• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SARMAŞIKLILAR HIDRELLEZi DOYASIYA YAŞADI

SARMAŞIKLILAR HIDRELLEZi DOYASIYA YAŞADI

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Alpay Alper Sır, Bayırköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Yaman, Sarmaşıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Kayadelen ile köylüler, dernek tarafından yaptırılan "Şehitlik Anıtı"nın açılışını yaptı.               

Vali Nayir, Hıdırellez'in Türk kültüründe, tarihinde ve inancında önemli bir yerinin bulunduğunu belirterek, bu günlerin insanları bir araya getiren ve mutlulukları paylaşma günleri olması yönüyle de daha kıymetli günler olduğunu söyledi.

Sahip oldukları kıymetler içerisinde olması gereken en önemli duygulardan birisinin de, sosyal yapıda güçlü olmak gerektiğini ifade eden Vali Nayir, şöyle konuştu:

"Yerimizi, yurdumuzu, tarihimizi ve kültürümüzü unutursak, sosyal yapımız bu kadar güçlü olmayacaktır. Buradaki birlik ve beraberliğiniz olduğu müddetçe bize yan bakacak kimse olmayacaktır. Ama birlik ve beraberliğimizi kaybettiğimiz zaman, bizi herkes kendi oyununda bir oyuncu olarak görmek isteyecektir. Sizleri, büyüğüyle, küçüğüyle bir arada görmek bizleri mutlu ediyor. Şehirleşmede köy olgusu biraz zayıf kaldı. Onun için bugünler çok önemli. Köy sevgimiz, eskiye olan özlemimiz, şehitlerimize olan saygımız ve yapılan hizmetlere olan takdir duygumuz, büyüklerimiz tarafından küçüklerimize de öğretilsin. Bu duyguları çocuklara aktarmamız lazım, geleceğe ancak bu şekilde daha net ve güvenle bakabiliriz. Bu tür etkinliklerde, sosyal hayatımızın vazgeçilmez paydası olan birlik ve beraberlik ruhunu yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu topraklar üzerinde birlik ve beraberliğimiz, sonsuza kadar devam etsin, bize kimse yan gözle dönüp bakamasın. Tarihi ve kültürel öğeler taşıyan Hıdrellezlerimizin de birlik ve beraberliğimize büyük bir katkısı olacağına inanıyorum."

“Bölgemizin kültürünü yaşatmak istiyoruz”

Sarmaşıklılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Zeki Kayadelen ise “

Bölgemizin ve köyümüzün kültürünü yaşatmak adına, köylülerimizin birlik ve baraberliği adına kurmuş olduğumuz derneklerimizden bir tanesi. Bu imece usulü iftar ve yardımlaşma programları gibi çeşitli bir çok kültürümüzü yaşatmak adına faaliyetlerimiz oldu. Bundan sonra da Allah nasip ederse, bunun devamı olacak. Bu hıdrellez etkinliğimiz bunun bir örneğiydi. Katılım da çok güzel. Bir kardeşlik ve bahar havasında geçiyor.”dedi.

“Köyümüzün nüfusu bitme noktasına gelmişti”

Genç nüfusu köye çekmek ve nüfusu arttırmak için çabaladıklarını belirten Sarmaşıklılar Köyü Muhtarı Emin Kaymaz, “Köyümüz nüfus olarak bitme noktasına gelmişti. Bunu canlandırmayı hedefliyoruz. Ben emekli öğretmenim. Köyüme geri döndüm ve bir dernek kurduk. Dışarıdaki gençlerimizi köye tekrar geri kazandırmak adına çalışıyoruz. Hem köylülerimizi neşelendirmek, hem de nüfusumuzu çoğaltmak adına bu tür sosyal faaliyetleri yapıyoruz.”dedi.  

Hıdrellezin öğleden sonraki programına CHP Milletvekili Adayı Yaşar Tüzün ve Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş da katıldı. Geleneksel hıdrellez pilavının ikram edilmesini ardından dernek açılışı gerçekleştirildi. Sarmaşıklılar daha sonra oyun havasıyla eğlenceye devam etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam