SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN UYARI  “DOLANDIRICILARA DİKKAT”

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN UYARI “DOLANDIRICILARA DİKKAT”

Dr. Fidan, son günlerde ilaç ya da bitkisel ürün şeklinde sigara bırakma desteği satmak için kişilerin ev ve cep telefonlarından aranarak sık sık rahatsız edildiğini söyledi. Konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Fidan yaptığı yazılı açıklamada şunları aktardı:

“Son zamanlarda ilaç ya da bitkisel ürün şeklinde sigara bırakma desteği satmak için kişilerin ev ve cep telefonlarının aranarak sık sık rahatsız edilmesi dolayısıyla Bakanlığımızca dolandırıcılar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Bakanlığımızca hiçbir şekilde ilaç ya da bitkisel ürün şeklinde sigara bırakma desteği satılmamakta olup, bu amaçla arayanlara inanılmamalıdır.

Dumansız Hava Sahası çalışmaları kapsamında sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla Bakanlığımız bünyesinde ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı27 Ekim 2010 tarihinde kurulmuştur.

Sağlık Bakanlığı ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı operasyonlarının yürütüldüğü Çağrı Merkezi’nde günlük ortalama 1500 vatandaşımıza hizmet sunulmaktadır

Danışma hattına gelen çağrılar, sigara bırakma konusunda eğitim almış operatör aracılığı ile 7/24 saat hizmet verecek şekilde karşılanmaktadır. Gelen çağrıları karşılayan operatörler tarafından danışanlara sigaranın zararları hakkında bilgi aktarılmakta ve sigara kullanım alışkanlıklarını tespit etmeye yönelik bağımlılık değerlendirme ölçeği uygulamaktadır. Yapılan değerlendirme sonucunda bağımlılık düzeylerine göre kişilere ya sigara bırakma planı yapılmakta ya da kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir.

Ayrıca, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayarak sigarayı bırakmaya karar vermiş danışanlara, sigara bırakma planı çerçevesinde belli periyotlarla geri dönüş aramaları yapılarak kişinin takibinin yapılması sağlanmaktadır.

Sonuç olarak Bakanlığımızın adını kullanarak sigarayı bırakmak isteyenlere yardım öneren ya da ürün satmak isteyen bu kişilere vatandaşlarımız kesinlikle inanmasın. Sağlık Bakanlığı bitkisel destek amaçlı ürünlere ruhsat vermemektedir. Bu tür ürünler herhangi bir hastalık endikasyonu belirtilmemek şartıyla gıda takviyesi olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılara inanmaması, Aile hekiminin tavsiyesi ve reçetelendirmesi dışında herhangi bir ürün kullanmamasını aksi takdirde doğru oranda kullanılmayan her türlü bitkisel ürünün zehir özelliği taşıyacağını unutmamamız gerekir. Telefonla sizi arayıp her ne şekilde olursa olsun ilaç satmak isteyenleri ilgili mercilere şikayet etmenizi önemle rica ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam