SANÇİM BİLECİK EYLEMDE

SANÇİM BİLECİK EYLEMDE

Bilecik Merkez Taşçılar köyünde bulunan Sançim Çimento fabrikasında çalışan işçiler eylem yaparak basın açıklamasında bulundular.08-16 Vardiyasında çalışan işçiler öğle paydosunu fırsat bilerek yapılan eyleme diğer vardiya çalışanları da destek verdi. Cam Keramik-İş Sendikası Genel Merkez yöneticisi Engin Ay yaptığı konuşmasında Sançim Bilecik Çimentoda çalışan işçilerin hemen hemen tamamının bir süre önce Sendikalarına üye olduklarını belirterek Sorunların çözümü için adı geçen sendikada örgütlenmeye ve mücadele etmeye karar verdiklerini ifade etti.Cam Keramik-İş Sendikası Genel Merkez yöneticisi Engin Ay yaptığı açıklamasında şunları aktardı;

 

“holding yöneticileri bir kez olsun işçilerle görüşmemiştir”

“Sançim Bilecik Çimentoda çalışan işçilerin hemen hemen tamamı bir süre önce sendikamız Cam Keramik-İş' e üye oldular. Yıllardır çok düşük ücretlerle, kötü koşullarda çalışmaya mahkum edilmiş işçilerimiz işletmenin aylar önce el değiştirmesiyle durumun biraz olsun düzeleceğini umut etmişlerse de, kısa sürede bu umutlarda suya düşmüştür. Sançim Bilecik Çimento işletmesini satın alan Erçimsan holding yöneticileri bir kez olsun işçilerle görüşmemiştir bile. İşçilerimize, satın aldığı işletmenin makine parçalarından biri gözüyle bakmıştır adeta. Kendi göbeğini kendisi kesmeye karar veren işçilerimiz bir araya gelmiş ve sorunlarının çözümü için sendikamızda örgütlenmeye ve mücadele etmeye karar vermiştir.

 

“Biz kendi sendikamızı kendimiz seçtik, sizinki sizin olsun”

Sançim yöneticilerine görüşme talebimizi ilettik ancak bize geri dönüş yapmadılar. İkinci kez görüşmek istedik ancak telefonlarımıza çıkma nezaketini dahi göstermediler. İşçilerin iradesine saygı göstermek ve çağrılarımıza cevap vermek yerine holding bünyesindeki diğer fabrikalarında yetki verdikleri ve bir dediklerini iki etmeyen işbirlikçi Çimse-İş sendikasını göreve çağırdıklarını öğrendik. İşçilerimize bizim zaten sendikamız var yetki onlarda, yakında sendikalı olacaksınız denmektedir.

Gelişmeler üzerine seslerini yükseltmeye ve kararlılığını göstermeye karar veren işçilerimiz dünden bu yana fabrikada yemek boykotu yapmaktadır. Vardiya giriş çıkışlarında alkışlarla, ıslıklarla holding yönetimine dertlerini anlatmaya çalışmaktadır. İşçilerimiz kısaca şunu söylemektedirler. Biz kendi sendikamızı kendimiz seçtik, sizinki sizin olsun. Biz Cam Keramik-İş sendikasına yetki verdik, sizin yetki verdiğiniz sendika sizin olsun. Bizi hangi sendikanın temsil edeceğine biz karar veririz. Biz işçiyiz, sizin köleleriniz değiliz. Kendi sendikamızı seçecek akla da, özgür iradeye de sahibiz demektedir. Emeğimize, seçimimize, irademize saygı gösterin demektedir.

 

“ İnsanca yaşayabilmek için insanca bir ücret istemek haktır”

Arkadaşlarımızın bu hak arama eylemi karşısında Sançim yönetimi işçilerimize yaptıklarının suç olduğunu söylemiş, fabrikaya jandarmayı çağırmakla tehdit etmiştir.

Buradan Erçimsan holding yönetimine sesliyoruz, sendika seçme özgürlüğü anayasal bir haktır. İşçilerin hak arama eylemleri anayasal bir haktır. İnsanca yaşayabilmek için insanca bir ücret istemek haktır. Baskılara, zulme karşı direnmek haktır. Ve bu haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyeceğiz.

Cam Keramik-İş sendikası olarak işverene yaptığımız çağrıyı bir kez daha buradan basın aracılığı ile tekrarlıyoruz. Sançim Çimentoda çalışan işçilerimizin sorunlarının çözülmesi gerekmektedir, bu sorunların çözümü için diyalog kapılarını kapatmayın. Sendikamızın görüşme talebine cevap verin. İşçilerimizin talepleri gayet makul ve haklı taleplerdir. Sançim de iş barışın sağlanmasının tek yolu işçilerin kendi seçtikleri sendika ile masaya oturmanızdır. Aksi takdirde üretimden gelen gücümüzü kullanmak da dahil her türlü meşru haklarımızı sonuna kadar kullanmakta tereddüt etmeyeceğiz.”

 

MHP’liler Eyleme Destek Verdi

Fabrika önünde toplanan işçiler sık sık sloganlar atarak tepkilerini dile getirdiler. Diğer yandan yapılan eyleme MHP Bilecik İl Başkanı Ahmet Gürses, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aydemir, İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yılmaz ve partililer de katılarak destek verdiler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam