Restorasyon Çalışmaları Onaylandı

Restorasyon Çalışmaları Onaylandı

 

Pazaryeri'ndeki tescilli evlerin röleve ve restorasyon projesi için sözleşmeler imzalandı.
2009 yılından bu yana Pazaryeri'nde Eskişehir Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenen ve Koruma Kurulu'nun bilgisi dahilinde olan evlerin dokusu bozulmadan restorasyonunun yapılması için ev sahipleri ve Kültür Turizm Müdürlüğü'nce sözleşmeler imzalandı. 
Sözleşmeler İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy ve tescilli 4 adet evin sahiplerinden Refik Özberber, Mustafa Kılıç, Sezai Palabıyık ve Semra Akkerman'ın katılımı ile Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın'ın makamında yapıldı.
Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın bu konuda yaptığı açıklamada, “İlçemizde 34 adet tapusu, halkımıza ait ev 2 adet cami ve Belediyemize ait çamaşırhane sivil mimari dokusu gösterdiğinden dolayı tescillenmişti. İlçemizde Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu görevlileri tarafından tespiti yapılarak tescillenen evler, eski olduğundan dolayı bakım-onarım hizmetlerinin olması gerekiyordu. Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde bu sorunu nasıl çözebileceğimizi, halkımızın mağduriyetini nasıl gidereceğimizi araştırdık. Yaptığımız araştırmalarda ve Koruma Kurulu yetkililerinden detaylı bilgi aldığımızda 50 bin TL'nin altındaki proje tutarının bakanlık tarafından hibe olarak verilebileceğini öğrendik. Ardından tescilli binaların sahipleriyle belediyemizde toplantı yaparak kendilerine gelişmeler hakkında bilgiler verdim.
22 Aralık 2011 tarihinde 17 adet tescilli bina sahiplerince, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne proje tutarı desteğini karşılamak üzere dilekçe verilmişti. Yapılan incelemelerden sonra yapılan 17 müracaattan 4 tanesinin röleve ve restorasyon projesinin yapılmasına bakanlıkça karar verildiği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce tarafıma bildirilerek sözleşmenin yapılması gerektiği söylendi.
Röleve ve restorasyon projesi yapılmasına uygun görülen ev sahipleri ile karşılıklı sözleşmeler imzalandı. Sözleşme anında projeyi hazırlamayı üstlenen Mimar Hacer Usta'da bulundu. Mimar Hacer Usta ev sahipleri ile kendisine proje çizme yetkisi verilmesi için sözleşme yaptı.
Bilecik'te böyle bir proje için yapılan müracaatlardan sadece Pazaryeri ilçesinin müracaatının kabul edildiğini söyledi. “Bilecik'te sadece Pazaryeri'nin müracaatının kabul edilmesi, Pazaryeri'nin tarihi bir ilçe konumuna gelmesi için attığımız adımların güzel sonuçlar verdiğinin kanıtıdır. 4 adet evimizin müracaatı kabul edildi. Bu projelerin uygulanması halinde hem evler hem Pazaryeri, tarih ve kültür turizmi bakımından potansiyel bir ilçe konumuna gelecektir. Bu bağlamda röleve ve restorasyon projesi için yapılan başvuruların onaylanmasında emeği geçen başta Milletvelimiz Dr. Fahrettin Poyraz'a ve sözleşmelerin hazırlanmasında emeği geçen İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy ve personeline teşekkür ediyor. Projenin ev sahiplerine ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam