Özel hastanede mi uyuşmazlığa kurban gidecek?

Özel hastanede mi uyuşmazlığa kurban gidecek?

“Özel hastanenin TOKİ’de yapılmasına karar verildi”

Başkan Yağcı daha önce üniversitenin bir programında yaptığı açıklamada 2015 yılının sonuna doğru Bilecik’e 10 uzman doktoru olan bir hastane yapılacağını açıklamıştı. Sürecin ne şekilde devam ettiğini sorduğumuz Yağcı, “Özel hastaneye ilişkin olarak bir mevzuat çerçevesinde illere de bizim Bilecik’te bir tane özel hastane açılabiliyor ve 2004 seçimleri öncesi hükümetimizin yayınlamış olduğu bir şeyle 10 uzman doktorlu Bilecik’te bir özel hastane açılmasına ilişkin bir karar ortaya koyduk. Bu kapsam içerisinde bizim de bilgimiz olmadan bir ihale yapılmış Sağlık Bakanlığınca ve Bilecik’teki Sakarya’dan bir gurup doktor buradaki yatırım imkânını almış. Bizlere geldiler, biz de şehrin değişik yerlerini gösterdik ve onlar en sonda TOKİ’nin yapmış olduğu bu TOKİ konutlarının olduğu bölgedeki Ticaret alanı yatırım için uygun bir alan kanaatine vardılar. Biz de taraflarla görüştürdük bunları ve hastane açılması noktasında ciddi bir mesafe kat ettiler” dedi.

“Yapılan anlaşmanın gerisindeyiz”

Yapılan anlaşmanın gerisinde olduklarını kaydeden Yağcı, “Bugün, yarın anlaşıp oluşacaktı fakat şu anda o anlaşmanın maalesef gerisindeyiz. Çünkü taraflar mülk sahiplerine gittiğimizde diyorlar ki bu konuya ilişkin olarak onlar gevşek davranıyor, bize gerekli anlayışı göstermiyor. Yatırımcı kuruluşa gidiyoruz, ya çok müşkülpesent davranıyorlar, aralarında bir anlaşmazlık uyuşmuyor.

“Tarafların uyuşmazlığı yüzünden arada kalıyoruz”

Biriyle anlaşıyoruz, diğeri başka tarafa çekiyor gibi maalesef bizi de ortada bırakan bir görüntü var. Bunu öncelikle mevcut bir binanın üzerinden biran önce açılması noktasında çaba harcıyoruz. Ama bu olmazsa ilgili kurum, kuruluş burada, arsa üzerinde yeni bir yapılaşmaya giderek bunu yapacak. Bunu zannedersem 8. -9. aya kadar da bu konudaki kararlarını da netleştirecekler. Özel yatırımcı kuruluş olduğu için siz illa açacaksınız, neredesiniz gibi bir durum, konum içerisinde de olamıyoruz. Biz onlardan aldığımız o iletişimle, bilgiyle bir açıklama yapmıştık, maalesef o konuda şu anda ilk açıkladığımızın gerisindeyiz ama Belediye Başkanlığı olarak bir an önce açılması noktasında da teşvik edici her türlü gayreti, desteği gösteriyoruz.”ifadelerinde bulundu.

“Devlet Hastanesi’nin takas işlemleri devam ediyor”

Yağcı, Devlet Hastanesi konusunda ise hastanenin yapılması planlanan Özel İdare yeri konusunda Özel İdare, Sağlık Bakanlığı, Hazine arasındaki karşılıklı takas işlemlerinin devam ettiğini belirtti. Geçtiğimiz Salı günü Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Bilecik’e yaptığı ziyaretteki “şekilde Kasım – Aralık ayında buna ilişkin olarak ihale yapılabilecek düzeye geliriz” ifadelerini hatırlatan Yağcı, “. Temennimiz, arzumuz, isteğimiz bu sürecin en hızlı şekilde işlemesi. Biz de Belediye olarak bu noktada gerekli desteği, çabayı gösteriyoruz, bunu destekliyoruz. Bunun biran önce olması noktasında çabalıyoruz. Çünkü artık şuraya, buraya olmasından öte biran önce olması, nereye olursa olması Bilecik’teki hastanemizin durumuna baktığımızda çok daha önemli bir konuma geldi. İnşallah bu alandaki tereddütleri ve eksikliği en kısa süre içerisinde gidereceğiz.”dedi.

Güz döneminde özel ve devlet hastanesinin kaderi belli olacak mı?

 Güz döneminde hem Devlet Hastanesi hem de Özel Hastane hakkında net bir bilgiye sahip olabilir miyiz sorumuza yanıt veren Yağcı, “Temennimiz, arzumuz bu. Çünkü biraz da bunlar hem Devlet Hastanesi hem Özel Hastane, Belediye Başkanlığı olarak hem ilgi alanımız içinde hem de ilgi alanımız veya uygulama alanımızın dışında olduğu için çok fazla da bir şey diyemiyoruz. Dün dediklerimiz maalesef bazen sıkıntı oluşuyor. Ama biz Bilecik Belediye Başkanlığı olarak ve bu şehrin bir Belediye Başkanı olarak bunların biran önce sonuçlanması noktasında elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Siyasi, idari, yerel anlamdaki imkanların seferber edilmesi noktasında elimizden gelen tüm gayreti, çabayı gösteriyoruz. İnşallah temennimiz 2015 yılı bu sağlık noktasında, karar verilmiş sorunlar noktasında mesafe kat edilmiş ve başlangıç çözüm yollarına ilişkin olarak başlangıçlara en azından başlanılmış ve 2016’nın sonunda da bunları sonuçlandırmış bir durumda oluruz. Çünkü sağlık hiçbir şeye benzemiyor. Allah tüm hastalarımıza şifalar versin. Bu konuda sağlık elden gittikten sonra diğer şeylerin çok fazla da bir anlamı kalmıyor. Onun için son derece önemli. “dedi

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç