“PAZARYERİ ADLİYESİ NEDEN KAPATILDI?”

“PAZARYERİ ADLİYESİ NEDEN KAPATILDI?”

 

Milliyetçi Hareket Partisi Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e Pazaryeri Adliyesi’nin neden kapatıldığını sordu.

 

            Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı’nın aldığı kararla, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun belirlemiş olduğu 146 ilçe adliyesi 15.06.2012 tarihi itibariyle kapatıldı. 22.06.2012 tarihli kararla da, bu 146 ilçe adliyesinin, 44'ünün kapatma kararı geri çekildi, iptal edildi.

            Hangi ölçü, kıstas ve gerekçelerle bu kararın verildiği ve 44 ilçenin neden iptal edildiği konusuna açıklık getirilmedi. Üstelik kapatma kararı iptal edilen ve bulundukları yerde hizmetine devam edecek olan 44 ilçe arasında; Pazaryeri ilçesinden nüfus olarak daha az sayıda ve iş yoğunluğunun daha az olan yerler var. Anlaşılan; verilen karar siyasidir ve Pazaryeri sahipsiz kaldı.

            Bu anlamda, MHP Milletvekili Şeker, konuyu meclis gündemine taşıdı ve soru önergesi verdi. Şeker, önergesinde şu sorulara yer verdi:

 

1.       Bakanlığınızın, son zamanlarda aldığı kararla 146 ilçenin adliye sarayının kapatılması kararlaştırılmış; kısa bir süre sonra da bu ilçelerden 44’ünün kapatılma kararı geri alınmıştır. Hangi ölçü, kıstas ve gerekçelerle bu ilçeler belirlenmiş ve daha sonra  44 ilçenin kararı neden iptal edilmiştir?

2.       Bu ilçelerin merkez ve toplam nüfuslarına bakıldığında, dosya sayısı da göz önünde bulundurulmuş mudur? Belirlenen ilçelerin merkez ve toplam nüfuslarına bakıldığında, nüfusunun ve dosya sayısının az olduğu dikkat çeken ilçelerin adliye sarayının kapatılma kararının iptal edildiği görülmektedir; buna karşın nüfus ve dosya sayısı daha fazla olan ilçeler arasında kapatılma kararı devam ettirilmektedir. Bu kararlar ve iptaller, siyasi bir yaklaşım ve kaygı ile verilmişse, neden kamuoyuna duyurulmamaktadır?

3.       Bu süreçte, yaklaşık 7.000 merkez, yaklaşık 12.000 toplam ilçe nüfusuna sahip olan Bilecik ilinin Pazaryeri ilçesinde adliye sarayının kapatılmasının sebebi nedir? Pazaryeri ilçesinin bu kararın ardından yaşanması kesin gözüken mağduriyetle ilgili ne gibi çalışmalar planlanmaktadır?

4.       Ayrıca, merkez ve ilçe nüfusu olarak bakıldığında, Pazaryeri’nden daha az olan ilçelerin adliye sarayının kapatılma kararının iptal edildiği görülmekte, masa başında yapılan hesaplamaların ve alınan kararın daha sonra geri çekildiği görülmektedir. İptal kararı verilen 44 ilçeden 18’inin ilçenin nüfusuna bakıldığında durumun bu şekilde olduğu görülmektedir. Hangi gerekçelerle böyle bir durum ortaya çıkmıştır? 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam