ÖZGEN: “Bahsettiğimiz konular hesap sormayı ve vermeyi kapsamaktadır”

ÖZGEN: “Bahsettiğimiz konular hesap sormayı ve vermeyi kapsamaktadır”

Sorduğu sorularla birbirinden farklı konulara değinen ve cevap isteyen Özgen, sözlü sorularının ardından yazılı sorular da sorarak Bilecik’in birçok sorunlarına el atmış oldu.

Toplantının ikinci gündem maddesinde 2015 yılında Belediyeye ait gayrimenkullerde uygulanacak kira bedelleri görüşülürken söz alan Özgen, belediyenin projelerinde “dayatma kültürüyle, oldu bittiye getirme” çabası içinde olduğunu belirtti. CHP’li Belediyelerin dönemlerinde, yöneticilerin halka indiğini ve kenti birlikte yönettiğini söyleyen Özgen, eski Belediye Başkanları Akın Olcay ve İsmail Atak dönemlerinden örnekler vererek konuşmasına şöyle devam etti:

“Sizden önceki yönetimler bu konuda halka inmişler, sormuşlar ve kenti birlikte yönetmişler”

“Kentin hak ve hukukunun tanınmasından bahsederken, Cumhuriyet Mahallesi için kentsel dönüşüm projesinde çöpe giden 500 bin TL'nin hesabını kim verecek? Yapacağınız projelerle ilgili kaç tane sivil toplum kuruluşuyla veya vatandaşla toplantı yapıp görüşlerini aldınız? Örnek istiyorsanız; yeni otogar, İstiklal ve Cumhuriyet Mahallesi kentsel dönüşüm projesi ve 112 Acil istasyonları var. Sadece dayatma kültürüyle oldu bittiye getirmeye çalışıyorsunuz. MHP'li meclis üyelerimizin vakıfla ilgili önerilerini beğenmenize karşın gündeme bile almayıp “biz önerirsek olur” dediniz. Bahsettiğimiz konular aslında hesap sormayı ve vermeyi kapsamaktadır.

Oysaki sizden önceki yönetimler bu konuda halka inmişler, sormuşlar ve kenti birlikte yönetmişler. Örnek olarak Bilecik'in geri kalmışlıktan, ezilmişlikten kurtulması için Organize Sanayi'nin kuruluşu esnasında dönemin belediye başkanı İsmail Atak'ın vatandaşa yazdığı 16.04.1977 tarihli mektuplardır, bu mektuplar da burada. Ayrıca Akın Olcay'ın belediye başkanlığı döneminde halkla toplantı yapılıp ''Konut Değil Kent Sunuyoruz'' projesi ve dar gelirli vatandaşlara arsa tahsisidir.”

 

Seyfi Özgen’in bu sözlerinin ardından kendisine teşekkür eden Belediye Başkanı Selim Yağcı, Özgen’in sözlerini kabul etmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Projelerini seçim döneminde halkla açıkça paylaştığını belirten Yağcı, onayı seçimlerde aldıklarını belirterek Özgen’e şöyle cevap verdi:

YAĞCI: “Seçimlerde konuşmadığımız hiçbir şeyi de yapmadık”

“Seyfi Beye biz de teşekkür ediyoruz. Tabi halka danıştınız mı halkla konuştunuz mu deniyor; ama biz halkımıza danışmadan, halkımızın onayını almadan hiçbir şey yapmıyoruz ve bizim programlarımız, bizim projelerimiz seçimlerde sözde değil özde, yapacaklarımızla çıkıyoruz. Şu anda seçimlerde konuşmadığımız hiçbir şeyi de yapmadık. Dolayısıyla bizim otogar projemiz de, diğer projelerimize ilişkin olarak halkımıza seçimlerde diyoruz ki biz bunları yapacağız ve onların karşılığında halkımızın elinden bu onayı aldığımız için bunları yapıyoruz. Onun için o şeffaflık ve danışmama noktasındaki iddiayı bu noktada kabul etmek istemiyorum.” dedi.

ERHAN TOKA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam