“Pazarcık boncuğu” fasulyesi tescilleniyor
admin • 26 Ağustos 2013 13:10:22 
“Pazarcık boncuğu” fasulyesi tescilleniyor

2000'li yıllarda ekimine başlanan ve bölgenin en lezzetli sebzesi olarak bilinen fasulyenin hasadına başlandı. İlk yıllarda sınırlı ekimi yapılan fasulye, son yıllarda cazip hale gelmesiyle yaklaşık 2 bin dekar alanda ekimi yapılıyor.

İlçe rakımının yüksek ve hava sıcaklığının fazla olmaması fasulyeye ayrı bir lezzet verirken, kılçıksız ve dış yüzeyinin parlak olması Marmara ve İç Anadolu Bölgesi'nde tercih edilen sebzeler arasında yer alıyor. Mayıs ayında ekilen ve 2 metreye kadar çıkan fasulye, kısa sürede pişen ve lezzeti açısından diğer fasulyelerden daha fazla talep görüyor.

Tarım Gıda ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Ziraat Teknisyeni Eyüp Seylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye has fasulyenin 1980'li yıllarda çiftçilerin ihtiyaçları kadar ekim yaptığını, kendine has kalitesi ve lezzetiyle 2000 yılından itibaren bölgede ticaret amacıyla ekilmeye başlandığını söyledi.

  Fasulyenin Marmara Bölgesi'nde İstanbul ve Bursa olmak üzere İç Anadolu'daki büyük marketlerde ve pazarlarda yerini aldığını anlatan Seylan, "Kent merkezi ve 8 köyde 2 bin dekarlık alanda ekimi yapılıyor. İlçenin yüksek ve serin olması fasulyenin daha lezzetli daha parlak olmasını sağlıyor. Kalitesinden dolayı çevre illerden büyük talep görmektedir" dedi.

Ziraat Odası olarak 2006 yılında Eskişehir Tarımsal Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğüne boncuk fasulyenin yöresel olmaktan çıkarak her bölgeye hitap edebilmesi için isim tescili için başvuruda bulunduklarını belirten Seylan, isminin ilçeye has "Pazarcık boncuğu" olmasını arzuladıklarını sözlerine ekledi.AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x