Sanat musikisi tutkununun “60 yıllık plak ve kaset arşivi”

Sanat musikisi tutkununun “60 yıllık plak ve kaset arşivi”

Aral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1955 yılında sanat okulundan mezun olduktan sonra Bilecik'te 5 yıl öğretmen vekilliği görevinde bulunduğunu söyledi.

Çocuklarının üniversiteyi kazanması dolayısıyla öğretmen eşiyle İstanbul'da 12 yıl yaşadığını belirten Aral, Bilecik'e yeniden döndüklerinde çocukluk hayali olan plak dükkanını açtığını anlattı.

Plakçılık yaparken İstanbul'da Türk sanat musikisi plakları aldığını ve bunlardan arşiv oluşturduğunu dile getiren Aral, şöyle devam etti:

"Müzik tutkum, çocukluğumdan bu yana devam ediyor. 1967'de esnaflık yaparken sadece dinlemek için dükkanıma plak çeşitleri koydum. Plak ve kasetlere çocuğum gibi bakıyorum. Çok hassastır bunlar. En ufak sıcak ve soğuktan etkilenirler. Sürekli arşivimin bulunduğu yeri havalandırırım. Atalarımızın, 'Bir şeyi almak kolay ama korumak ve kollamak zordur' sözü çok önemlidir. Bende her türlü plak ve kaset var. 1952'de 'Avare' filmi vardı. Onun bile orijinal müzik plağı var. Atatürk'ün kendi sesinden plağı bile bende var. Atatürk'ün 1935’te kurultay açılışındaki konuşmasını içeriyor. Yani kısacası arşivimde yok yok."

– "60 yılımı verdim ama zevkle uğraştım"

Koleksiyonunda 18 bin 843 şarkı ve bin 500'e yakın nota bulunduğu kaydeden Aral, arşivi için 60 yıl zevkle uğraştığını belirtti.

Arşivindeki plak ve kasetleri, alfabetik sıraya dizdiğini aktaran Aral, şöyle konuştu:

"Sadece A harfiyle başlayan Türk sanat müziği şarkısı 2 bin 234 tane var. B harfiyle başlayan şarkı 2 bin 840 tane var. Bütün harflerle başlayan şarkılar olmak üzere toplam burada 18 bin 843 Türk sanat müziği şarkısı var. Ayrıca bütün şarkıların notaları da arşivimde mevcuttur. Bilecik'te böyle bir arşive sahip başka biri yok."

Arşivinde bulunan plakları ve kasetleri almak isteyenler olduğunu anlatan Aral, "Satmıyorum, satmam. İki çocuğum var. Oğlum müzisyen sayılır, onlar da meraklı. Ben öldükten sonra onlara kalacak, değerini onlar bilecek. Değerini de bileceklerinden eminim, gözüm arkamda kalmayacak. Bu plaklar o kadar hassastır ki çocuklarıma bakar gibi baktım. Arşivim onlara miras olarak kalacak" ifadesini kullandı.

Erol Aral, arşivinde Ahmet Üstün, Lütfi Güneri, Mustafa Çağlar, Münir Nurettin Selçuk, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Perihan Altındağ, Sevim Tanürek, Ferdi Tayfur, Orhan Gencebay ve Şükran Ay gibi birçok sanatçının ilk çıkan plaklarını bulundurduğunu ve dinlerken huzur bulduğunu sözlerine ekledi. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam