Pazaryeri Belediye Başkanı Yalçın’dan ziyaret

Pazaryeri Belediye Başkanı Yalçın’dan ziyaret

 

Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de sadece ilçede yetişen ve halkın önemli bir geçim kaynağı olan şerbetçiotunun TARBES AŞ içinde önem arz ettiğini belirterek, Anadolu grubunun hizmetlerde ve etkinliklerde yardımlarını esirgemediğini söyledi. 
     Ziyaretten kentin nüfusu, coğrafi konumu, sanayisi, tarımı ve turizmi hakkında bilgi verdiğini anlatan Yalçın, şunları kaydetti: 
     ''Şerbetçiotu üretimi için çiftçiye her türlü desteği verdiklerini, bundan sonra da destek vermeye devam edeceklerini ifade ettiler. 1980'li yıllarda şerbetçiotu bitkisinin üretiminin yaklaşık 15-20 bin dekarlık alanda yapıldığını o dönemde üretilen şerbetçiotunun kriz nedeniyle çiftçilerden alım yapılmadığını, ürünlerin elde kaldığını ve aynı durumların yaşanıp yaşanmayacağını dile getirdim. Özilhan, şerbetçiotunun 'yüzde 30'unun iç piyasadan yüzde 70'nin de ithal' olarak karşılandığını ve böyle bir sorun yaşanmayacağını ifade etti. Türkiye'de sadece bölgemizde yetişen endüstriyel bitki olan şerbetçiotu üretimi hem ilçemiz hem de Anadolu gurubu için çok önemli. Her iki tarafı elmanın iki yarısı gibi görüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar 200 metrekare imar yolundan 120 bin metrekaresi yapıldı ve 20 bin metrekaresi yapılacak. Sosyal belediyecilik alanında bu eksiklerden dolayı projeleri gerçekleştiremediğimizi ifade ettim. İçerisinde düğün salonu, konferans ve toplantı salonu olan kültür merkezi ile kapalı halı saha projelerimizi anlattım. Kendileri, şu anda sosyal proje olarak hastane projesi olduğunu, fabrikalarının bulunduğu her yerde bir eserlerinin bulunduğunu ancak Pazaryeri'nde böyle bir hizmeti gerçekleştiremediklerinden dolayı üzgün olduklarını ifade etti. Kente yapılacak hizmetler için çeşitli ziyaretlerin devam edeceğiz.'' 
     Yalçın, ziyaret anısına Özilhan'a ilçede yetişen ve üretilen ürünlerin resimlerinin bulunduğu tabak hediye etti. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam