• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ŞEHİTLERİMİZ İÇİN YÜRÜDÜLER

ŞEHİTLERİMİZ İÇİN YÜRÜDÜLER

Nane Dere mevkisinde bir araya gelen ve aralarında AKUT Bilecik, Bozüyük, İstanbul, Bursa, Sarıgöl, Kocaeli, Afyonkarahisar, Marmaris, Uludağ Üniversitesi,BİDOS, Anadolu Üniversitesi ekipleri İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki, CHP Bozüyük teşkilatı, bir çok dernek, vakıf ve vatandaşların bulunduğu yaklaşık 800 kişilik grup, Metristepe Anıtı'nın bulunduğu alana yaklaşık 3 saat süren yürüyüşün ardından ulaştı. Burada Mustafa Kemal Atatürk, İnönü Savaşları Komutanı İsmet İnönü ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

 

Bozkurt: "Bizlere bu toprakları emanet eden Atalarımız Metristepe civarında 4 tane tümenle mücadele etmiştir"

İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt yaptığı konuşmada, Atalarımızı yad etmek için buraya kadar yürüyerek onların anısına etkinliğe katılarınlara teşekkürlerini sunarak, şöyle konuştu: "Şimdi burada önemli olan manevi duygularımızın, manevi değerlerimizin yaşatılmasıdır, planlanan budur. Burada can veren bizlere bu toprakları emanet eden Atalarımız Metristepe civarında 4 tane tümenle mücadele etmiştir ama esas 1 Nisan tarihinde kutlanan 1. İnönü Savaşı'nda ise 13 tümenle mücadele edilmiştir. Yokluk bir taraftan, cumhuriyet kurulmamış düzensizlik bir taraftan, Çanakkale savaşı'ndan çıkılmış ağır bir hezimet var, ülkede kıtlık var o bir taraftan ama Türk'ün gururu var, inadı var. Hiç bir Türk Halkı hayatında hiç bir yere sığınmacı olarak katılmamıştır. Bundan sonrada esareti bu millet kabul etmeyecektir. Dolayısıyla böyle bir emaneti bize düşen muhafaza etmektir." 

Mahruki: "Bundan daha büyük bir fedakarlık, bundan daha büyük bir özveri olamaz"

AKUT Genel Başkanı Nasuh Mahruki ise AKUT'un insan hayatını kutsayan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayarak, " Şehitlik mertebeside bir insanın en değerli varlığını, canını, feda etmesi demektir. Ailesi için milleti için çocukları için vatanı için, toprakları için, hepimiz için feda etmesi demektir. Bundan daha büyük bir fedakarlık, bundan daha büyük bir özveri olamaz. O yüzden biz her ne kadar yaşayan insanlar için mücadele ediyorsak da şehitlerimizi de büyük bir minnet ve şükranla anıyoruz. Sarıkamış şehitleri konusunu da Türkiye'nin gündemine AKUT getirmiştir. 1. İnönü Zaferi'nin Metristepede ki kutlanma ve şehitleri anma aktivitesini de yine AKUT Bozüyük ekibi lideri Muharrem Öz'ün fikriyle birlikte yine biz başlattık ve her senen büyüye büyüye buralara geldi" dedi. Bozüyüklü işadamı Ahmet Murat Köftecioğlu'nun yürüyüşe katılanlara çorba ikram etmesi ile etkinlik son buldu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam