• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SEDA BAYRAKÇI’DAN ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ’NE ZİYARET

SEDA BAYRAKÇI’DAN ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ’NE ZİYARET

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Seda Bayrakçı, Şeyh Edebali’ye ait olan türbenin onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

İl Özel İdaresinden yapılan açıklamada, ”İlimizin en önemli kültür mirası olan  Osmanlı İmparatorluğu’nun manevi kurucusu  Şeyh Edebali’ye ait olan türbenin onarım ve çevre düzenlemesi tamamlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat KURUM’un şehrimize teşrifleri esnasında hibe desteği alınarak yapılan çalışmalara; İl Özel İdaremiz ihaleye çıkarak başlamıştır.İhale sürecinin ardından teknik personellerimiz tarafından uygulama projeleri titizlikle hazırlanmış ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün onayı ile proje alanında çalışmalar başlatılmıştır.

Türbe girişinde bulunan basamaklar kaldırılarak engelli vatandaşlarımızın ziyaretlerinin kolaylaştırılması sağlandı.Ahşap imalatlar günlerce süren hummalı çalışmalar ile zımpara ile temizletilip tadilatları yapıldı.Türbenin çatısının yağmur dolasıyla yıllardır süre gelen akma problemi özel bir çalışma ile giderilerek; Türbe yerleşkesi içerisinde bulunan  peyzaj bölgesindeki kullanışsız ve eski imalatlar yerinden söktürülüp mimarisine uygun bir şekilde yenilendi.Zemin döşemesi taş kaplama ile yenilenerek bahçe duvarları yükseltilip taş harpuşta imalatları üzerine korkuluklar yapıldı.

Yapılan tüm çalışmalarda yapının kimlik ve eski ruhuna zarar vermeyecek şekilde malzemeler seçilmesine özen gösterildi. Kamelya ve aydınlatma elemanları ile birlikte peyzaj ve onarım işi teknik personelimizin titiz çalışmalarıyla gerçekleştirildi.” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam