• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SEÇİME GÜNLER KALA 6.ADAY ARANIYOR

SEÇİME GÜNLER KALA 6.ADAY ARANIYOR

Rektörlük seçiminde ilk aşama olan 6 rektör adayının belirlenmesi ve Yükseköğretim Kurulu’na sunulması işlemi 17 Aralık Perşembe günü yapılacak seçimle gerçekleşecek. Sabah saat  10.00’da başlaması beklenen seçim için yaklaşık 185 öğretim üyesi oy kullanma hakkına sahip olacak. Seçimin gerçekleşebilmesi için öğretim üyelerinin yarısından fazlasının ise katılması zorunlu.

 

KİMLER ADAY?

2007 yılının Aralık ayında Bilecik Üniversitesi’nin kurulmasıyla dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan ve adını Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin tarihine altın harflerle yazdıran Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin kurucu rektörü Azmi Özcan’ın görev süresi dolması nedeniyle aday olamayacak. Bunun yanı sıra süreç içinde adaylığını açıklayan isimler şu şekilde;  Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Taş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi  Fen Bilimleri Enstitü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kurban, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. Harun Tunçel, Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Üniversite Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şeref Soylu. Bunun yanı sıra Ak Parti Eski Zonguldak Milletvekili aynı zamanda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Makine ve İmalat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ercan Candan’ın adaylığı konusunda açıklama yapmadığı ama kulis çalışmaları yürüttüğü iddia edilmekte.  Öte yandan adayların Yüksek  Öğretim Kurulu’na sunulması için en az 6 adayın olması gerekiyor. Resmi bir açıklama yapmamakla beraber şu ana kadar rektör adaylığı için ismi geçen 5 kişi bulunmakta.

Bu nedenle Perşembe günü yapılacak olan seçimde sürpriz isimlerin çıkabileceği, atamaların gerçekleşebileceği veya adaylıktan çekilmelerin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

 

PEKİ, SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Rektör Prof. Dr. Azmi Özcan’ın çağrısı ile Perşembe günü toplanacak olan öğretim üyeleri tarafından, 6 rektör adayı seçilerek belirlenecek. Belirlenen rektör adaylarından Yükseköğretim Kurulu‘nun seçeceği 3 aday atanmak üzere Cumhurbaşkanı'na sunulacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı bu üç adaydan birini rektör olarak atayacak.

Rektör adayı seçimleri gizli oyla yapılacak. Oy veren öğretim üyeleri oy pusulasına yalnız bir isim yazacaklar. Birinci toplantıda öğretim üyelerinin en az yarısının hazır olması gerekmekte. Çoğunluk sağlanamadığı takdirde toplantı kırk sekiz saat ertelenir ve nisap aranmaksızın seçim yapılacak. Geçerli oylara göre en çok oy alan altı kişi aday olarak seçilmiş sayılacak.

 Fakat adayların eşit oy almaları halinde öncelik sırası kura çekilmek suretiyle belirlenecek. Seçim sonucu bir tutanakla tespit edilerek, tutanak ve aday olarak belirlenen altı kişinin özgeçmişleri rektör tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderilecek.

 

Aday sayısı altıdan eksik olduğu takdirde…

Yapılan seçimde aday sayısı altıdan eksik olduğu takdirde rektör adayı belirleme işlemi tamamlanmamış sayılacak. Bu durum Yükseköğretim Kuruluna bildirilecek ve her seferinde en geç bir ay içinde yeni aday seçimi için rektör Özcan, öğretim üyelerini tekrar toplantıya çağıracak.Yeni rektör atanıncaya kadar Rektör Hoca görevine devam edecek.

 

MEHMET SELİM SAÇTI

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam