OZAN BAKKAL: “Personellerimiz 24 saat çalışıyor, bazı personellerimiz 36 saat, bazıları 45 saattir hala görevdeler”

OZAN BAKKAL: “Personellerimiz 24 saat çalışıyor, bazı personellerimiz 36 saat, bazıları 45 saattir hala görevdeler”

Gazetemiz muhabiri Erhan Toka’nın bilgi almak için sorularını yanıtlayan Bakkal bugün itibariyle kapalı olan köy yollarının olmadığını, ekiplerinin gece gündüz demeden çalışmalarına devam ettiklerini belirterek karayollarındaki aksaklıkların kendi çalışmalarını aksattıklarını ifade etti.

Bilecik İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Ozan Bakkal ayrıca önümüzdeki günlerde muhtemel kar yağışıyla ilgili de kurum olarak gerekli hazırlıkları yaptıklarını söyleyerek şu sözlere yer verdi:

“Elimizdeki tüm imkanlarla yoğun kar’ı kaldırmaya çalışıyoruz”

 “Bugün günlerden Cumartesi olmasına rağmen şu anda da hala dairedeyiz. Yaklaşık 50 görevli personelimiz var. Tabi bunlar periyodik olarak değişiyor. Bazı personellerimiz 24 saat çalışıyor, bazı personellerimiz 36 saat, bazıları 45 saattir hala görevdeler. 8 adet greyder, 3 adet kar bıçaklı kamyonet, 3 yükleyici, 11 tane servis aracıyla hizmet vermeye devam ediyoruz. Merkezde, Bozüyük’te, Pazaryeri, Gölpazarı, Yenipazar, Söğüt ve İnhisar da çalışmalarımız devam ediyor. Bunlara ek olarak hidromek dediğimiz araçları da faaliyete soktuk. Elimizdeki tüm imkanlarla yoğun kar’ı kaldırmaya çalışıyoruz.

“Karayollarındaki aksaklık bizim çalışmalarımızı da aksattı”

Bu çalışmada geç kaldığımız noktalar var. Özellikle Bozüyük’e intikal etmede geç kaldık. Çünkü sadece köy yolları bağlamında değil köy yollarına ulaşımımız yine devlet karayolları üzerinden. Karayollarında yeterli açılım olmadığı zaman köy yollarından birbirine geçerek gitmeleri gerekiyor. Bu bakımdan da karayollarındaki aksaklık bizim çalışmalarımızı da aksattı. Yani karayollarını da açarak gitmek zorunda kaldık. Bozüyük tarafında, Bilecik – Bozüyük, Bilecik – Gölpazarı yani merkez ilçeler arası karayollarında faaliyet gösterdik, merkezimizdeki sıkıntıları da tamamladık, sorunumuzu çözdük. Pazaryeri’ndeki sorunu çözdük, tamamladık, Bozüyük’te bir miktar sıkıntımız var. Uzak ilçelerimizin bazı köylerinde çalışmalarımız durmadan devam ediyor. Gölpazarı’nda, Yenipazar’da, İnhisar’da, Söğüt’te. Bunlar devam ediyor. Açmış olduğumuz yerlerde de yol genişletme çalışmaları yapıyoruz. Şu an yollarımızın %90’ı açık. %5’i tekrardan açılmış, kapanmış olarak bilgi geliyor. Onları da açmaya devam ediyoruz. Geri kalanının %5’inde açılma çalışmaları devam ediyor.

“%5’lik sıkıntımız kalmış durumda şu an için”

Müdahaleye geciktiğimiz noktalarda karayolundaki bağlantıların dolu olması, o yolları da açmak durumunda kaldığımızdan dolayı yüksek kesimlerde, kesin intikal ettiğimiz noktalarda kar hafifçe erimiş. 1,5 metreye yakın kar olan noktalar var. Eriyen alt zeminleri de sertleşmiş, ağırlaşmış. Burayı greyderimizle açamaz konumdayız. Yükleyici araçlarımızla buraları da açmak için seferber durumundayız ama açmak bu noktalarda biraz vakit alıyor. Orada da en kısa zamanda tamamlayacağız. Bir %5’lik sıkıntımız kalmış durumda şu an için.

“İhtiyaçları gidermek için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz”

Şu an vatandaşlarımızın da duyarlı olması gerekiyor. Hastamız var, vesairemiz var gibi biz bütün köylerimize aynı şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz, ayrım gözetmeksizin hepsine müdahale etmeye çalışıyoruz. Tabi gelen ihbarlardan, diyaliz hastalarından, ambulanslardan onlar önceliklerimiz. Cenazeler oluyor ya da elektrikle ilgili uzun süre sıkıntı yaşanan yerler de ihtiyaçlar oluyor. Bu ihtiyaçları gidermek için elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz.

Kapalı olan köy yollarımız var, açmaya çalışmadığımız köy yolu yok şu an için. Bu köy yolunu açmaya çalışmıyoruz dediğimiz bir köy yok. Kapalı olan da bahsettiğim şekilde var. Ekiplerimiz de o bölgede çalışıyorlar. Şu an %5 gibi bir kapalılık var, bu kapalılığın bir kısmı açılmış, açılma döneminde. İnşallah yarın itibariyle hepsi de açılmış olacak. Çalışmalarımız devam ediyor.

 

“Acil durumları da kaymakamlıklardan gelen taleplere göre harekette bulunuyoruz”

Yol genişletme çalışmalarına başladık. Ulaşım olan yerlerde yol genişletme çalışmasıyla ön hazırlığımızı yapıyoruz. Karayolları açık olduğu sürece bizim de herhangi bir sıkıntımız yok ama geç kaldığımız noktada erime olduğu zaman kar bıçaklı kamyonlarımız çalışmıyor. Greyderlerimiz bile devre dışı kalıyor. Biz mücadelemizi önceden yaptık. Şu anda da bütün araçlarımızı faal bir şekilde geniş ekranda izliyoruz, koordine ediyoruz. Acil durumları da kaymakamlıklardan gelen taleplere göre harekette bulunuyoruz.

“Kimin nerede, ne zaman, ne kadar bulunduğunu görebiliyoruz”

Araçları takip edebiliyoruz bu sistemle. Gerekirse cep telefonlarıyla takip edilebilir bir sistem. Biz onu dairemizde takip ediyoruz. Hangi aracımız nerede onları yönlendirmede bile çok büyük rahatlık sağlıyor. Açık kapalı köy yollarında hangisinin hangi noktada bulunduğunu görebilir açılamayan, uzun sürdüğünü gördüğümüz noktalarda diğer araçlarla takviye yapma imkanı buluyoruz. O da çok faydalı bir sistem. Kimin nerede, ne zaman, ne kadar bulunduğunu görebiliyoruz, buna göre yönlendirme yapıyoruz, faydalı oldu sistemimiz. Buradan bakıyoruz aracımızla herhangi bir çalışma olup olmadığını görüyoruz. Eğer bir çalışma yoksa bakıyoruz arıza mı yapmış arıza ekiplerini yönlendiriyoruz, akaryakıt ihtiyacı olan noktada akaryakıt yolluyoruz. Bu şekilde çalışmalarımız oluyor. Çünkü muhtarlarımızdan, vatandaşlarımızdan yoğun talep geliyor “köyümüze ulaştı mı, durumu nedir?” diye. Biz de diyoruz ki köylerde şu kadar mesafe kaldı. O kadar mesafede araçlarımız var, güvenli bir şekilde bilgi verme imkanımız oluyor.

“Tek talebimiz, tek beklentimiz bu”

Bütün çalışan ekip arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Hepsi seferber olmuş durumda, hepsi arızalarla ilgileniyorlar, personelimizle ilgileniyorlar. Hepsine teşekkür ediyoruz. Denetçilerimiz soruyorlar onlar da bilgi alıyorlar bir ihtiyacınız var mı diye onlara da teşekkür ederiz. Beklentimiz bu yeni gelecek kar yağışında da karayollarının bizim köylerimize bağlantılı olan kara yollarını açık tutması, ilçe kara yollarını açık tutması. Böylelikle biz kar erimeden, sertleşmeden, yoğunlaşmadan vatandaşımıza anında hizmet götürebilelim, bir saatte yapacağımız işi beş saatte yapmayalım, herkes de memnun kalsın istiyoruz. Tek talebimiz, tek beklentimiz bu.

“Bütün köy yollarımıza, köylerimize, muhtarlarımıza eşit mesafedeyiz”

Köylerde yaşayan vatandaşlarımıza, muhtarlarımıza mesajımız var. Bazen tepki gösteriyorlar. Diyorlar ki köyümüze yakın bir mesafeye geldi. Yan köy açıldı, bizim ki niye açılmadı? Araçlarınız geri döndü, başka yere yöneldi. O sırada dediğimiz gibi takip sisteminden bakıyoruz, bir ambulans yolda kalmış olabiliyor, acil bir hasta olmuş olabiliyor. İlk önce insan hayatı diyoruz, sonrasında vatandaşlarımızı kurtardıktan sonra tekrardan çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Belirli noktalar açılıyor, bütün köy yollarımıza, köylerimize, muhtarlarımıza eşit mesafedeyiz. Hepsinin yollarını açmak için bütün ekiplerimiz seferber olmuş durumda.

Arayıp, bilgi aldığınız için teşekkür ederim. İnsanlarımız aciz durumda, eğer belirli talepleri varsa bunları, ilçelerde olanlar özellikle ilçe kaymakamlıklarımızla bulunurlarsa talep de daha gerçekçi olur. Çünkü çok yerden telefon geldiği zaman bunu yönlendirmemiz, bunun doğruluğunu araştırmamız vakit alıyor, çalışmalarımızı yavaşlatıyor.

“İlçelerimizde kaymakamlıklarımıza ulaşabilirler”

Merkezdeki muhtarlarımız bize ulaşım noktasında ulaşılıyorlar, herhangi bir sıkıntısı yok merkezde bulunanların, zaten merkezdeki köylerimize ulaşmış durumdayız. Bunun dışındakilerle de kaymakamlıklarımıza ulaşabilirler. Onlar da bizim yönlendirdiğimiz greyderlerin, kamyonların önceden karla mücadele ekip listeleri hazır, hangi araçlar ilçesinde görevli, hangi personel görevli, onları anında yönlendirme imkanlarına sahipler. Herhangi bir sorun çıktığında da biz buradan müdahale ediyoruz, karşılıklı telefonlaşarak.

Yaşadığımız kar yağışı normalin üzerinde bir kar. O yüzden bizim ilimiz aşırı yoğun kar yağışlarına hazırlıklı bir makine ekipman parkına sahip değil İl Özel İdaremiz. Bizim elimizde greyderlerle, kar bıçaklı kamyonlarla kar mücadelesini yürütüyoruz ama aşırı bir seviyeye çıktığı zaman kar yağışı yüksek köylerde bunları kepçelerle aşmamız gerekiyor. Erken müdahale edemediğimiz durumlarda. Kar ağırlaşıyor ikinci kepçeyle müdahale etmemiz gerekiyor. Sağ olsun Gölpazarı Kaymakamlığı bir kepçe kiralamış orada. Büyük bir ölçüde yardımcı oldular, çok da yolun açılmasında yardımcı oldular.”

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. personel – bizler 45 saattir çalışıyoruz ama bazıları geçici görevli gittiği yerlerde gününü gün ediyor bu haksızlık değilmi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam