PAZARYERİ’NDE YENİ SANAYİ GİRİŞİMLERİ

PAZARYERİ’NDE YENİ SANAYİ GİRİŞİMLERİ

 

Pazaryeri Bilecik’in 3. Bölge teşvik kapsamına alınmasından beri birçok iş adamının ziyaret ettiği bir ilçe haline geldi.

Pazaryeri Belediye Başkanı Yalçın'ı makamında ziyaret eden iş adamları adına konuşan İstanbul Buzdolabı Soğutma ve İklimlendirme Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu aynı zamanda Türkiye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı olan Özcan Saraçoğlu, Türkiye'de ilk defa kurulacak olan beyaz eşya, klima gibi ürünlerin geri dönüşüm tesislerini Pazaryeri ilçesinde hayata geçirmek istediklerini belirterek Pazaryeri Organize Sanayi Bölgesi’nden arsa için ön görüşmelere ve araştırmaya geldiklerini söyledi.

Kurmak istedikleri tesisin işleyişi hakkında görüntülü bilgi veren Özcan Saraçoğlu, “Kurulacak olan tesiste sadece buzdolabı işleyeceğiz.  Piyasadan gerek yakın çevreden gerekse  üreticilerinden buzdolaplarını soğutucularını alacağız. Toplayıp  tesise getireceğiz. İlk önce soğutucuların üzerinde bulunan Kompresördeki  soğutma sisteminin içindeki  yağı ve gazı alıp kompresörü çıkartacağız. Buzdolaplarını parçalayacağız içindeki demir, bakır,  alüminyum, cam kondansatörlerini ayrıştıracağız. Buzdolabı içindeki izolasyon malzemesini ayrıştıracağız. İçinden çıkan zararlı gazları toplayacağız bertaraf edeceğiz. İzaydaş ya da başka yetkili tesislere göndereceğiz Ya da  tekrar kullanılabilecek şekilde   temizlenip sisteme verilecek yapıda olanları  tesislerine göndereceğiz. Alüminyum, demir, bakır, cam gibi malzemeleri de  hurda sektöründeki  demir, çelik veya plastik firmalarına satarak değerlendireceğiz. Tesisin  büyüklüğüne göre 2 veya 3 vardiya şeklinde olacak bir çalışma düşünüyoruz. Tesisimiz  ilk etapta bir vardiya 20-25 kişilik olacak şekilde yaklaşık 60 kişilik bir  bir istihdam sağlayacak. Kapasiteyle orantılı olarak  bölge insanına farklı girdileri olacaktır. Tesisin kurulmasıyla ticari sosyal  faydaları olacaktır. Çevreye zarar vermeden çalışıyoruz.  Emisyon ölçüleri dünya standartlarının çok çok altındadır bunlar zaten tescillidir. Kesinlikle geriye çevreye bırakılacak bir atık olmayacaktır.

Alman firması olarak  150-300 bin arasında buzdolabı işliyoruz. Avrupa genelinde 2,5-3 milyon  buzdolabı işliyoruz. Hem seyyar tesisimiz hem de sabit tesisimiz var buraya ikisini de kurmayı düşünüyoruz. Tesisin elektrik ihtiyacını karşılamak içinde ek tesisler kurarak büyüme ve farklı  sistemlerle  elektrik enerjisi elde etmek gibi   çalışmalarımız olacaktır.   Tesisin yatırım maliyeti 6.000.000 Avrodur.“ dedi  ve arsa yeri hazır olursa Çevre ve Orman Bakanlığı’nın onayının ardından  hemen kurulum çalışmalarına başlamak istediklerini  söyledi.

Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın yaptığı açıklamada ''Bilecik ili 3.bölge teşvik kapsamına alındığından  onlarca iş adamı ilçemizi ziyaret etti. Biz belediye olarak gelenlere her türlü kolaylığı gösteriyoruz. İlçemizin ekonomik anlamda gelişmesi için ‘Önce istihdam’ diyoruz. İş adamlarına ilçemiz hakkında gerekli bilgileri aktardım. Demiryolu, liman ve oto yoluna yakın olması aynı zamanda Organize sanayimizde yer almak isteyenlere 3. bölge teşvikin olması ilçemizi cazip hale getirdi. Bu gelişmelerden çok memnunuz inşallah yıllardır işsizlik nedeniyle verdiğimiz göç, işletmeler kuruldukça geri dönüşe geçecektir. Pazaryeri’nin ekonomik bakımdan güçlenmesine dolayısıyla nüfusumuzun artmasına  katkıda bulunması için  tüm iş adamlarımızı ilçemize davet ediyorum.” dedi.

Ziyarette İl Genel Meclisi Üyeleri Nazmi Ceyhan, Hüseyin Ünal, Belediye Meclis Üyeleri Ömer Arık ve Hikmet Şahinoğlu da hazır bulundu.

Başkan Yalçın misafirlerine Pazaryeri’nin meşhur içeceği boza ile Pazaryeri’ne özgü olan Pazarcık helvasından ikram etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam