Rektör Beydemir’den Küllüoba Kazısına Ziyaret

Rektör Beydemir’den Küllüoba Kazısına Ziyaret

Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünün yürüttüğü Küllüoba kazısını ziyaret etti.

Ziyarette Genel Sekreter Doç. Dr. Cenk Karakurt ve Rektör Danışmanı Öğr. Gör. Özgür Özcan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri ile Üniversitesi adına Eskişehir İli, Seyitgazi İlçesi, Yenikent Mahallesi’nde sürdürülen Küllüoba Höyüğü kazısını ve kazı evini ziyaret etti.

Üniversite Arkeoloji Bölümü Başkanı, Doç. Dr. Murat Türkteki başkanlığında üniversite öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin yanı sıra çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin de katıldığı kazı çalışmaları ile ilgili bilgi alan Rektör Beydemir, yapılan detaylı ve özverili çalışmalardan duyduğu memnuniyeti iletti.

Kazı başkanı Doç. Dr. Murat Türkteki bu sezonki kazı çalışmalarının bir süre daha devam edeceğini ve başta üniversite mensupları olmak üzere tüm ziyaretçi ve araştırmacılara kapılarının açık olduğunu belirterek, Rektör Beydemir’e ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Rektör Beydemir, kazıda görev alan ekip üyeleri ile günümüzden 5000 yıl öncesine tarihlenen bir yapı içerisinde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra alandan ayrıldı.

Küllüoba Höyüğü… 

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde yer alan Küllüoba Höyüğü kazısı MÖ. 3500’den itibaren yaklaşık 1600 yıl boyunca iskan görmüş bir yerleşim alanı olup, Anadolu’da şehirleşme ile ilgili önemli veriler sunmaktadır.

Kazı çalışmalarında şehrin yerleşim planı dışında günümüzden 5000 yıl önceki günlük hayatla ilgili önemli verilerde gün ışığına çıkarılmaktadır. 2020 yılı kazı sezonunda saptanan boya paleti, kap içerisinde boya kalıntıları ve damga mühür gibi buluntular bu buluntulardan bazılarıdır.

Kazılarda daha önce ortaya çıkarılan buluntular ise Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam