PAZARTESİ’DEN İTİBAREN 81 İLDE 153 BİN HANEYE ANTİKOR TESTİ YAPILACAK

PAZARTESİ’DEN İTİBAREN 81 İLDE 153 BİN HANEYE ANTİKOR TESTİ YAPILACAK

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle mücadele kapsamında başlatacak olduğu, koronavirüse karşı bağışıklık oranlarını verecek antikor testleri pazartesi gününden itibaren başlayacak ve 81 ilde 153 bin haneye ulaşılacak.

Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesi başarılı bir şekilde devam ederken, Sağlık Bakanlığı ülke genelinde başlatacak olduğu antikor testleri ile koronavirüsün ülkedeki haritasını çıkarabilmeyi ve virüs ile alakalı yeni bilgiler sağlamak amaçlıyor.

Mevcut verilere göre hastalıkla enfekte olan kişilerin neredeyse yarısının herhangi bir semptom göstermediği gerekçesi ile yola çıkılan projede, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, 81 ilde yapılacak koronavirüse karşı toplumdaki bağışıklık oranlarını verecek antikor testlerine ilişkin açıklama yaparak “Sağlık personelimiz 81 ilde 153 bin kadar haneye giderek haneden bir kişiyi örnek seçecek. Kişiye PSR testi yapacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek. Bu, bize bu hastalıkla mücadelede yeni bilgiler sağlayacak” dedi.

TESTLER NASIL YAPILACAK

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, antikor testinin nasıl yapılacağına ilişkin yaptığı açıklamada Sağlık personelinin 81 ilde 153 bin kadar haneye teker teker gideceğini ve bu haneden bir kişinin örnek seçileceğini söyleyerek; “Bu haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından rastgele seçiliyor. Kişiye bir kaç tane soru sorulup, ardından bizim PSR testi dediğimiz burundan kültür alıp, hasta olup olmadığı testi yapılacak. Biraz da kan örneği alıp antikor bakılacak. Bu antikor da bize hastalık geçirip geçirmediğini, bağışıklık kazanıp kazanmadığını gösterecek” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam