“Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Düzenlendi

“Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü” Düzenlendi

5 Ocak 2014 Pazar günü saat 10.00’ da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde Sarıkamış Harekatı’nın 99. Yıl dönümü kapsamında Bilecik’te “Gençlik Şühedanın İzinde Sarıkamış Şehitlerini Anma” Yürüyüşü Düzenlendi. İstikamet olarak Stadyum Caddesi ve Yediler Camii takip edilerek Kent Ormanı’nda hazırlanan 3-4 kilometrelik bir parkurda yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Tetik, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Sarıkamış Şehitlerini Anmayürüyüşü öncesinde konuşan Lütfi Doyuk “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın öncülüğünde 5 Ocak 2013 Tarihinde muhtelif yaşta 10.000 genç katılımcı ile başlatılmış Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşünün 2’ncisini eş zamanlı olarak 81 vilayetimizde tamamen gönüllülük esasıyla 5 Ocak 2014 tarihi yani bugün ilimizde de büyük küçük demeden Sarıkamış Allahuekber dağlarında, şehit olan kahramanlarımızın 99.yılını anma adına toplanarak anlamlı yürüyüşümüzü gerçekleştirmekteyiz” dedi ve şunları söyledi.

“22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihlerinde 1. Dünya Savaşı kapsamında Doğu Cephesinde Osmanlı ve Rus ordusu arasında gerçekleşen bu savaş çok sürmeden bitecektir. Kars ve Yöresini Ruslar İşgal etmişlerdi.

Başkomutan Vekili Enver Paşa büyük bir güçle Rusların hiç beklemedikleri bir yerden Allahuekber dağlarından aşarak vurmayı Kars’ı ve Sarıkamış’ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti.

Allahuekber dağları, binlerce şehit verilerek aşıldı ve Sarıkamış kuşatıldı.

Kuşatma harekatı, eksi 30’larda ki aşırı soğuk ve açlık yüzünden hedefe ulaşılamadan karlı ve dondurucu soğuklara yenik düşen 60 bine yakın Mehmetçiğimiz donarak şehit olmuşlardır.

Şanlı tarihimizin ve kültürel mirasımızın daha iyi tanıtılması ve sahip çıkılması Sarıkamış’ın milli-manevi ikliminin toplumun tüm bireyleri tarafından yaşanabilmesi için burada bulunmaktayız. Katılımınızla her fert olarak bu önemli güne anlam ve değer katmaktasınız. Birliğiniz ve dirliğimiz daim olsun. Şehitlerimizin ruhları şad olsun”

Doyuk’un konuşmasından sonra vatandaşlara eldiven ve bere dağıtıldı. Yürüyüş sona erip, Kent Ormanı’na gelindikten sonra katılımcılara çorba ve çay ikram edildi. Caner Alkan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. amatör spor parasını isteme – salan sporlarına İl Özel idaresinden bu sene sakın yardım isteme geçen sene amatörlere senin yüzünden forma ve ayakkabı alınmadı sayın lütfü bey müsaade et de bu sene amatör spor kulüplerine il özel idaresinden ayrılan paradan isteme ayrılan ödenek amatörlerinn zaten senin yüzünden Edebali stadında maç oynanmıyor bu sene kaç maç oynandı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam