“Resim sevinci”ni tutkuya dönüştürüp ressam oldu

“Resim sevinci”ni tutkuya dönüştürüp ressam oldu

İlçeye bağlı Kurşunlu köyünde çiftçilik ve besicilikle geçimini sağlayan Engin, AA muhabirine, resim sanatına çocukluğunda ilgi duymaya başladığını söyledi. 

     Ortaokulda öğretmeninin teşvikiyle resim becerisini geliştirmeye çalıştığını ve 1971-1972 eğitim öğretim yılında Eskişehir'de yapılan sulu boya resim yarışmasında birinci olduğunu belirten Engin, bu resimle aynı yıl bir bankanın düzenlediği yarışmada Türkiye üçüncülüğünü kazandığını bildirdi. 
     Engin, ortaokuldan mezun olduktan sonra Kurşunlu köyünde çiftçilik yapmaya başladığını anlatarak, şöyle devam etti: 
     ''1990'lı yıllarda televizyonda TRT 2 kanalında yayınlanan 'Resim Sevinci' programında, ABD'li ressam Bob Ross'un tekniklerini takip ettim. Yağlıboya resim tekniğini program sayesinde Ross'tan öğrendim. Edindiğim bilgiler ışığında resim çalışmalarımı hızlandırdım. Tekniğimi ilerlettikten sonra da kişisel resim sergileri açmaya başladım. Şimdiye kadar 200'e yakın resim yaparak, 5 kişisel sergi açtım. Gölpazarı Halk Eğitim Merkezi'nde resim kurslarına katıldım ve belge aldım.'' 
     
     -''Doğa resimlerine ağırlık veriyorum''- 
     
     Arazide hayvan otlatırken fırsat bulduğunda resim yaptığını dile getiren Engin, hayvanların bakımı, bahçe ve tarla işleriyle uğraşması gerektiği için zor da olsa resme zaman ayırmaya çalıştığını belirtti. 
     Engin, bazı resimleri 3-4 günde tamamladığını, bazıları için en fazla 10 gün uğraştığını ifade ederek, ''Genelde doğayla iç içe olduğumdan, doğa resimlerine ağırlık veriyorum. İlginç çeşme, pınar, vadi ve denizlerin resimlerini yapmanın yanı sıra farklı bölgelerde çektiğim fotoğraflardan veya hayal gücümde canlandırdığım imgelerden esinleniyorum. Sağlığım elverdiği sürece resim yapmaya devam edeceğim'' dedi. 
     Resme ilgi duyanlara kurslar verdiğini bildiren Engin, gençlerin boş zamanlarını sanatsal faaliyetlerle geçirerek sanatların yaşamasını sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi. AA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam