“PTT Çalışanlarının İş Güvencesine Dokunacak Her Türlü Çalışmanın Karşısındayız”

“PTT Çalışanlarının İş Güvencesine Dokunacak Her Türlü Çalışmanın Karşısındayız”

 

“05/03/2013 Tarihinde, TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘POSTA HİZMETLERİ KANUNU TASARISI” ile 173 yıl önce kurulan PTT, Anonim Şirket yapılmak istenmektedir.

PTT,  Posta Dağıtım Hizmetleri, Banka İşlemleri ve Lojistik (kargo) işlemlerini yaparak milletimizin en önemli kamu hizmetlerinden birini yerine getirmekte, bunun yanı sıra en fazla kazanç getiren KİT’lerinin başında gelmektedir.

Kamuoyunun  şunu bilmesini isteriz ki; PTT’nin yapısının Anonim Şirket olarak değiştirilmek istenmesi, Özelleştirmeyle birlikte taşeronlaşmaya kapı aralanarak ucuz iş gücü tercihi sonucu kalite düşmesine sebep olunacaktır. Yıllardır güvenin temsili olan PTT hizmetlerinde kalitenin düşmesi de kabul edebileceğimiz bir durum olmadığından BİRLİK HABER-SEN olarak bu tasarının karşısındayız.

PTT’nin önce yapısının değiştirilmesi, bunu müteakip yapılmasından korktuğumuz özelleştirme, yeni mağduriyetleri de beraberinde getirecektir. Henüz sözleşmeli personel ve 4/C’li personel sorunları çözülememişken bu sorunlara yenisinin eklenecek olması, çalışanları tedirgin etmektedir. Şunu açık ve net olarak ifade ediyoruz; PTT çalışanlarının iş güvencesine dokunacak her türlü çalışmanın karşısındayız.

Her ne kadar bu değişimden beklenenin  Posta Hizmetlerinin rekabete açık hale getirilmesi, serbestleştirilmesi, mali açıdan güçlü ve denetlenebilir bir şirket oluşturulması gibi gözükse de ne yazık ki bu ideallerin ve güzel beklentilerin yerlerini tamamen başka kaygılar daha şimdiden almış durumdadır.

Bu nedenle bizim talebimiz ve isteğimiz PTT’nin kimsenin A.Ş. olmaması, kamu kurumu olarak çalışmalarını yürütmeye devam etmesidir. Mevcut haliyle kendisini sürekli yenileyen, güçlenen, hizmetlerine her gün bir yenisini ekleyen PTT’nin verimliliğini olumsuz etkileyecek her türlü uygulamadan vazgeçilmelidir.

Biz, Genel Yetkili Sendika BİRLİK HABER-SEN olarak PTT’nin AŞ olmaması için bu yöndeki girişim ve çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çalışanların ve bizlerin sesine kulak vermek istenmez, ‘dediğimiz dedik’ denirse eylemlilik sürecini başlatmaktan çekinmeyiz.

Ancak, ‘biz yaptık, oldu’ denecekse, özelleştirme fikrini kimsenin aklına bile getirmemesini öneririz. Her şart altında PTT Anonim şirketi yapılmak isteniyorsa, olmazsa olmaz taleplerimiz şu şekildedir:

 1 – Çalışanın ve şirket personelinin iş güvencesinin kesin ve net ifadelerle tasarıya eklenmesi,

2 – Çalışanın emeğinin karşılayacak ikramiye verilmesi

3 – En az ücret alan personele, Memur-Sen Konfederasyonu’nun açıkladığı yoksulluk sınırı olan  2.995,00 TL’den az maaş verilmemesi,

4 – Tasarıdan unvan yükselmelerinin önünü kesen maddelerin çıkarılması,

5 – Emekliliğe hak kazanan personelin tamamının yararlanacağı emekliliğe özendiren teşviklerin verilmesi, 

6 – Kurumdan ayrılmak isteyen çalışanlara kurum değişikliği hakkının verilmesidir.

Bu doğrultuda taleplerimizin gerçekleşmemesi halinde tüm teşkilatlarımız ile birlikte kitlesel eylemlerimiz olacak ve bu durum isteklerimiz gerçekleşinceye kadar devam edecektir.

Bu vesilesiyle, konfederasyonumuz Memur-Sen’in sürekli gündeme getirdiği, sözleşmeli personel konusuna da kısaca değinmek istiyorum. Hizmet kolumuzda, başta PTT olmak üzere sözleşmeli çalışan personelin kadro sorunu bir an önce çözülmelidir. Sözleşmeli kamu görevlileri bu yönde bir beklenti içindedir. Lider ve güçlü ülke olma idealini taşıyan Türkiye’nin bunu başarmasının en önemli kilit noktalarından biri de kamu görevlilerinin motivasyonunu artıracak uygulamalardır. Bu yöndeki taleplerimizi bir kez daha dile getiriyorum.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam