canla başla çalışıyoruz. Milletimize şükran borcumuz var. Çünkü milletimiz bize destek verdi. Her seferinde desteğini arttırdı. Başbakanımız da bu konuda bize açık çek verdi, ‘şu demiryollarını bir ayağa kaldıralım.’ diye. Bizde o talimat üzerine arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Devlet Demiryollarının tarihi bir dönüşümüne imza attık. Yeni demiryolu kanunu da meclisten çıktı. Bundan böyle artık demiryolları çok daha hızlı gelişecek, büyüyecek. Millet-devlet el ele demiryollarını birlikte tekrar ülkemizin en prestijli kurumu haline getireceğiz.”

 

“Yetişsin diye dokuz doğuruyoruz”

 

Bir gazetecinin çalışmaların 29 Ekim’e kesin olarak yetişip yetişmeyeceği ile ilgili sorusuna cevap veren Bakan

Yıldırım, “Tarihi tutturalım, yetişsin diye dokuz doğuruyoruz. İnşallah aksama olmaz. Bütün gayretimiz bunun için ama işin zorluğunu da takdir edersiniz. Elimizden geleni yapıyoruz. Olağan üstü bir çalışma var. Bütün göstergeler olacağı yönünde. Büyük bir felaket Allah göstermesin yaşamazsak, aynı tarihte hazır hale getireceğiz.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından tünele girildi. Bakan Yıldırım iş makinesine binerek duvarı deldi ve duvarın arkasından ışık göründü. Sonrasında delinen duvarın önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Ayrıca tünelin açılışını kutlamak için bir de kutlama pastası kesildi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam