“Sağlığınız, Güneş Gözlüğünden Daha Değerli”

“Sağlığınız, Güneş Gözlüğünden Daha Değerli”

 

Sahte güneş gözlüğü kullanımına karşı vatandaşları uyaran İnan, “Sahte güneş gözlüğü takmak yerine hiç takmamak daha iyidir.” dedi. İnan yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Neden güneş gözlüğü kullanmalıyız?

 “Güneşten kaynaklanan (UV) ışınları, gözün mercek ve retinasına zarar verir. Bu da, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabilir. Güneş gözlüğü kullanmaya başlamak için hiçbir yaş erken değil. Hem erişkinler hem de çocuklar uzun süre güneşte kalacaklarında, mutlaka güneş gözlüğü kullanmalı.

Gözlük camlarının mutlaka UV filtreleme özelliğinin olmasına dikkat etmek gerekir. Güneş gözlüğünün UV ışınlarının en az %99’unu süzmesi gereklidir. Buna dikkat etmek gerekir. Yoksa pahalı olan gözlük iyi gözlüktür fikri tamamen yanlıştır.

‘Katarakt ameliyatı olanlar mutlaka güneş gözlüğü kullanmalı’

Güneş gözlüğü sıradan bir aksesuar değildir. Güneş gözlüğü, sağlık malzemesi olarak kullanılmalı. Güneş ışığına doğrudan bakmak, görme tabakasına ciddi boyutlarda zarar verir. Güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değildir, zararlı ultraviyole ışınları önlemek için de kullanılmalıdır. Ultraviyole ışınlara karşı koruma filtresi olmayan güneş gözlükleri, özellikle yaz aylarında gözler için büyük tehlike oluşturur. İşportadan alınan güneş gözlüklerinin koruyuculuk özelliği olmadığı gibi, gözlere yarardan çok zarar verir. Her güneş gözlüğü ultraviyole ışığını tutmaz. Gözlüklerin belirli bir standardı ve kalite belgesi olması gerekir. Katarakt ameliyatı olanların da mutlaka güneş gözlüğü kullanmaları gerekiyor.

‘Sahte güneş gözlüğü takmak yerine hiç takmamak daha iyidir’

                Güneşin zararlı ışınları katarakt, göz kuruluğu gibi birçok hastalığa yol açar. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalı. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri göz sağlığına kalıcı zararlar verebilir. Gözler ultraviyole ışınlarından gerçek güneş gözlükleri ile korunmalı.

Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olur. Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girer. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar bırakır. Çoğu Uzakdoğu menşeili işporta güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiği bilinmemektedir.

Güneşli havalarda güneş gözlüğü takıyorsak göz bebeğimiz daha fazla açılır. Yani gözümüz daha fazla ışık alır. Eğer gözlük camları kalitesizse gözlerimize daha fazla UV ışını girer. Körlüğe kadar gidebilecek zararı gözümüze istemeden veririz. Bu durumda hiç gözlük takmamak aslında daha iyidir.

                Sahte güneş gözlüğü konusundaki hassasiyetim; ticari olarak değil bir sağlık personeli olarak, bir vatandaş olarak insan sağlığını tehdit edici önemli bir unsur olduğunu vurgulamaktır.

                Gerekli denetim kuruluşlarının insan sağlığına zarar veren sahte güneş gözlükleriyle ilgili çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Dileğimiz en kısa sürede içerisinde bizlerin menfaatine güzel sonuçlar elde edilmesidir.

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

                Güneş gözlüklerinin seçiminde yüze iyi oturması, yüz anatomisine uygun olması belki de en önemli faktörlerden biridir. Özellikle kulaklara, burna baskı yapmayan ve mümkün olduğunca daha fazla alanı örten güneş gözlüklerini seçmek önemli. Yukarıdan ya da yanlardan güneş ışığını geçirmeyen, alttan yansıyan ışınların geçişini engelleyen büyüklükte gözlükler tercih edilmeli.

Yüzünüz ve gözleriniz için doğru güneş gözlüğü seçimi, gözlerinizin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından daha sağlıklı bir şekilde korunması ve sizin daha güzel (estetik) görünmeniz için önemlidir.

Takacağınız güneş gözlüğü sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtmalıdır. Yüzünüz kare, yuvarlak, oval, dikdörtgen veya elmas şekilli olabilir. Kendinize uygun bir güneş gözlüğü kullanmak için yüz şeklinize uygun gözlükler seçmelisiniz. Örneğin yuvarlak bir yüze sahipseniz, dikdörtgen veya kare çerçeveli gözlükler kullanarak, yüzünüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

‘Pahalı gözlük iyi gözlük değildir’

                Fiyat kesinlikle kalite standardı olmaz. Önemli olan aldığınız güneş gözlüğünün uygun izinler çerçevesinde gerekli belgelerinin bulunmasıdır.

                Hem estetik anlamda iyi görünmek hem de sağlığınızı ön planda tutmak istiyorsanız mutlaka tercih ettiğiniz optik mağazasından yardım alın.

Sağlığınız, güneş gözlüğünden daha değerli.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam