“SBS tercihlerinde öğrencilerin de görüşleri alınmalı”
admin • 17 Temmuz 2013 17:24:24 
“SBS tercihlerinde öğrencilerin de görüşleri alınmalı”

SBS tercihlerinin, 15-21 Temmuz tarihleri arasında yapılacağını anımsatan Tekelioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, SBS sınavında yüksek puan alan öğrencilerin velilerinin tercih konusunda telaşa kapılarak, ehil olmayan kişilerin görüşlerini de dikkate aldığını ve tercih konusunda kafaların karıştığını kaydetti.

Geçen yıllarda okulların yaptığı yüzdelik dilimlere göre tercihlerin yapılmasının göz önünde bulundurulmasını ve uzman kişilerden yardım alınması gerektiğini ifade eden Tekelioğlu, şunları kaydetti:

"En önemli husus ve tercih konusunda düşüncesinin alınması gereken kişi, öğrencinin kendisi olmalıdır. Fen Liseleri için puanı yeterli olan öğrenci, Anadolu Öğretmen Lisesinde okumayı istiyorsa, Fen Lisesi için tercihe zorlanmamalıdır. Bilhassa, başka illerde okumak istemeyen, ailesinden ayrılmak istemeyen öğrencinin tercihi de bulunduğu yerleşim yerindeki uygun bir okula yapılmalıdır. Öğrencinin isteği dışında ve ailenin egosunu tatmin etmek için yapılan tercihler sonucunda öğrenci, okulu yarım bırakmakta ve bu durum öğrencinin genellikle bunalıma girmesine neden olmaktadır. Sonuç olarak tercihler yapılırken, öğrencinin görüşü mutlaka alınmalı ve tercihler bu doğrultuda yapılmalıdır." AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x