Pazaryeri’ne “Ürün Toplama Merkezi” açılacak

Pazaryeri’ne “Ürün Toplama Merkezi” açılacak

Pazaryeri Belediyesinden yapılan açıklamada, çiftçilerin hasat zamanı ürünlerini daha iyi şartlarda satabilmeleri için ilçede “Ürün Toplama Merkezi” açılacağı bildirildi.
Pazaryeri Belediyesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2018 yılı mali destek programına sunulmak üzere Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Yüksel Okşak ile ürün toplama merkezi projesi hazırladı.
Pazaryeri Belediye Başkanı Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Halkımızın ihtiyaçlarına cevap veren, çiftçilerimize dokunan çalışmalar üretme devam etmekteyiz. Bugün de Pazaryeri ilçemizde ürün toplama, paketleme ve soğutma tesisi kurularak tarım ürünlerinin çiftçinin hak ettiği getiri düzeyinde pazarlanmasını hedefleyen projemizi hazırladık projemizin kabulü halinde 400 bin lira hibe alarak büyük bir kısmını da kendimiz karşılamak üzere merkezimizi kuracağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Projenin detaylarıyla ilgili açıklamada bulunan Dr. Okşak ise taze fasulye üretiminde Pazaryeri ilçesinin önemine değinerek, “Türkiye de taze fasulye denilince tüketici tarafından öncelikle tercih edilen yerler arasındadır. Yaz aylarında haftada 125 ton taze fasulye satılmaktadır. Ancak taze fasulye ve diğer meyve ve sebzeler tüketiciye ulaşıncaya kadar fiyatları oldukça yükselmektedir.
Ayrıca üreticiler, soğuk hava deposuna sahip olmadıkları için, havanın ısınması sebebiyle ürünlerinin bozulmasından korktuklarından, çok düşük fiyatlardan ürünlerini satmak zorunda kalmaktadırlar.
Bu durum özel anlamda Pazaryeri ilçesindeki tarım ürünleri üreticisinin zarar görmesine neden olurken, genel anlamda da düşük kar getirmesi sebebiyle tarımsal üretimin düşmesine neden olmaktadır.” diye konuştu. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam