• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pedalları ”Diriliş” için çevirdiler

Pedalları ”Diriliş” için çevirdiler

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Arama Kurtarma tarafından ”Yıllar sonra demir atlarla geldik” pedallarımızı, Söğüt’ten Haymeana’ya diriliş için çeviriyoruz etkinliği düzenlendi.

Söğüt ilçesinde Ertuğrul Gazi Türbesi önünde Vali Bilal Şentürk, Kaymakam Murat Öztürk, Gençlik ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız, İHH Bilecik Şube Başkanı Şemsettin Yıldırım ile Bilecik, Bursa, Gaziantep ve Kütahya’dan gelen gönüllü 43 bisikletsever bir araya geldi.

Vali Şentürk, bisikletseverlerin Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret etmesi ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde alp kıyafetli askerlerin ”saygı nöbeti” değişimini izlemesinin ardından yaptığı açıklamada,  cihan imparatorluğunun kurulduğu topraklarda ve Anadolu’nun vatan yapılmasında büyük emeği olan Ertuğrul Gazi’nin otağını kurduğu Söğüt’ten böyle bir etkinliğin başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’nin farklı illerinden gelen gençlerin, bisikletle ataların yaylak ve kışlak olarak Domaniç ile Söğüt arasında izledikleri güzergahı takip etmek suretiyle Domaniç’e ulaşacaklarını ifade eden Vali Şentürk, yeniden tarihi yola bir anlam katmak amacıyla böyle bir etkinliğin düzenlendiğini söyledi.

İHH Bilecik Şube Başkanı Yıldırım da Söğüt’ten Domaniç’e bisiklet sürüşü etkinliği düzenlediklerini anlatarak, ”Demir atlarla yürüyoruz sloganıyla başlattığımız sürüşümüzün amacı, diriliş ruhunu yeniden diriltmek ve sportif faaliyetleri kazandırmaktır. Atalarımızın bu göç yolundaki güzergahı tekrar tanıtmak, doğa ve tarih turizmine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam