RAMAZANDA NASIL BESLENİLMELİ?

RAMAZANDA NASIL BESLENİLMELİ?

 

“Ramazan ayının gelmesiyle oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı birdenbire değişir. Üç öğün olan günlük beslenme iki öğüne düşer. Kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işi börek ve tatlı tüketimi artarken başta su olmak üzere, sebze ve meyve tüketimi de azalabilmektedir. Oysa bu dönemde günlük almamız gereken enerji ve besin öğelerinin oranları değişmemektedir. Tüm besin gruplarını yeterli miktarda ( et, süt ürünleri, meyve, sebze, yağ, şeker ve tahıl gibi) tüketmek, lif alımı için sebze ve meyveyi mutlaka tüketmek, günde en az 1,5 litre su içmek, tahıl ve kuru baklagilleri ihmal etmemek, az ve sık yemek ve lokmaları azar azar alıp yavaş çiğnemek gerekmektedir.

            Bu sene, ramazan ayının Ağustos ayına denk gelmesi ile açlık süresinin uzayacağı göz önüne alındığında, oruç tutacak kişilerin tükettikleri besinlere biraz daha özen göstermeleri gerekir. Çünkü açlık durumunun uzun süre devam etmesi vücut direncinin düşmesine ve kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik – konsantrasyon bozukluğu, uykuya eğilim, sinirlilik – ani öfke patlamaları, mide de hazımsızlık –  mide bulantısı – şişlik ve ekşime, kilo artışı gibi bazı sağlık sorunlarına neden olur.

            Önemli sağlık sorunu ve kronik rahatsızlığı olan bireylerin, diyabetlilerin, hamile ve emziren kadınların, çok yaşlı ve hasta olanların, mide rahatsızlıkları olanların, karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olanların, ağır enfeksiyon geçirenlerin ve tansiyon hastalarının ramazan ayında oruç tutmamaları (mutlaka doktorları ve beslenme uzmanları eşliğinde düzenlenecek diyet programları eşiğinde uygulamaları ) tavsiye edilir.

            Ayrıca Ramazan boyunca tutulan oruçta uzun süre aç kalınması metabolizmayı yavaşlatır ve besinlerin yağ haline gelmesini kolaylaştırır. Oruç tutarken vücut hareketlerimiz yavaşlar ve metabolizma hızımız düşer. Bu nedenle kilo artışı olabilmektedir. Eğer ramazan boyunca beslenme konusunda bazı noktalara dikkat edersek hem aşırı kilo alımını hem de bu rahatsızlıklara karşı önlemimizi almış ve sağlıklı bir ay geçirmiş oluruz.

Kilo almadan ve sağlıklı bir ramazan geçirmek istiyorsak;

-Uzun bir açlık sonrası, iftarı mümkünse 2 öğüne bölmeliyiz, başlangıç olarak 1 kepçe tahıllı çorba ile başlayarak 5 – 10 dakika kadar yemeğe ara verilmeli, ardından ana yemeklere devam edilmelidir. Etli veya etsiz sebze yemekleri, pilav, makarna, esmer ekmek gibi tahıllar, kurubaklagil yemekleri, yoğurt, ayran, cacık, salata, meyve gibi lif oranı yüksek alternatiflerden oluşan bir iftar yemeğinin sindirimi de daha kolay olacaktır.

-İftarda, yaşanılan uzun süreli açlık ile mideyi çok hızlı doldurmamak gerekir. Ani mide gerginliği tansiyonunuzun yükselmesine ve mide şikayetlerinin artmasına yol açar. Bu nedenle, yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek tüketiniz.

-İftar sofranızda farklı besinlere yer vermeye çalışın. Haftada 1-2 gün kırmızı et, 1-2 gün balıketi, 1-2 gün kurubaklagil, 1-2 gün sebze yemeği, beslenmenizde sağlıklı bir dengeyi kurmanızı sağlayacaktır.

-Tatlı tüketimini haftada 2-3 defa ile sınırlayın. Ağır şerbetli veya hamur işi tatlılar yerine kuru meyveler veya meyveli hafif tatlıları tercih ediniz.

-Uzun süre açlık, aynı zamanda kabızlık sorununun artmasına da sebep olmaktadır. Bu nedenle ramazan ayında bol lifli ve posalı yiyecekleri ağırlıklı tercih edin. Ekmek ürünlerinin kepekli veya tam buğday, çavdar olanlarından yana tercih yapmak, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kurubaklagillerin tercih edilmesi, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmesi bu dönemde yaşanabilecek kabızlık sorununu önleyecektir. Kabızlık sorunu yaşamamak için su tüketimi de son derece önemlidir.

-Günlük su ihtiyacımız 1,5-2 lt iken, sıcak aylarda bu gereksinim 2-2,5 lt’ye çıkmaktadır. Ramazan ayında da sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekmektedir. Dolayısıyla, su tüketiminin yanı sıra taze sıkılmış meyve suları, az şekerli veya şekersiz meyve kompostoları, maden suyu, kavun, karpuz gibi sulu meyveler tüketilerek sıvı ihtiyacının karşılanması mümkündür.

-Çok yağlı ve kızartma usulü pişirilmiş yiyecekler yerine ızgara, fırında, haşlama veya buğulama yöntemleri ile pişirilmiş yiyecekleri tercih edin. Mide krampları, reflü, mide yanması ve hazımsızlık oluşmasını önleyecektir.

-Lokma, tulumba, baklava gibi ağır tatlılar yerine; güllaç, sütlaç, puding, komposto, hoşaf, kabak tatlısı gibi sütlü, meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Bu tatlıların yapımında – enerji alımını azaltmak adına – yapay tatlandırıcılar tercih edilebilir.

-Sahurda protein içerikli besinler tercih etmeliyiz. Süt yoğurt, peynir yumurta gibi besinler acıkmayı geciktirecek ve uzun süreli tokluk hissi verecektir, bunla beraber domates, salatalık gibi yiyeceklere de yer verilmelidir.

-Susuzluk hissini, aza indirmek için tuzlu besinler ve uyarıcı etkisi bulunan çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durulması gerekir, bu tür içecekler özellikle sahurdan sonra uykusuzluk hissini artırıp gün boyu yorgunluğa neden olacaktır.

-Aşırı kilo alımını önlemek için, İftardan 1,5 – 2 saat sonra yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yavaşlayan metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Oruç tutan kişiler Ramazan ayı sonrasında eski beslenme alışkanlıklarına geri döndüklerinde daha fazla yeme eğiliminde bulunmaktadır. Ramazan ayı süresince özellikle 2. haftadan sonra yavaşlayan metabolizma için, ardından gelen Ramazan Bayramı'nda yenilen tatlıların yağ olarak depolandığı riskli bir süreçtir. Benzer ilkelere bayramda da dikkat edilirse bu süreci daha sağlıklı bir şekilde aşmayı sağlayacaktır.  Hayırlı Ramazanlar geçirmeniz dileğiyle…”

                    

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. HERBALİFE – GÜNÜMÜZDE EN GÜZELİ BİTKİSEL GIDA TAKVİYELERİNDEN DESTEK ALMAK, KİLO ALMADAN VE HİÇBİR ZORLUK YAŞAMADAN,BAHSİ GEÇEN GÜNÜMÜZ GIDALARININ ÇOĞU HORMONLU VE GDO’SU DEĞİŞTİRİLDİĞİ DÜŞÜNÜLÜRSE..GIDA TAKVİYESİ ŞART.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam