Pazaryeri’nde 2013 yılı şerbetçiotu demonstrasyon çalışması

Pazaryeri’nde 2013 yılı şerbetçiotu demonstrasyon çalışması

İlçe Müdürü Necmettin Yoldaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreticinin geçim kaynakları içerisinde bulunan ve bölgede endemik olarak yetiştirilen şerbetçiotu bitkisinin yaklaşık 3 bin 80 dekar alanda üretim yapıldığını söyledi.

535 çiftçinin üretim yaptığı şerbetçiotundan birim üzerinden aldığı verimi arttırmak için Kınık köyünde bir çiftçinin tarlasında deneme amaçlı demonstrasyon çalışması yapıldığını anlatan Yoldaş, şunları kaydetti:

"Çiftçimizin yıl içerisinde büyük bir özveri ile evin bir çocuğu gibi büyütülerek baktığı, küçük aile işletmeciliğinin büyük ölçüde gelir kaynağı olan şerbetçiotu yetiştiriciliği ilçemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Üretilen ürünün pazara arzı konusunda herhangi bir sıkıntının yaşanmaması üreticilerimiz için büyük bir avantaj elde etmektedir. Üreticilerimizin refah seviyesini arttırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Tarım sektöründe yetiştiricilikte erkek işgücü egemen olmasına rağmen, şerbetçiotu yetiştiriciliğinde bayan çiftçilerimizin emeği çok daha fazladır. Yapılan çalışmanın diğer çiftçilerimize örnek olması ve demonstrasyon tarlasından alınan sonucun çiftçilerimize örnek teşkil edilmesi açısından büyük bir önem arz etmektedir. 2013 yılında yapılan bu çalışma daha sonraki üretim sezonlarında pekiştirerek çiftçilerimizin birim alandan üretim miktarlarının arttırılmasında büyük bir etken olacaktır. Deneme alanında hasat gerçekleştirilmiş, hasat sonucunda dekar başına 933 kilogram ürün elde edilmiştir. İlçemizde verim ortalaması dekar başına 575 kilogram olması göz önüne alındığında yapılan kontrollü üretim neticesinde önemli ölçüde verim artışı görülmüştür." AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam