• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Pomem’den ’’Bomba İmha’’ Konferansı

Pomem’den ’’Bomba İmha’’ Konferansı

 

Bilecik Emniyet Müdürlüğü tarafından Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) öğrencilerine ''Bomba İmha'' konulu konferans verildi. 
Bilecik POMEM'den yapılan açıklamaya göre, Bilecik Emniyet Müdürlüğü'nde görevli bomba imha uzmanı Murat Polat tarafından, bombaya karşı alınması gereken tedbirler ve bombaların imhasında dikkat edilecek konular hakkında polis adaylarına bilgi verildi. 
Bir yerde şüphelenilen bir paket ya da bomba görüldüğünde ilk yapılması gerekenin çevre güvenliği alınarak uzman ekibe bilgi verilmesi gerektiğini ifade eden Polat, şunları bildirdi:
''Olay yerine gelen ilk ekip, olay yerini güvenlik şeridiyle çevirir, meraklıları uzaklaştırır ve olay yeri yakınından akan trafik varsa durdurarak gerekli tedbirleri alır. Bölgede bir bomba varsa ikinci bombanın da olabileceğini düşünür. Bu gibi durumlarda güvenliğin sağlanabilmesi için en az 100 metre mesafede güvenlik alanı oluşturulmalıdır. Bu hazırlıklar yapılırken bomba imha uzmanlarının gelmeleri beklenir. Uzmanlar gerekli güvenlik önlemlerini alarak bombaya müdahale eder ve bombayı etkisiz hale getirirler. El bombalı saldırılarda da yere yatarak kulakları kapatıp hedef küçültmesi gerekir. Parça tesirli el bombalarında yere yatılması halinde isabet oranı yüzde 5, ayakta isabet oranının da yüzde 20'dir.'' 
Konferans sonunda polis adaylarına bombaların nasıl imha edildiği ve 50 gram ağırlığındaki küçük bir bombanın nasıl bir basınç ve etki oluşturduğu uygulamalı olarak gösterildi.AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam