Özel Sevgi Çiceği Okul Müdürü Veli Arısoy: “Memleketimize sahip çıkmamız lazım, Çanakkale bize bu yurdu kazandırdı”

Özel Sevgi Çiceği Okul Müdürü Veli Arısoy: “Memleketimize sahip çıkmamız lazım, Çanakkale bize bu yurdu kazandırdı”

“Çanakkale gerçekten büyük bir mücadelenin ismidir”

“Çanakkale zaferimizin 99. Yılını idrak etmiş bulunuyoruz. Tabi Çanakkale gerçekten büyük bir mücadelenin ismidir. Mehmet Akif bunu çok güzel ifade etmiş Çanakkale şiiriyle. Biz şunun farkındayız. Bu memleket kolay kazanılmadı. Büyük mücadeleler verildi, büyük savaşlar yapıldı. 253 bin şehit verildiğini tarih kitaplarımız yazıyor. Burada ki sembolik olarak mezarlığımızda şunu anlıyoruz. Çanakkale’ye gittiğimizde bunları gördük yakından.

Türkiye’nin dört bir tarafından doğusundan, batısından, kuzeyinden, güneyinden insanlarımızın mücadele verip şehit olduklarını, gazi olduklarını gördük. Biz bu vesileyle başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle, şükranla anıyoruz. Onlara Allah’tan rahmet geride kalanlara da sabır ve selamet diliyoruz. Memleketimize sahip çıkmamız lazım, Çanakkale bize bu yurdu kazandırdı.

Katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Bilecik Sevgi Çiçeği kolejimiz kurulduğu 2002 yılından beri eğitime gerçekten Bilecik’e katkıları olan bir kurum. Bizde hasbelkader bu kurumumuzda eğitim, öğretim bağlamında aldığımız bayrağı daha ileriye götürmek durumundayız. Bu bizim temel görevimiz, varlık sebebimiz biz her şeyden önce öğretmeniz.

“Milli eğitim meselesi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi en önemli meselemiz”

Dolayısıyla bizim temel görevimiz gençlerimizi hem milli hem manevi değerlerle iyi yetiştirmek, özgüven içerisinde kendine saygılı başkalarına da saygılı, hem saygılı hem saygın kişilikli, araştıran, özgüveni olan, paylaşmasını bilen, araştıran ve Türkiye’mizi diğer ülkeler neslinde daha iyi duruma getirebilecek gençler yetiştirmek bizim en önemli vazifemiz. Milli eğitim meselesi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi en önemli meselemiz. Çünkü ülkeyi yükseltmenin temel sebebi gençlerimizi iyi yetiştirmektir. Kötü alışkanlıklardan uzak tutarak bunları güzel bir ahlak, iyi bir eğitim teknoloji ile tanıştırma bu bizi mutlaka diğer ülkeler arasında önemli bir konuma getirecektir.

Tabi okulumuzun takdir edersiniz öncelikli olarak bizim İngilizcemiz özel okul olması itibari ile çok öne çıkan bir özelliğimiz. Biz 5 ve 6. Sınıflarda 15’er saat İngilizce dersi uyguluyoruz. Yine bu vesile ile öğrencilerin buradan mezun oldukları zaman derdini anlatacak kadar İngilizce bilmelerini ve bir ülkeye gittikleri zaman orada özellikle burada biz uluslar arası geçerliliği olan sınavlar yapıyoruz bunları kazandırmaya çalışıyoruz ve çocukların diyalog ve pratik anlamında İngilizceyi halletmelerini istiyoruz. Bir diğer önemli hususta bana göre buradan mezun olduğu zaman bir enstrüman çalsın. Bu gitar, org, keman olabilir ama mutlaka bir spor ile uğraşsın. Futbol olabilir, basketbol olabilir. Yine ayrıca biz anasınıflarımızda ki durumumuzu gerçekten çok iyi bir noktaya getirdik. 1-2-3. Sınıflarımızda bizim zenginleştirilmiş eğitim programımız var. Orada çocuklara akıl oyunları ve beceriyle ilgili oyunla çocuklara eğitim verip sevdirmeyi amaçlıyoruz.

Bir diğer hususta içinde bulunduğumuz Mart ayı çok önemli bir ay. Malum 12 Mart İstiklal marşımızı kabulünü kutladık. Bugün itibari ile Çanakkale zaferimizin 99. Yılını kutluyoruz. Ben bir kere daha bu güzel vatanımızı bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, gazilerimize sağlıklı, hayırlı uzun ömürler niyaz ediyorum. Onlara da buradan minnetlerimi, şükranlarımızı ifade etmek istiyorum.

 Bizi de bu vesile ile 31 Mart yani Cuma günü inşallah Pamukçuoğlu Kültür Merkezi’nde eğitimci yazar Hüseyin Maltepe konuşma yapacak. Öncesinde öğrencilerimize, akşam ise velilerimize konuşacak. Bunu önemsiyoruz. Yine bizim veli toplantılarımız klasik veli toplantılarının dışında. Mesela biz geçen 8. sınıf öğrencilerimize veli toplantıları yaptık. Öğretmenlerimiz hazır bulunuyorlar, öğrenciyi anne baba toplantıya katıyor. Orada bütün çocuğumuzun aldığı sınav başarılarını, derse katılımını, çocuğun aktivitesini, performansını ve karnesini masaya yatırıyoruz ve öğrencimize bir yol haritası belirliyoruz.

Liselere giriş sınavına ciddi hazırlık yapıyoruz. Çünkü özel okuldaki temel gayretlerden bir tanesi bir üst okula başarılı bir şekilde yerleştirmek. Geçen sene biz 34 öğrenci mezun etmiştik. Bunlardan 15’ini Fen Lisesi’ne, 5 tanesini Öğretmen Lisesi’ne geriye kalan öğrencilerimizi Anadolu Lise’lerine gönderdik. Bu sene 60 öğrencimiz var inşallah yine bu liselere bu öğrencilerimizi yerleştiririz.

“Sağlıklı bir lise iyi bir üniversite demektir”

Niye liseleri önemsiyoruz. Çünkü sağlıklı bir lise takdir edersiniz iyi bir üniversite demektir. Bu gençlerimizin sorumluluk sahibi gençler olarak yetişmesini mevzuunda akademik, sportif, dil başarılarını çok önemsiyoruz.

“Bizim 1. ve en evvel işimiz eğitim, öğretim bu gençlerimizi iyi yetiştirmek”

 Ayrıca Haziran ayına kadar yapacağımız bir projeksiyon tutarsak burada anasınıfı öğrencilerimiz için bir boyama şehri düşünüyoruz 26 Nisan itibari ile. Yine öğrencilerimize bir gezi düşünüyoruz. Tercih olarak İstanbul ya da Çanakkale’yi düşünüyoruz. Çocuklarımızın yeteneklerini sergileyecekleri bir sınıf geceleri var, imkan hazırlamak istiyoruz. Yine Mayıs ayında anneler günü çok önemli, onunla alakalı bir program yapmak istiyoruz. Yine geçen sene bizim dil fuarımız vardı. Onun bu sene ismini değiştiriyoruz dil ve bilim fuar adı altında yani İngilizce, Fransızcanın yanında Matematik, Fen Bilgisi, Resim, Türkçe her branşta ki arkadaşımız gün içerisindeki yaptığı hazırlıkları kamu oyunumuzla, öğretmenlerimizle, velilerimizle, bizi severlerle paylaşacağımız bir platform oluşturacağız. Yine velilerimizle alakalı futbol turnuvaları, piknikler. Müzik öğretmenimizin düzenleyeceği Türk halk müziği etkinliklerimiz olacak Bilecik çapında. Ayrıca 8. sınıf öğrencilerimiz için bir mezuniyet gecesi düşünüyoruz. Okulumuz olimpiyat çalışmalarına çok önem veriyor. Geçen yıllarda biz Sosyal Bilimler olimpiyatı olarak İstanbul’da yapılan olimpiyatta Türkiye 1.‘liğini aldık. Karabük’te, Denizli’de, İzmir’de yapılan Matematik olimpiyatlarında dereceler aldık. Bu yıl gene öğretmen arkadaşlarımızla yurt dışına göndereceğimiz bu yarışmayla alakalı arkadaşlarımız var. Bilgisayar yarışmaları, matematik olimpiyatları ve il çapındaki bütün yarışmalarda özellikle Sevgi Çiçeği Koleji olarak buraya biz damga vurmak istiyoruz.

Bu vesileyle bizim 1. ve en evvel işimiz eğitim, öğretim bu gençlerimizi iyi yetiştirmek bu konuda bizim derdimiz, çabamız, gayemiz bu istikamette. Bu vesile ile Milli Eğitim camiamızın başarılarının devamını diliyorum. Bize bu fırsatı sunduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum”

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Devletin etkinliğini gölgeleme – Sn değişim gazetesi 18 mart etkinliğinde Valilikçe yapılan muhteşem programı gölgelemek içinmi paralel yapının göstermelik etkinliğini ön plana çıkarıyorsun devletin diğer okullarında yapılan etkinlikleri neden yazmadın o zaman güncel olayları ancak iki gün sonra gazetende yer verebilirken paralel yapının haberlerini günü gününe vermen çok manidar karşılıyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam