REKTÖR HOCA AYAKTA ALKIŞLANDI

REKTÖR HOCA AYAKTA ALKIŞLANDI

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Tugay ve Garnizon Komutanı Halis Zafer Koç, İl Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Baro Başkanı Halime Aynur, kamu kurum ve kuruluşları müdürleri, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Açılış töreni saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende ilk olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne konuk öğrenci kontenjanından gelen ve kayıt yaptıran Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler biyoloji ve Genetik Bölümü 1. Sınıf  öğrencisi İstar Abdikadar öğrenciler adına bir konuşma yaptı. Daha sonra ise kürsüye Bilecik şeyh Edebali üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yusuf Cengiz Toklu geldi.

Rektör Özcan’dan müsaade konuşması

Törene damgasını vuran isim ise Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan oldu. Şeyh Edebali Üniversitesi’ndeki son akademik yıl açılışını gerçekleştiren ve kısa bir süre sonra buradan ayrılacak olan Rektör Özcan kendi deyimiyle bir “müsaade konuşması” gerçekleştirdi. Üniversite kadrosundan tüm Bilecik’e bu üniversiteyi emanet olarak bıraktığını belirten Rektör Özcan, konuşmasının sonunda duygusal dakikalar yaşadı ve katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

“Emanetlerimdir”

Her cümlesi bir ders niteliği taşıyan Özcan’ın konuşmasının en dikkat çeken tarafı üniversiteye olan emanetleriydi. Rektör Özcan emanetlerini şu şekilde sıraladı:

“Tüm Bilecik halkına, sevgili basınımıza, buradaki öğrencilerime, buradaki arkadaşlarıma;  Dünya döndükçe bu kurumdan hiçbir öğrenci yokluk ve parasızlık yüzünden eğitimini bırakmayacak. Bırakırsa benim ruhum rencide olur. Burada çalışanlar, burada idarecilik yapanlar, milletimizin bize emanet ettiği bu çocuklarımız eğer parasızlık yüzünden eğitimlerini bırakırsa huzuru mahşerde hepimizden davacı olur. Bu da bizim ayrıcalığımız olsun.

Emanetimdir; bu üniversiteyi nadide bir çiçek gibi bugün buraya getirdik. Her türlü dış etkilerden azade olarak. Bugünden sonra eğer bu üniversitede kişisel benlik kavgalarının sergileneceği bir arena halinde yapılan bütün fedakarlıkları, çalışmaları bir anda yıkacak bir oluşuma müsaade edilirse, ülkenin günlük ve cari tartışmalarının tarafı haline getirilirse bu büyük bir vebalidir. Lütfen bu emaneti bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da korumaya devam edin.”

Rektör Özcan’ın ayakta alkışlanan ve duygulandıran konuşması ise şu şekilde oldu:

Rektör Özcan’dan birlik, beraberlik mesajları

Sevgili misafirlerimiz, gemi su almaya başladıktan sonra kamarasının derdine düşen bilsin ki gemi battığı zaman onun odası da kalmayacak. Günün kavgaları için, çıkarları için kendi hayatını, hem bulunduğu toplumun hayatını zehredenler bilsinler ki; fırtına geldiği zaman onlar kurtulamayacaklar. Buna karşı direnmenin tek şartı da birlik olmaktır. Moğollar geldiği zaman o yangından ancak birlik sayesinde kurtulabildik. Milli mücadelede 7 düvel bize saldırdığı zaman o ateşten ancak birlik sayesinde kurtulabildik.  O birliği saylayan sihirli isimlerden biri de bu topraklardan çıktı; Şeyh Edebali. Bizim ismini şerefle taşıdığımız o büyük isim, tarihin en büyük medeniyetinin ilk nefesini üfledi. O yüzden bu üniversitede çalışanlar, bu üniversitede okuyanlar, bu büyük emanetin sorumluluğuyla görevlerini ve hayatlarını devam ettirmek zorundalar. Bu sorumluluk, herkse verilen bir sorumluluk değil. Bu sorumluluk varlık aleminde insana verilen bir sorumluluk. İnsanlar arasında da o toplumun okumuşlarına, aydınlarına verilen bir sorumluluktur. Ya bu sorumluluğu taşıyacaksınız, ya da bu koltuğu boş yere işgal etmeyeceksiniz. İşgal ettiğiniz koltuk bu ülkenin kaderiyle doğrudan doğruya alakalı ve doğrudan doğruya eğitimin geleceğini etkiliyor. 

“İnsani problemi en az olan bir üniversite olma yolundayız”

Burada çalışan arkadaşlarımız, bu kurumu sevin. Bu kurum, içinde bulundurduğu bütün handikaplarına rağmen benim kişisel anlamda büyük bir iftiharla  tekrar ettiğim gibi zaman zaman. Ülkemizin güzide üniversiteleri içerisinde insani problemleri açısından en az sıkıntılı üniversite olma yolunda olan bir üniversitedir. Bir huzur adasıdır. Elbette bizde de insanlar arasında yaşanabilecek diğer sıkıntılar yaşanıyor. Ama bunlar büyük ölçüde guru ve kibirle değil, az önce ifade etmeye çalıştığım hassasiyetlerle halledilmeye çalışılıyor. Bundan sonra da eminim, böyle bitecek. Bu üniversite bugün, bütün bileşenleriyle birlikte 20 bin kişilik bir aile oldu. Şehrimizin nüfusunun neredeyse 3’te 1’i, ilimizin nüfusunun yüzde 10’undan fazla bir üniversite. 

“Ülkemizin en güzel kütüphanelerinden biri”

Sevgili misafirlerimiz, burada ülkemizin en güzel kütüphanelerinden birisi inşa edildi. 24 saat açık. Binlerce öğrencimize hizmet verecek 100 bin’i aşkın kitabı olan bir kütüphane. İhtiyaç sahibi olan öğrencilerimize de her türlü ihtiyacını sağlama noktasında yardımcı olmaya çalışan bir üniversiteyiz. Ülkenin kütüphaneleri ne kadar çok kullanılırsa, orada çok önemli işler yapılıyordur.

Rektör Özcan’dan duygusal teşekkür

Bu yolculukta bize inana, bize güvenen devletlerimizin, hükümetlerimizin bütün mensuplarına, eğitim camiasına, Bilecik2te görev yapmış bütün valilerimize, ve yapmakta olan elbette sayın valimize, belediye başkanımıza, belediye başkanlarımıza, bütün il, ilçe bütün kaymakamlarımıza, bütün kamu mkuruluşlarımıza, sevgili Tugay ve Garnizon Komutanlarımıza, alay komutanlarımıza, milli eğitim camiasının değerli mensuplarına, kısacası ben burada görev yaptığım süre içerisinde burada görev yapan bütünj sivil toplum kuruluşlarına, bütün kamu kuruluşlarına, bütün Bileciklilere, beraber çalıştığım bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Onlardan inanılmaz bir destek gördüm. Emin olun ki zaman zaman bu desteğe layık olamama hissiyatıyla bu desteğin altında ezildim. Bu belki bu toprakların bereketi. Bu topraklarda siizn sakladığınız ve bizim yaşatmaya çalıştığımız mayanın da belki sırrı. Ama zannetmiyorum, dünya üzerine, ülkemizde, hiçbir vilayette toplumun bütün bileşenlerinin üzerinde bu kadar nezaketle birleştiği başka bir kurum bu kadar kısa sürede vücut bulsun.

Bu basın görev yapmıyor. Burada bulunduğum 8 yıl içerisinde beni hiç eleştirmediler. Huzurlarınızda onlara da çok teşekkür  ediyorum. İnanılmaz destek oldular. Eksikliklerimizi gösterdiler. Ama hiçbir zaman rencide etmediler. Benimle tertip olan bir baro başkanımız var. O zamandan başladık şimdi de devam ediyoruz. Hukuk ve nezaket noktasına hep bize destek oldu. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Değerli Zafer Paşamız, adeta sahip olduğu bütün gücü üniversite için kullanacağını bize her zaman hissettirdi, çok teşekkür ediyoruz. Emniyetimiz, ayrı bir bahsi gerektiriyor. Bütün çocuklarımıza kendi çocukları gibi 7 gün 24 saat şefkat ve hassasiyetle kol kanat gerdi. Hep işbirliği içerisinde olduk. Ne zaman bir ihtiyacımız olsa hep yanımızda oldular. Unuttuklarım varsa lütfen beni affetsin ama kastım herkese, sevgili müftümüze, il genel meclisi başkanımıza yani aklımıza gelebilecek bileşenlerimizin tamamı bu kuruma bir çiçek gibi baktılar ve yapabilecekleri her şeyi yaptılar. Organize Sanayi Bölgesi, Ticaret ve Sanayi Odası, belediye başkanımız herkes burasını aziz bildi. Bundan sonra da aziz bilmeye devam etsinler. Çünkü bu ülkeden, bu kurumdan yetişecek gençler ben inanıyorum ki bir gün bu ülkenin mukadderatına müdahil olacaklar. O umutla yaşıyorum, bundan sonra da o umutla yaşayacağım. Bundan sonra da bütün varlığımı, benliğimi ihtiyaç duyarsa şayet bu üniversiteni yüceltilmesi için gayret edeceğime huzurlarınızda söz vermek istiyorum”

Konuşmasını bitirirken gözyaşlarına hakim olamayan Rektör Özcan’a katılımcılar da ayakta alkışlayarak teşekkür etti. Program sonunda ise Rektör Özcan akademik personelle birlikte fotoğraf çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. hocam – rektör hocam,bir Bilecikli olarak sağ olun var olun.İlimize böylesine nadide bir üniversite ve akademik kadro kazandırdınız.Hakkınızı helal ediniz sayın hocam…bizden yana kat kat helal olsun.

  2. şükran duygusu – sayın rektörümüz Bilecik iline kazandırdığı güzel bir üniversite birlik beraberlik kardeşlik duyguları aşılaması ile hep anılacak unutulmayacak biz ondan razı Allah da razı olsun inşallah yaşamın da huzur başarı diliyorum

  3. Siz hakkınızı helal ediniz,Sayın Hocam – Bir öğrenci velisi olarak yazdığım bu satırlarımı eski bir ODTÜ ve İstanbul Üniversiteli olarak Bir anımı naklederek devam etmek istiyorum.Yıl 1972 ODTÜ Kimya Fakültesini kazanmıştım ve ilk gittiğimde ”VAY BE NE ÜNİVERSİTE ” demiştim.Fakat şimdi siz Benim Çocuğumu çok daha planlı ve düzenli ve yerleşimi olan bir ÜNİVERSİTE’DE okumayı sağlıyorsunuz.ÇOK TEŞEKKÜRLER;siz hakkınızı helal ediniz,Hocam.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam