Özgürlük İçin 10 Bin İmza

Özgürlük İçin 10 Bin İmza

 

Memur-Sen Bilecik İl Temsilcisi Güray Karamankaya, kampanya kapsamında Bilecik’ten de 10 bin imza toplamayı hedeflediklerini kaydetti. 

Kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğünü elde etmesi için bir kampanya başlattıklarını dile getiren Memur-Sen Bilecik İl Temsilcisi Karamankaya, bu kapsamda bu güne kadar çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti. 

Memur-Sen konfederasyonuna bağlı sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının desteklediği imza kampanyası ile ilgili açıklama yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Karamankaya şunları aktardı:

                “Memursen konfederasyonu olarak bu güne kadar temel hak ve özgürlüklerin tam anlamıyla sağlanması, din ve vicdan hürriyetinin en geniş şekilde yaşanabilmesi için birçok eylem ve etkinlik gerçekleştirdik. Savunduğumuz değerlere ve ilkelere yönelik dayatmaların her zaman karşısında durduk. Bu kararlılığımızın yansıması olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğünü elde etmeleri kapsamında başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-Bir-Sen de bu sürecin içinde, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilde basın açıklamaları yapmış ve yeni yılın ilk mesai gününde ülke genelinde gerçekleştirdiği ‘serbest kıyafetle işe gitme’ sivil itaatsizlik eylemiyle bu yöndeki taleplere dikkat çekmiştir.

Darbeci zihniyetin bir kalıntısı olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’in, antidemokratik oluğunu düşünüyor, Çalışanların saç tarama şekline, ayakkabı modeline, etek boyuna, gömlek yakasına, bıyığına, favorisine ve süveterine karışan bu yönetmeliğin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Bugün konfederasyonumuzun bu çalışmalarına, vatandaşları da dahil ederek ‘Özgürlük için 10 Milyon İmza’ kampanyasını Bilecik’te de başlatıyoruz ve Bilecik’ten de 10 bin imza diyoruz, kampanya sonucunda toplanacak imzaları konfederasyonumuza oradan da Başbakanlığa sunacağız.

İnanıyoruz ki Bilecik halkı ve kamuoyu sesimizi duyacak ve daha da fazlasıyla bu çabamıza destek verecektir. Sendika başkanlarımız, sivil toplum önderlerimiz ve basın mensubu arkadaşlarımızın katılımıyla bu özgürlük kampanyasının startını Bilecik’te de veriyoruz.”

                Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şube Başkanı Sadık Savak kampanyaya tüm kadroları ve üyeleri ile destek vereceklerini belirtti. Savak, “Bu bizimde istediğimiz ümit ettiğimiz bir şey. Üniversitelerde sorun çözüldü ama şu an öyle bir sistem var ki ilkokulda, ortaokulda bu özgürlük kısıtlanıyor. Lisede bir kısım serbestlik var üniversitede serbest ama üniversiteyi bitirdikten sonra herhangi bir kuruma girdiği zaman bu yasak tekrar arkadaşların önüne çıkıyor. Bu yüzden biz bunun tamamen kaldırılmasını arzu ediyoruz.” dedi.

                Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Spor Kulübü Derneği Yetkilisi Fatih Öncü de, “Bilecik olarak, Osmanlı’nın kuruluş şehri olarak tarihimize ve dinimize en uygun, en güzel bir şekilde herkesin serbest, özgür bir şekilde hem eğitim olsun hem de görev yapma hakkına sahip olduğuna, bunu da sonuna kadar kullanması gerektiğine inanıyoruz. Desteklerimizi veriyoruz. İstediğimiz her şey hem toplumumuz için aynı zamanda kendi çocuklarımız ve geleceğimiz için. İnşallah kendi medeniyetimize, kültürümüze uygun bir şekilde bu konuların özgürlükler getirmesinde açılmasını, çözülmesini bekliyoruz.” dedi.

Memur-Sen bağlı sendikalar ve kampanyaya destek olan STK’lar şu şekilde:

Eğitim-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Büro-Memursen, Bem-Bir-Sen, Toç-Bir-Sen, Bayındır-Memursen, Ulaştırma-Memursen, Kültür-Memursen, Diyanet-Sen, Enerji-Bir-Sen, Birlik-Haber-Sen, Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Spor Kulübü Derneği, İlim Yayma Cemiyeti Bilecik Şubesi, Anadolu Gençlik Derneği Bilecik Şubesi, Muradiye Vakfı Bilecik Şubesi, Gölpazarlılar Kültür ve Dayanışma Derneği.  ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam