• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SEÇKİN MÜFTÜLERİMIZDEN CAHİT ERHUN’UN ARDINDAN

SEÇKİN MÜFTÜLERİMIZDEN CAHİT ERHUN’UN ARDINDAN

 Tarihçi Yazar Mustafa Turan, AK Parti Milletvekili Selim Yağcı’nın eniştesi, Bilecik Müftüsü Ali Erhun’un amcası Cahit Erhun’un vefatının ardından duygularını paylaştı.

“Biz fani hayata kürek çeken ve ebedi hayatın özlemiyle yaşayan insanlarız. Ölümü gülerek karşılamak ve kabre sevinçle elini kolunu sallaya sallaya gidebilmek için uğraşmalıyız.” ifadesini kullanan Turan, şu bilgileri aktardı:

”Tam 45 yıl önce hatıra defterime bu satırları yazan değerli büyüğümüz, ağabeyimiz ve başarılı hafız müftülerimizden Cahit Erhun, bugün ebedi yolculuğuna uğurlandı. Rabbim gani gani rahmet eylesin.Derecesi âli, suâli âsan, mekanı cennet olsun. Aile efradına ve dostlarımıza başımız sağ olsun diyerek, ecr i cezil ve sabrı cemil diliyorum.

Vefat haberini alınca yüreğimize ateş düştü ve alev alev yanmaktadır. Rahmetli o nev i şahsına münhasîr özel ve güzel insan entübé olmuştu. Dualarımızı etmiş ve normal servise çıkınca ümitlenmiştik. Lakin vade dolunca emr i hak vaki oluyor malum.

Orta birinci sınıfı Bilecik’te okumuş ve sene sonu yapılan sınavı kazanarak Bursa’ya geçmişti. Aynı minval üzere biz de iki sene sonra orta biri Bilecik’te okuyup,sınav sonucu Bursa’ya geçmiştik.Orada tanıdım bu naif ve zarif insanı.Bizden iki dönem önde ağabeyimizdi.Hemşehri olduğumuz için ayrı bir sevgi ve muhabbet vardı aramızda. Bize her zaman rehber olup yol göstermişti. Hatta o günlerde 40 kadar samimi arkadaşımın seslerini kasete kaydetmiştim.Bunlardan biri de Cahit Beydi Kendisine bu sesi de göndereceğime söz vermiştim.Lakin yoğunluğumuzdan mümkün olmadı.

O çok zeki bir talebe idi. 70’li yıllarda 5.sınıf sonunda takdirname alan öğrenciler, 6. ve 7.sınıfın imtihanlarına girmeyi ve başardıkları takdirde mezun olma hakkını elde ediyorlardı.Bizim dönemde bu uygulama kaldırıldı.Merhum Cahit Bey bu sınavlara girme hakkını elde etmiş ve bir yılda 3 sınıf atlayarak mezun olan ender talebelerden biri olmuştu.

Hayatı boyunca aldığı vazifelerde üstün performans sergileyen ve devasa hizmetlere imza atan müftülerimizdendi. Karatay müftüsü iken eşimle birlikte Konya’da ziyaretinde bulunmuş ve âli hizmetlerini bizzat müşahade etmiştik.

Yukarıda rahmetlinin çok naif ve zarif bir insan  olduğunu ifade etmiştim. Geçtiğimiz yıl salgın dolayısıyla evlerimize kapanınca, bir gün arşivimi karıştırırken tam 45 yıl önceki lise hatıra defterimi bulmuş ve rahmetlinin iki sayfa halinde yazdığı o edebi yazısını görmüştüm Hemen fotoğrafını çekip kendisiyle paylaştım. Kısa bir süre sonra telefonumun diğer ucunda Cahit abimiz vardı. Hal hatırdan sonra çok duygulandığını ve yılların ne de hızlı geçtiğini ifade buyurdu. Bir süre sonra  karşı bir paylaşımını görünce, gözlerime inanamadım.

Çünkü kendisine 30 yıl önce yazdığım bir mektubun fotoğrafını çekip göndermişti. Mektubumuzu 30 yıl arşivinde saklayacak kadar naif bir insandı o. Erhun ailesi, Bilecik’te hatırı sayılır geniş bir familyadır. Nitekim şu andaki Bilecik müftümüz de rahmetlinin yeğeni olarak tıpkı amcası gibi, ülkemizin en başarılı müftülerinden biridir.

Tekrar değerli büyüğümüz Hafız Cahit Erhun Bey’e Rabbimden rahmet dilerken, aziz dostum ve değerli kardeşim Ali Erhun Hocam’ın şahsında tüm Erhun ailesine ve Diyanet camiasına başsağlığı diliyorum.”

Mustafa Turan, öte yandan hatıra defterindeki  45 yıl önce Cahit Erhun’un kaleme aldığı ve sanki bugünkü vefatını işaret edercesine ebedi hayatın özlemi içindeki edebi yazısını da yayımladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam