Özdemir, Güven Tazeledi

Özdemir, Güven Tazeledi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda üyelere Başkan seçilmesi için Süleyman Özdemir tavsiye edildi, üyeler de oybirliği yaparak Özdemir’i yeniden başkan seçti. Başkan seçiminin ardından yönetim kurulu üyelerinin seçildiği toplantıda en az 7 kişi olan yönetim kurulu oybirliğiyle 11’e çıkartıldı. Bu kapsamda seçilen yönetim kurulu üyeleri Kızılay Bilecik Şube Başkanı Selami Çınar, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Muradiye Vakfı Başkanı Veli Çınar, İnsan Hakları ve Değerleri Koruma Derneği Başkanı Hüsnü Geyik, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş, Bilecik Erzurumlular Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Lütfi Akyüz, Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Muzaffer Tekelioğlu, Bilecik Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdür vekili Serkan Bircan, Bilecik Belediyesi Strateji Geliştirme Müdür vekili Hülya Çeçen Çalışkan, Eczacılar Odası Bilecik Temsilcisi Kevser Fidan, Sosyal Etkinlikler Derneği Başkanı Kadir Akıncı, Bilecik Gölpazarı’nı Tanıtma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet Ergün, Hürriyet Mahallesi Muhtarı Ehliman Bozkurt, Türk-Büro-Sen Bilecik İl Temsilcisi Cüneyt Taşkesen Bilecik Yardımseverler Derneği Başkanı Perihan Erşan ve Tema Vakfı Bilecik Temsilcisi Ferruh Erdovan olarak belirlendi. Belirlenenlerden 11 tanesi asil üye geri kalanı yedek üye olarak seçildi.

 

4 yılda neler yapıldı?

 

Tekrar başkanlığa seçilen Özdemir seçimin ardından duygu ve düşüncelerini paylaştı. Özdemir, “Hepinize teşekkür ediyorum. Ben Kent Konseyi’ne 4 yıldır başkanlık yapıyorum. Bu 4 yıl içinde ne yaptık? İlk geldiğimizde mimarlar odasının bir teklifi vardı şehirde imar uygulamasının yapılmasının varsa sorunun halledilmesi şeklinde. Bunun ardından Edebali Kültür ve Araştırma Derneği’nin kurtuluşun ve Şeyh Edebali şenliklerinin birbirinden ayrılması, Bilecik’in fethi mayıs ayının son haftaları içerisinde gerçekleşmişti. Onu biz oyladık kabul edildi, belediyeye sunduk belediye meclisi kabul etti. Kutlamalar ayrı yapılmaktadır. Kentsel dönüşümle ilgili bir karar aldık. Bilecik’te kentsel dönüşüm yapılsın mı yapılmasın mı? Onu oylamıştık büyük bir tartışmadan sonra yapılsın diye karar çıktı. Şu aşamada kentsel dönüşüm bütün proje hesapları bitti 20 katlı binaları 10 kata indirmiş Başbakan’ın emriyle. Herhalde önümüzdeki aylarda belki yılbaşına gelmeden TOKİ Bilecik’e gelecek vatandaşla birebir pazarlık edecek. Bundan sonra yapacağımız nedir? Sivil toplum örgütlerinin kurum amirlerimizin getireceği önerilerle birebir, yollarla ilgili, parklarla ilgili yapılan tüm işlemlerde biz halkı yönetime katıyoruz. Kent konseyinin amacı bu.” dedi.

 

“Bilecik çarpık kentleşiyor”

 

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan TEMA Vakfı Bilecik Temsilcisi Ferruh Erdovan, Bilecik’in çarpık kentleşme içerisinde olmasından yakındı. Erdovan, “Bilecik için en önemli şeylerden bir tanesi çevre düzeni planı ve bu şehrin oturumu ve imar planı planlarıydı. Zaten buranın imar planlarını ortaya koyarken de o plana uygun koyulmuştur. Bu dönemde lütfen üzerinde ısrarla duralım. Çevre düzeni planı tekrar revize edilerek gelmek üzere fakat kalanlarla beraber kullanılması için üzerinde duralım. Çünkü bu çevre düzeni planı uygulandığı takdirde Bilecik’in çarpık kentleştiğine inanıyorum. Biz dernek başkanlarını ve Bilecik’te gerçekten ağırlığını koyacak insanları arkamızda görelim, Kent Konseyi Yönetim Kurulunun bağlayıcı bir niteliği yok. Ama bizim ağırlımız var. Yani biz Bilecikliler bu derneklerde çalışırken ağırlığımızı koyarsak meclis üyeleri de bize katılır. Burada alacağımız kararların meclisten geçmeden bir hükmü yok. Meclisten geçebilmesi için bizim Başkanın arkasında durmamız lazım. Ben bundan dolayı çok üzgünüm, Bilecik çarpık kentleşmekte. Daha vakit varken Bilecik’in çarpık kentleşmesini bu genel kuruldan çıkacak yönetim kurulu engelleyebilir.” diye konuştu.

 

“Edebalı’yı yıllardan beri tanıtamadık”

 

Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş ise Şeyh Edebalı’nın yeteri kadar tanıtılamadığını belirterek, “Biz burada ilimizde bazı etkinlikleri peyderpey yapıyoruz. Biz ilimizi marka şehir olarak Osmanlı’nın bulunduğu yerdeyiz marka nasıl olacağız onu düşünüyoruz. Edebalı’yı yıllardan beri tanıtamadık. Daha sözlerini bile söyletemiyoruz.” dedi.

 

“Çalışmalara başlamamız lazım”

 

Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen de, geçen yıl “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” yarışması kapsamında Çankırı’ya gittiklerini ve orada çok iyi ağırlandıklarını, geleneksel etkinliklerin kendilerine gösterildiğini ifade etti. Bu sene Bilecik’te gerçekleşen yarışmada kendilerinin 200 kişiye yakın konuğu sadece Söğüt’e, Pelitözü Gölpark’a ve Şeyh Edebalı Türbesi’ne götürebildiklerini söyledi. Başka şehirlerden gelen konuklara hem ilimizi hem de tarihi yönümüzü tanıtmak amacıyla daha güzel etkinlikler yapabilmek için çalışma içerisinde olmaları gerektiğini belirtti.

 

“Hareketi özendirmeliyiz”

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan da, insanları harekete özendirmek için çeşitli etkinlikler yapmaları gerektiğini söyledi. İnsanların sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olacak çalışmaların yapılması için etkinliklerin gündeme alınması talebinde bulundu.

 

“Hastane nereye yapılacak?”

 

Kent Konseyi Başkanı Özdemir, il Sağlık Müdürü Dr. Fidan’a, yeni yapılacak hastanenin yeri ile ilgili soru sordu. Fidan, “O konuyla ilgili daha önceden sayın Milletvekilimizin açıklaması oldu basına. Hastanenin mevcut olan arsa içerisine yapılmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığı bir çalışma başlattı. Bu çalışmalar devam ediyor. Daha önceden bir çalışma yapılmıştı. ‘Nasıl bu mevcut arsanın içine hastane hizmetleri aksatılmadan yapılabilir?’ diye bir projelendirme yapılmıştı. Ama olmadığı söylenmişti. Tekrar bunun üzerinde bir çalışma yapılması daha söylendi. Mevcut yerine hastane hizmeti aksamadan ‘Nasıl yeni bir bina yapabiliriz?’in üzerine Sağlık Bakanlığı ligli mühendislerle bir çalışma yapıyor. İnşallah kısa bir süre içerisinde bu belli olur. Hepimiz de o zaman yeni hastanemizin yeriyle ilgili son durumu öğrenmiş oluruz.” diye konuştu. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç