“POMEM DERSHANESİ” PROJESİ SONA ERDİ

“POMEM DERSHANESİ” PROJESİ SONA ERDİ

 

Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Salonu’nda gerçekleşen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. POMEM Dershanesi ile ilgili sinevizyon gösterisinin ardından POMEM Dershanesi’ne katılan SBS öğrencileri arasında gerçekleştirilen Polis konulu etkinliklerde şiir dalında birinci olan Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu öğrencisi Ezgi Çelik şiirini okudu. Ardından kompozisyon dalında birinci olan Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencisi Sedanur Dimiş kompozisyonunu okudu.

                Proje öğretmenlerinden Selçuk Ertem yaptığı konuşmada, “İnsanın alın teri dökerek geçimini sağladığı her iş kutsaldır. Öğretmen olarak başladığımız mesleğimizi polis olarak devam ettirmeye aday öğrenciler olarak projeye katılmamız istendiğinde teklifi hemen kabul ettik.

                Yeni neslin bize alışma sürecinde öğretmenliğin izlerini tamamen kaybetmemek ve Bilecik ilimizin Türkiye’mizin gelecek nesillerini yetiştirmek ve bu görevi özveriyle yerine getirmek için kursta eğitimci olmayı kabul ettik. İnançla başladığımız projede öğrencilerimizin okul derslerine yardımcı olmaya ve onları SBS’ye hazırlamaya çalıştık.

                Eğitimci arkadaşlarımla hafta sonu izinlerimizden feragat ettik ve geleceğimizin nesillerine faydalı olmaya çalıştık. Öğrencilerimizle rehberlik dersi içerisinde kültürel ve sosyal etkinlikler gerçekleştirdik. Polislik mesleğini öğrencilerimize tanıttık. Aile ziyaretlerinde çok sıcak davranışlarla karşılandık. Başarılı bir eğitim dönemi geçirdik. Bizlere bu imkanı tanıyan Okul Müdürümüz Hasan Uğural başta olmak üzere projeye katkıda bulunan herkes kendi adıma ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.” dedi.

                İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman yaptığı konuşmasına, İstiklal Şairi Mehmet Akif’in “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu attıkça sineler, onu top sindiremez.” dizeleriyle başladı ve şöyle devam etti:

                “Ne kadar doğru, ne kadar güzel ve bugün burada bunun meyvesini görmüş olmanın gururunu yaşıyoruz. ‘Bir gün sonrasını düşünüyorsanız tohum dikin, 10 yıl sonrasını düşünüyorsanız fidan dikin ama 100 yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin.’ derler. Bu bilinçte olan değerli POMEM Müdürümüz Hasan Uğural, değerli arkadaşlarıyla birlikte çocuklarımıza, geleceğimize el uzattılar. Kendilerine yürekten teşekkür etmek istiyorum. Burada görev alan, fedakarca bulunan çok değerli öğretmen arkadaşlarıma ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum.

                Sevgili yavrularım, ne olursunuz burada öğrendiklerinizi unutmayın. Bunları sık sık tekrar edin. Hayatta aranan insan olmak için üstün vasıflı ve çok bilgili olmalısınız. Bizim kültürümüzde, alimin uykusunun cahilin ibadetinden hayırlı olduğu düsturu vardır. O itibarla sizin çok iyi yetişmeniz anneleriniz-babalarınız içinde bizim içinde çok ama çok önemlidir. Gelecek yıl bu projemizin geliştirilerek devam etmesini diliyorum. Ümit ediyorum, bu ve benzeri faaliyetler Bilecik’imizin, sıralamada ilk 10’a girmelerinin bir adımı olur diye düşünüyorum. Yavrularımıza girecekleri sınavda şimdiden başarılar diliyorum.”

                Bilecik Eğitimciler Derneği Başkanı Muzaffer Tekelioğlu yaptığı konuşmada, derneklerinin 2010 yılının Aralık ayında faaliyete girdiğini söyledi. Dernek faaliyetlerini anlatan Tekelioğlu şunları aktardı:

                “Hepimiz biliyoruz ki en güzel yatırım insana yapılan yatırımdır. Bilhassa eğitime yapılan yatırım, yatırımların en güzelidir. Bir kişinin kurtuluşuna vesile olmak, güneşin doğup battığı bütün değerlerden daha kıymetlidir. Yaptığımız çalışmalarımızın en güzeli POMEM Dershanesi olmuştur. 150 kişilik bir öğrenci grubu ile başlayıp 180’e yakın öğrenci ile sona erecek olması bizleri ayrıca mutlu etmiştir. POMEM’de sadece kurs verilmemiş, ayrıca öğrencilerimizin sosyal, kültürel etkinliklerine de katılması sağlanmış, kendine güvenen, toplumla barışık, polisimizle el ele, gönül gönüle vatandaşlar yetişmesinin temelleri atılmıştır.”

                Yapılan konuşmaların ardından Polis konulu etkinliklerde şiir, kompozisyon ve resim dallarında derece giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca POMEM Dershanesi’nde görev alan 49 öğretmen polis adayı adına Selçuk Ertem, Murat Işık ve Mehmet Alıcı’ya ödül verildi.

                Proje ortakları olan ve projeye destek olan kurumlar adına Vali Vekili Metin Çınar tarafından Bilecik POMEM Müdürü 1. Sınıf Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi Hasan Uğural’a, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman’a, Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Muzaffer Tekelioğlu’na, Zambak Yayınları Bölge Müdürü Lütfi Akçakır’a, Bayırköy Belediye Başkanı Mustafa Yaman’a ve Vezirhan Belediye Başkanı Yusuf Fidan’a plaket takdimi yapıldı. Vali Vekili yaptığı konuşmada, polisin iki kolluk görevi olduğunu birinin bastırıcı kolluk diğerinin de koruyucu kolluk görevi olduğunu belirtti. Koruyucu kolluğun en önemli unsurlarından birinin eğitim olduğunu söyleyen Çınar şöyle devam etti:

                “Bir toplum ne kadar eğitimliyse suç oranı da o kadar az oluyor. Başka bir ifadeyle toplumun eğitimi yükseldikçe buna bağlı olarak da suç oranı azalıyor. Dolayısıyla Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı proje, asli görevlerinden birini yerine getirmesi. Ben bu işe karar veren ve bu işi uygulayan tüm kişi ve kuruluşları tebrik ediyorum.

                Biliyorsunuz polis teşkilatından insanlar çekinirler. Yani polis biraz korkutucudur. Bunu kırmanın yolu içinde Emniyet Genel Müdürlüğü çeşitli projeler geliştiriyor. Toplu eğitim merkezleri geliştiriyor. Ama bizim Bilecik’te sanırım Türkiye’de bu bir ilk. Polis Eğitim Merkezi’nin halkla bu kadar bütünleşerek özellikle de onları okuma yönünde bir üst kademeye geçirmek için bu çabaları her türlü takdirin üzerinde.”

                Program polis adaylarının müzik dinletisi ile son buldu.

ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam