“ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNE HER GÜN SAHİP ÇIKMALIYIZ”

“ŞEHİTLERİMİZİN EMANETLERİNE HER GÜN SAHİP ÇIKMALIYIZ”

 

Tören Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Bilecik 2. Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Bilecik Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Hayati Durak tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Jandarma Yüzbaşı Ümit Şevik günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Şevik konuşmasında, “Dünya kamuoyunun Gelibolu Seferi olarak tanımladığı Çanakkale Zaferi, hiç kuşkusuz sonuçları itibarı ile Türk milletinin kaderini ve zamanın akışını değiştiren çok önemli ve tarihi bir olaydır.

Çanakkale Zaferi vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk Milletinin neleri başaracağının kanıtıdır.

Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin cihanı hayrete düşüren bir iman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer milletimizin azim, cesaret, birlik, beraberlik, karar ve gücünün açık bir göstergesidir.

Türk ordusunun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele sadece dünya tarihi üzerindeki etkisi ile değil başta büyük önder Atatürk olmak üzere ön plana çıkarttığı kahramanlar ve askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü ile de dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır.” dedi.

                Yüzbaşı Şevik’in konuşmasının ardından Gazi eşi Güldenur Aktürk bir şiir okudu. Bilecik Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Hayati Durak konuştu. Durak konuşmasında şunları aktardı:

“Bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve üzerinde birlik beraberlik içerisinde güvenle yaşayabileceğimiz vatan topraklarını, devletten alacağı tazminat ve maaş hesabı yapmadan canları ve kanları pahasına koruyarak bizlere emanet eden aziz şehitlerimizi bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Bu vatan, bu bayrak, bu millet için canını, kanını seve seve veren ecdadımızı yılda bir kere anmak yetmemeli. Şehitlerimizin bize emanet ettikleri anne, baba, eş ve çocuklarına her gün sahip çıkmalıyız. Onlara devletin ve milletin koruması altında olduklarını hissettirmeliyiz.”

Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu’nun konseriyle sona erdi.

Şehitlikteki tören saygı atışı ve saygı duruşu ile başladı. Devamında şehit mezarlarına çiçek bırakıldı. Şehitlik Defterini imzalayan Vali Halil İbrahim Akpınar, “Vatanı ve istiklali uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan aziz milletimiz tarih boyunca gurur kaynağımız olan büyük zaferlere imza atmıştır.

Aralarında amcamın da bulunduğu şehit ve gazilerimizin hiçbir değerle ölçülemeyecek fedakarlıkları milletimizin bu güzel topraklarda hür ve müstakil yaşamasını sağlamıştır.

Çanakkale Zaferi Türk milletine büyük bir gurur ve güven kazandırmasının yanı sıra harp sahasında bile düşmanından esirgemediği merhamet ve şefkatini de tüm insanlığa örnek olacak şekilde ortaya koymuştur.

Bizler bu inanış ve şuurla Çanakkale Zaferimizin 98. yıldönümünü kutlarken bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.” dedi. Sonrasında İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz tarafından dua edildi.

                Tören Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen programla devam etti. Hazırlanan programda katılımcılar duygu dolu anlar yaşadı. Programın açılış konuşmasını Okul Müdürü Remzi Düven yaptı. Düven konuşmasında, “Tarih bir milletin temel taşı anıtlaşan kristal aynasıdır. Zaman her şeyi gözler önüne serer. Kahraman şehitlerimiz göğüslerini siper etmeseydi, bu tepeler aşılır, boğaz geçilirdi. O, kahramanlarımız kanlarını döküp canlarını vermeseydi bu topraklar vatan olmazdı. Mehmetçiklerimiz hayatlarının baharında öleceklerini kesin olarak bildikleri halde Kur’an okuyarak, şahadet getirerek, ölüme şahadet şerbetini içmeye gittiler. Kahraman şehitlerimize minnet borcumuzu ödemek istiyorsak onların canları ve kanları pahasına bize emanet ettiği bu kutsal vatanı ilelebet yaşatmak ve muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışalım.” dedi.

Konuşmanın ardından Bilecik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı program gerçekleşti. 2011 yılında Hakkari Şemdinli Tuğlu Mahallesi mevkiinde el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit olan Uzman Çavuş Cezmi Kaya’nın ailesine Devlet Övünç Madalyası takdim edildi. Madalya ve Berat Vali Akpınar tarafından Şehit Uzman Çavuş’un Bozüyük’te yaşayan abisi Süleyman Kaya ile kardeşi Yasemin İpek’e verildi. Teslim sırasında katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadılar. Tören şehit ve gazi ailelerine verilen yemekle sona erdi.ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam