ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERDEN MUHTEŞEM GÖSTERİ

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÖĞRENCİLERDEN MUHTEŞEM GÖSTERİ

İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş:“Asıl engel kalp gözünün kapalı olmasıdır”

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından program düzenlendi. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mustafa Kemal Özgün, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Kadri Şentürk, İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz, bazı okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

DSC_1142

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda özel gereksinimli insanların meselelerini, sıkıntılarını hatırlamanın başarılarının farkına varmanın sadece bir haftanın sınırlarına hapsedilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Bilecik Özel Eğitim Okulları Müdürü İbrahim Aydoğar, konuşmasından şu ifadelere yer verdi:“Şüphesiz özel gereksinimli insanlarımızın meselelerini, sıkıntılarını hatırlamak, başarılarının farkına varmak sadece bir haftanın sınırlarına hapsedilmeyecek kadar önemlidir. Bununla birlikte 10-16 Mayıs Özel Gereksinimliler Haftası özel vatandaşlarımızın topluma kazandırılması, haklarının tam ve eşit şekilde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmaktadır. Bu hafta vesilesiyle bir muhasebe yapılarak gelinen nokta ile hedefler arasındaki mesafe net olarak görülebilmektedir.

DSC_1156

Bu kapsamda; okullarımızdaki öğrencilerimize, temel yaşam becerilerini geliştirmek, topluma uyumlarını sağlamak, iş ve mesleğe yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim verilmektedir. Özel Eğitimi İyileştirme Projesi”, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilere verilen önemin en güzel örneklerinden birisidir. Bağlı bulunduğumuz Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü; 2016 yılında Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezlerindeki 100 atölyenin yapımını tamamlamış, 2017 yılı sonuna kadar da okulumuzdaki El Sanatları ve Mobilya Atölyelerimizi tamamlayacaktır. Ayrıca Bakanlığımız ve Türkiye İş Kurumu arasında öğrencilerin mesleki gelişim süreçlerini güçlendirmek, mezuniyet sonrası istihdam imkanlarını arttırmak, zorunlu eğitimi tamamlamış özel eğitim ihtiyacı olan bireylere iş ve mesleğe yönelik beceriler kazandırmak amacıyla protokol imzalanacağı belirtilmiştir.

DSC_1226

Ayrıca bu sene öğrencilerimiz; belediyelerimizin de katkılarıyla Bilecik Özel Eğitim Spor Kulübü olarak il çapındaki başarılarından sonra Aksaray ilimizde düzenlenen Özel Sporcular Türkiye Şampiyonasına katılarak ilimizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir. Öğrencilerimizden Merve Ara; Yıldız Kızlar Gülle Atmada Türkiye 4.sü, Barış Aladağ; Yıldız Erkekler 300 metre koşusunda Türkiye 4.sü; Hasan Parmak; Yıldız Erkekler 150ü metre koşusunda Türkiye 4. sü, Ümit Erat; Genç Erkekler Masa Tenisi müsabakalarında Türkiye 4.sü ve Ayça Çobanlar; Yıldız Kızlar 100 metre koşusunda Türkiye 3.sü olmayı başarmışlardır.

DSC_1205

Yürüttüğümüz faaliyetlerimizde bizlerden desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Süleyman Elban’a, Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı’ya, Özel öğrencilerimize özel ilgi gösteren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş’a, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Aslan YIldız’a teşekkürü bir borç biliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını ve bu gece idrak edeceğimiz Berat Gecemizi tebrik eder, ülkemize, İslam Alemine, insanlığa ve tüm özel gereksinimli vatandaşlarımıza rahat, mutlu ve huzurlu bir ömür dilerim.”

DSC_1170

Göreve geldikleri günden itibaren özel gereksinin gerektiren öğrencilerimize yönelik özel bir özen gösterdiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş konuşmasında şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz hafta özel gereksinimi olan bireylerle ilgili bir haftamızdır. Ama biz 19 Temmuz akşamı göreve başladığımız günden itibaren özel gereksinin gerektiren öğrencilerimize yönelik sadece haftayla ilgili çalışma yapmadık. Geldiğimiz günden bu yana kıymetli okul müdürümüz İbrahim Aydoğar de biliyorum ev ziyaretler yapıyorlar. Zaman zaman kendilerine biz de eşlik ederek velilerimizin evdeki durumları, ihtiyaçları nelerdir? Bizlerden ne bekliyorlar? Bunlara yakinen şahit olup elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyoruz. Şunu biliyoruz ki; asıl engel kalp gözünün kapalı olmasıdır. Buradan kıymetli velilerimize ve öğrencilerimize şunu söylemek istiyorum. Başta Valimiz Sayın Süleyman Elban olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her zaman yanınızda olan onlara gönül penceresinden bakmayı bilen Milli Eğitim Camiası olduğunu bilmeli ve her daim yanlarında olduğumuzu ve eğitim camiasındaki ekip arkadaşlarımızla birlikte okul müdürlerim ve öğretmenlerim de dahil olmak üzere biz eğitimde feda edilecek hiçbir fert yoktur düşüncesiyle hareket eden bir ekip olduğumuzu bilmenizi isterim.“

DSC_1185

Protokol konuşmaların sonrasında özel gereksinimli öğrencilerin hazırladığı birbirinden güzel ve özel gösteriler sahnelendi. Program Bilecik Özel Eğitim Okulları öğrencilerinin yıl içinde yapmış oldukları ürünlerin sergilenmesiyle son buldu.

DSC_1228 DSC_1237 DSC_1177

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. arkadaslarımın ellerine sağlık ve okul müdürüm ve müdür yardımcılarıma da tesekkür ederim ayrıca öğretmen lerin geçen emeklerine de tesekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam