• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sanayici ile çiftçi buluşmasında ilk adım atıldı

Sanayici ile çiftçi buluşmasında ilk adım atıldı

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün lavanta dikim günü ve Ar-Ge çalışması olan çilek bahçesinin hasat gününe özel olarak  etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Vali Bilal Şentürk, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Semih Şahin, kurum müdürleri, meslek odası temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, lavanta dikimi için arazi tahsisinde bulunan Suni Deri Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman ve vatandaşlar katıldı.

 “İstanbul’un arka bahçesi”

Etkinlikte konuşan Vali Şentürk, Bilecik’in konum itibari ile güzel bir mevkide olduğunu bu tarz yetiştiricilik faliyelerine önemin artması halinde İstanbul’un arka bahçesi konumuna gelinebileceğine değindi. Vali Şentürk, “Burada bu lavanta bahçesinin kurulmasını çok anlamlı buluyorum, İstanbul’un arka bahçesi niteliğinde olan ilimizin bu tarz kırsal turizme katkı sağlayacağını düşündüğüm projelerle daha da ilgi çekebileceği kanaatindeydim. Lavantalar yetişdiğinde ise neden Bilecik lansman günlerinin gözdesi olmasın bu güzel manzara da çekilecek olan araç tanıtımları, defileleler neden olmasın. Bir kaç ilde var bu tanıtım için İstanbul’dan İzmir’e gitmektense insanlar konumu itibariyle Bilecik’e gelmeyi tercih edecektir, bunları değerlendirmek gerekiyor. Bu Projede emeği geçen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz çalışanlarına ve bu yatırımı hayata geçiren Şermin Kahraman hanımefendiye ayrıca teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“El ele gönül gönüle verdiğimiz sürece başarırız”

Etkinlikte konuşan Bilecik Milletvekili Selim Yağcı imkan ve fırsatların çok olduğunu bu imkan ve fırsatların güzel projeler ile birleştirilmesi halinde çok güzel sonuçlar elde edileceğine değindi. Yağcı, “Böyle özel ve güzel bir günde örnek olacak bir proje kapsamında, köklü bir geçmişi olan köyümüzde olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün burada sanayici ile köylüyü buluşturan çok güzel bir projenin başlangıcını yapacağız. Burası bir yıl sonra bir lavanta bahçesi haline gelecek. Bizler de buraya gelen misafirlerimizle burayı değerlendireceğiz. El ele gönül gönüle verdiğimiz sürece elimizde olan imkanlar ile fırsatları buluşturduğumuzda çok anlamlı ve güzel sonuçlar elde edeceğimize eminim. Bu organizasyonun sağlanmasında ve kordinasyonunda emeği geçen sayın Valimiz Bilal Şentürk’e, İl Tarım ve Orman Müdürümüz Necmettin Yoldaş’a  çalışanlarına, bu organizasyonun gerçekleşmesinde katkı sağlayan Şermin Kahraman hanımefendiye çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Lavanta bahçeleriyle donatılmış rengarenk bir köy hayal ediyoruz”

Etkinliğe ev sahipliğini yapan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Müdürü Necmettin Yoldaş Ulupınar köyünde lavanta bahçeleri ile donatılmış kırsal turizme açık bir köy hedeflediklerini belirtti. Yoldaş, “Daha önce Ulupınar Köyünde İl Müdürlüğümüzce destek sağladığımız Yalçın Nar  ve ailesini yetiştiriciliğini yaptıkları çilek tarlalarını ziyaret etmek,  ayrıca İlimizin önde gelen sanayicilerinden Şermin hanımın lavanta bahçelerinin kurulumun ilk adımını atmak amacıyla buradayız. Bu köyde çilek yetiştiriciliğini geliştirmeyi ve yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Ayrıca Ulupınar Köyümüz için, lavanta bahçeleriyle donatılmış rengârenk kırsal turizme açılmış bir köy hedefliyoruz Bu Faaliyetlerimizde desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen sayın valimizle  sayın millet vekilimize teşekkürü borç bilirim” şeklinde konuştu.

Etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan ve lavanta ekimi için arazi tahsis eden Bilecik’in sevilen başarılı iş kadını, Doğuş Suni Deri Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman Bilecik’e ilk geldiğinden itibaren kendisinden desteğini esirgemeyen Bileciklilere teşekkür ederken, köylerle ilgili olarak gerçekleştirilecek bütün projelerde olmak istediğini ve elinden geleni yapmak için de hazır olduğunu söyledi. Kahraman gerçekleştirilen etkinliğe katılan herkes ile tek tek ilgilendi. Kahraman’ın kendi elleri ile davetlilere ikramda bulunması dikkatlerden kaçmadı.

Gerçekleştirilen doğa yürüyüşünün ardından köylülerin ektiği ve hiçbir zirai ilaç kullanılmadan ekimi gerçekleştirilen çilek bahçesi ziyaret edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam